Kırmadan Tıkanıklık Açma Nasıl Yapılır? - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Kırmadan Tıkanıklık Açma Nasıl Yapılır? 21 Şubat 2016

Kırmadan Tıkanıklık Açma Nasıl Yapılır?

Kırmadan Tıkanıklık Açma Nasıl Yapılır? Yeni yapılan veya eskiden yapılmış olan binalarda yaşanan bir çok sıkıntı olduğu bilinen bir gerçektir. Bu sıkıntıların başında bina içi tesisat borularının tıkanması gelmektedir. Bu boruların tıkanmasıyla birlikte, binada yaşayan kişilerde geçici sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Eskiden işi bilmeyen kişilere yaptırılan tıkanıklık açma işlemleri neticesinde borular kırılarak maddi olarak olumsuz sonuçlara yol açılırdı. Ancak günümüz teknolojileri neticesinde tıkanmalar eskisi gibi boruların veya duvarların kırılmasıyla değil, robot cihazlar aracılığıyla tespit edilmektedir. Tıkanıklık açma konusu eskiden olduğu gibi zahmetli ve masraflı bir iş olmaktan çıkıp, artık kısa bir sürede çözülebilecek basit bir sorun olmakla beraber, zamanında bu tür işlemlerin yaptırılması gerekmektedir. Aksi takdirde olumsuz ve daha ağır sorunlarla karşı karşıya kalınabilir.

Tıkanıklık Nasıl Açılır

Eskiden olduğu gibi duvarların ve boruların kırılmasına son veren yeni nesil teknolojiler neticesinde tıkanıklıklar kısa bir süre içinde çözümlenebiliyor. Sürekli gelişen ve değişen teknolojiler neticesinde tıkanıklık açma işlemi 1-2 saat gibi kısa sürelerde bitiyor. Bu konuda uzmanlık alanı bulunan firmalardan alınan destek sonucunda daha ağır sonuçlara yol açmadan çözülebilen sorunun en büyük yardımcısı ise uzman bir tesisatçıya yardımcı olan tıkanıklık açma robotudur. Tıkanıklık açma robotu, herhangi bir yeri kırıp dökmeden tıkanıklığa sebep olan katı maddeleri parçalayarak giderden akmasını sağlar, akabinde kameralı görüntü sistemleri ile tıkalı alanın açıldığının anlaşılmasıyla işlem sona erdirilir.

Tıkanıklığa Sebep Olan Faktörler

Binaya ait dairelerin gider borularına gün içerisinde bir çok katı cisim karışmaktadır. Bu katı cisimler zaman içerisinde birikerek boruları tıkar. Tıkanmanın başlıca sebeplerinden biri yağlanma olup, yağlanmaya ilişkin tıkanma sorunu en çok otel, lokanta, yemekhaneler ve benzeri işletmelerde görülmektedir. Bunun yanı sıra evlerde kullanılan tuvalet kağıtları, peçeteler ve diğer kağıt maddeler ise tuvalet giderini tıkayarak suyun akmasını engellemektedir. Aynı şekilde tuvaletlerde bulunan klozet borularının engebeli yapıları bulunduğundan dolayı kağıtlar borulardan daha zor şekilde geçmektedir. Bu nedenle bu tür yerlerde tıkanmalar mevcuttur.

Tıkanıklık Durumunda Yapılması Gerekenler

Herkesin başına bir kere muhakkak gelebilen tıkanıklık nedeniyle, paniğe kapılıp sokak aralarında aranıp bulunan ve tesisatçı olarak hizmet veren kişilerin yaptıkları işlemler genel itibariyle duvarları kırıp dökmek, boruları kırmak, lavabo, fayans ve bunun gibi malzemeleri yerinden sökmektir. Bu işlemler de daha ağır sonuçlara yol açabilmektedir. Bu nedenle sıkı bir araştırma ile tıkanıklık açma işlemi ile ilgili uzman bir şirketle görüşmekte fayda bulunmaktadır. Çünkü bu şirketlerin yetiştirdiği kalifiye elemanlar ile teknik donanımları neticesinde daha az bir masrafla daha doğru bir şekilde hizmet alınmaktadır. Uzman şirketlerden tıkanıklık açma konusuna ilişkin her türlü ekipman ve teknik donanım mevcut olmakla daha faydalı olacağı bir gerçektir.

Tıkanıklık Açmada Yapılmaması Gerekenler

Tıkanıklık açma işlemi ile ilgili olarak, bireyler öncelikle olaya kendileri müdahale etmek isterler ancak bu yapılabilecek büyük bir yanlıştır. Çevreden ve internetten yapılan araştırmalar neticesinde elde edilen kimyasal maddelerin, giderlere dökülmesi sonucunda tıkanıklık açma ile ilgili geçici bir çözüm elde edilmektedir fakat bu sorun ileride daha büyük bir sıkıntıya yol açabilmektedir. Bireysel olarak kullanılan malzemeler sorunu daha da büyüttüğü gibi, boruları tıkayan cismi dışarıya atmayıp sadece ileriye götürürler. Kullanılan diğer bir madde olan ve her markette rahatlıkça bulunabilen lavabo açıcıların sıcak su ile kullanılması sonunda boruların erimesi, boru içerisinde mevcut malzemelerin erimesine neden oldukları bilinmektedir. Bunun yanı sıra sıcak suyla karışan kimyasal madde, tepkimeye yol açarak havaya karışmaktadır. Böyle bir maddenin solunması durumunda kişide sağlık sorunları oluşmaktadır.

Tüm bu nedenlerle tıkanıklık açma hususunda sektöründe uzman bir şirketten destek alınarak işlem yapılması daha doğru olup, bireysel olarak yapılacak işlemlerin daha büyük sıkıntılara yol açacağı bilinmelidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ