Yerden Isıtma Tesisat Temizliği - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Yerden Isıtma Tesisat Temizliği 14 Aralık 2015

Yerden Isıtma Tesisat Temizliği

Yerden ısıtma tesisat temizliği, yerden ısıtmalı sistemlerin kullanıldığı hanelerde yılda bir defa uygulanması önerilen bir sistemdir. Yerden ısıtma sistemlerinde, kalorifer peteklerinden farklı olarak kaynak çok büyük ısılara ulaşmaz. Peteklerin yetmiş dereceye ulaşan sıcaklıkları nedeniyle bakteri oluşumu engellenir. Ne var ki, yerden ısıtmalı sistemlerde kaynak 55 dereceye kadar ısınır. Bu sıcaklıkta, zaman içinde bakteri oluşumları görülebilir ve balçık gibi bir katmanın ortaya çıkmasına sebep olur. Bu durum yerden ısıtma sisteminin sıcaklığının dağılmasını engeller. Haneyi ısıtmak için daha fazla enerjinin kullanılması gerekir. Böylece faturalar da gereksizce kabarmaya başlar. Yerden ısıtma sistemlerinin tesisat temizliğinin düzenli aralıklarla yapılması, hanenin daha az enerji kullanarak daha iyi ısınmasını sağlar. Bu hem ekonomik kaygıları düşürürken, yaşam kalitesini de yükseltir.

Yerden ısıtma tesisat temizliği, modern cihazlarla son derece pratik şekilde yapılmaktadır ve çevrede herhangi bir dağınıklığa sebep olmamaktadır. Yerden ısıtma sistemlerinin temizliği yapılırken;

  • Yerden ısıtma sistemlerinin temizliği özel tasarlanmış bir makine ile kolayca yapılabilmektedir.
  • Yerden ısıtma sistemlerini temizlemek için kullanılan makine, sistemin kolektörüne bağlanır. Su salınımı yapılarak borular içindeki katılaşmış çamur ve tortular gibi pisliklerin yumuşaması sağlanır.
  • Su uygulamasından sonra kimyasal ilaç uygulamasına geçilir. Kimyasal ilaç sistemdeki tüm tortu ve bakterileri yok ederek, ısı yayılımını engelleyen etmenleri ortadan kaldıracaktır.
  • Yerden ısıtma sisteminin temizliği, evin bütün odalarında, sistemin bütün bölümleri için uygulanmalıdır.

Yerden ısıtma tesisat temizliğinin özellikle kış başlangıcında yapılması önerilir. Böylece hanenin kış boyu en az enerjiyle en kolay şekilde ısınabilmesi hedeflenir. Yerden ısınma sistemlerinin bakımlarının yapılmaması halinde, bakterilerin yol açtığı balçık katmanlar, sistem boyunca yayılım göstererek ısının yayılımını engellerler. Yerden ısıtma sistemleri, sıcak havanın yükselerek yayılması prensibine dayanır. Oysa yükselmeye çalışan sıcak hava balçıkla karşılaştığında, engellenecek ve emilecektir. Bu durum, kaynağa dokunduğunuzda sıcak olduğunu görerek düzgün çalıştığını zannetmenize sebep olabilir. Oysa sıcak hava yükselip yayılmadığı için, evin ısınması mümkün olmayacaktır. Bu durumda kullanılan enerjiyi arttırmak, hem masraflı, hem de işlevsiz bir çaba olacaktır. Sistem bakımının düzenli olarak yapılması, kullanıcıya sıcak ve huzurlu bir yuva sağlayacaktır.

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ