Banyo Tıkanıklığı Açma, Banyo Tıkanıklığı Açma işlemi - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Tıkanan Banyo Gideri Nasıl Açılır 24 Şubat 2016

Banyo tıkanıklığı açma hemen her evde insanların başına gelebilecek bir durumdur. Banyo tıkanmaları genelde duşa kabinlerde meydana gelir fakat küvetlerde de oluşabildiği durumlar vardır.

Evde Banyo Tıkanıklığı Açma

Banyo tıkanıklığını evde açabilmek mümkündür. Bunun için ilk önce banyonun hangi sebeple tıkandığını bilmek gerekmektedir. Banyo tıkanıkları birçok farklı şey yüzünden meydana gelebilir. Bunları sıralayacak olursak;

  • Banyo giderinde biriken saçlar
  • Gidere kaçmış nesneler
  • Borularda meydana gelen pislik birikmeleri

Bu nedenlerden herhangi biri banyo tıkanıklığı açma işinde evde çözülebilir. Evde çözüm sağlamak için birçok farklı yol kullanılabilir. Yöntemlerden dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Fakat eğer sorun giderinizde değil de tesisatınızda ise bu durumda bir profesyonel yardım almanız gerekmektedir. profesyonel yardımı belediyelerden veya özel kurumlardan alabilirsiniz. Tesisat işi incelik isteyen bir iş olduğu için ustayı iyi seçmeniz gerekmektedir.

Banyo Tıkanıklığı Açma Metotları

Banyo tıkanıklığı açma işini birçok farklı yöntemi kullanarak yapabilirsiniz. İşte evde kendinizin de yapabileceği bazı yöntemler;

  • Pompa ile banyo tıkanıklığı açma; bu yöntem en sık kullanılan banyo tıkanıklığını açma aracı olarak gösterilmektedir. Banyo gideri açmak için özel olarak tasarlanmış pompaları nalburlarda bulabilirsiniz. Eğer giderinizin çok uzağında olmayan bir cisin yüzünden banyonuz tıkanmışsa cismi pompa ile kolayca dışarı çıkarabilirsiniz.
  • El ile banyo tıkanıklığı açma; bu yöntem giderin hemen içinde biriken kirler için geçerli olabilir. Elinize geçireceğiniz tercihen bir poşet veya eldiven ile giderde biriken kirler alınır ve tıkanıklık giderilebilir.
  • Asit veya kimyasal açıcı ile banyo tıkanıklığı açma; bu yöntem birçok kişi tarafından kullanılır fakat bazen çok etkili sonuçlar vermeyebilir. Bunun nedeni kimyasal açıcıların yalnızca organik cisimleri çözüyor olmasıdır. Örneğin banyonuzun içine kaçan metal bir cismi kimyasal açıcı ile çözemezsiniz. Bunun için giderde bulunan cismin çıkarılması gerekmektedir. fakat biriken saçları veya kirleri açıcı ile kolayca çözebilirsiniz.

Banyo Tıkanıklığı Açma

Banyo Tıkanıklığı Açma

  • Tel sokma yöntemi ile banyo tıkanıklığı açma; bu yöntem banyolar için çok sık kullanılmıyor olsa da bazı durumlarda kullanılabilir. Banyo yapısına göre tel kullanıp kullanılmayacağı anlaşılabilir. Tel giderin borusuna doğru sokulur ve gideri tıkayan cisim bulunur. Daha sonra cisim daha da ileri itilerek giderden uzaklaştırılır. Bu sayede tıkanıklık giderilebilir. Bazı banyo tesisatlarında yuvarlak hatlı borular kullanıldığı için bu yöntem tüm banyolarda kullanılamaz. Tel kullanarak banyo tıkanıklığı açma işini gerçekleştirebilmek için banyonuzdaki tesisatın ne tür işlenmiş olduğunu bilmeniz gerekmektedir.
  • Profesyonel yardım ile banyo tıkanıklığı açma; aslında bu belki de ilk yapılması gereken yöntemdir. Bunun nedeni, usta çağırarak kolayca çözülebilecek bir sorunu, evde denenen yöntemler yüzünden daha da sorunlu hale getirmekten kaynaklanmaktadır. Sorunu çözmek için profesyonel yardım almak her zaman için en iyi yöntemdir. Bazı durumlarda siz ne kadar uğraşırsanız uğraşsın sorun tesisat işlerinden kaynaklandığı için tıkanıklığı asla açamazsınız. İşte bu yüzden bir uzmana danışmak daha iyi olabilir. Profesyonel yardım almak, kırma dökme gibi olayları gözünüzde canlandırmasın. Eğer tesisatta bir sorununuz yoksa banyo gideri açmak için kırma işi yapılmaz. Yalnızca makineler ile banyo giderinizde bulunan cisim bulunur ve çıkarılır. Tesisat sorunlarında veya varsa üst komşunuzdan kaynaklı bir sorun ise boruların tamiratı için kırma işlemi yapılabilir fakat sadece sorunlu bölgelerde kırma işi yapılacağı için tüm banyonun inşaat alanına çevrilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu gibi özel durumlarda iyi bir usta seçmek sizin için karlı olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ