Yağmur Suyu Tesisatı - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Yağmur Suyu Tesisatı 14 Aralık 2015

Yağmur Suyu Tesisatı

Yağmur suyu tesisatı, temel olarak, çatıda biriken yağmur suyunu yönlendirere su taşkınlarının oluşmasını engellemek için kullanılır. Yağmur suyu tesisatı, mekanik sisten içinde gereken önemi bulamasa da, kullanıcıların konforu için son derece önemli bir göreve sahiptir. Yağmur suyu tesisatı yapılıren şunlara dikkat edilmelidir;

  • Yağmur suyunun tesisata yönelimi için çatılarda gereli eğilim verilmelidir. Yağmur suyunun çatıda aşırı birikmesi üst katlarda tavandan su damlasına sebep olabilmektedir. Kot farkı olan yapılarda, alt dairelerde su baskınlarının oluşmasına sebep olabilmektedir.
  • Yağmur suyu tesisatının iç tesisata bağlanmasına gerek yoktur. Tesisat binanın dışından çekilebilir.
  • Yağmur suyu tesisatından aktarılan suyun rögar kapalarına yönlendirilmemesine dikkat edilmelidir. Bu yöntemlikte yasalanmıştır. Belediyelerce fark edileleri halinde ciddi para cezalarıyla karşılaşılabilir. Yağmur suyunun rögar kapaklarına yönlendirilmesi halinde, aşırı yağışlarda rögarların taşması mümkün olabilmektedir. Bu durum hem çevreye ciddi zararlar vermektedir, hem de alt kat daireler için büyük sıkıntılar oluşturabilir.
  • Yağmur suyu tesisatının bakım işlemlerinin düzenli olara yapılması gerekir. Gider oluklarının toprak, çamur gibi hallerde tıkanmış olması, tesissatı verimsiz hale getirirebilr.

Türkiye’de son yıllarda yağmur suyu tesisatına verilen önemdeki artış umut vericidir. Yağmur suyu tesisatının te faydası yağmur suyunun zarar verici etkilerinden korunmak değildir. Avrupa’da uzun zamandır titizlikle kullanılan yağmur suyu tesisatı sayesinde, yağmur sularının biriktirilmesi ve geri dönüşüme sokulması mümündür. Özellikle rezarvuarlar için gereken su kaynaklarının yağmur suyu tesisatında oluşan birikimden kullanılması, kaynak tarrufu açısından önemli bir işlevsellik sunmaktadır.

Son yıllardır yeniden düzenlenen küresel politikalar, dünya kaynalarının kullanımı konusunda yeni tasarruf önlemlerini gündeme getirmetedir. Nüfus artışıyla beraber kaynak tüketiminde meydana gelen büyük artışlar nedeniyle duyulan kaygılar artmaktadır. Uzman incelemeleri ileriki yıllarda dünyada ciddi kaynak sıkıntıları olabileceğini öngörmektedir. Bunların en önemlisi de su kaynaklarıdır. Kayna tüketiminin azaltılması için geri dönüşüm çalışmaları, Türkiye’de de giderek önem kazanmaktadır. Kaynakların geri dönüştürülebilirliği sayesinde, doğadan alınan doğaya verilere, artan nüfusun ihtiyaçları karşılanabilmektedir. Yağmur suyu tesisatı kullanımının yaygınlaşması, bu çevrcesi politikalar kapsamında önemli bir yere sahiptir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ