Tıkalı Temiz Su Borusu Nasıl Açılır - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Tıkalı Temiz Su Borusu Nasıl Açılır 5 Ocak 2016

Tıkalı boru açma işlemi, tıkanan atık su giderlerinin olması durumunda ihmal edilmemesi gereken bir uygulamadır. Klozet, banyo ve lavabolarda meydana gelen tıkanıklıklar, atık suyun kanalizasyona ulaşmasının engellenerek dışarıda kalmasına sebep olur. Bu durum, klozet, banyo ve lavaboların kullanımını engellerken, çeşitli sağlık sorunlarına da yol açabilir. Atık su borularında meydana gelen tıkanmaların çeşitli sebepleri olabilir;

  • Kullanıcıların klozetlere attıkları katı atık maddeler yüzünden, atık su borularında çok sayıda tıkanmanın olduğu görülmektedir. Klozetlerin atık su giderlerinden çok çeşitli maddeler çıkartılabilmektedir. Sıklıkla tuvalet kağıtları, petler, tükenmiş kozmetik malzemeleri, pamuk temizleme çubukları çıkartılabilmektedir. Hatta oyuncaklar ve alyanslar gibi tahmin edilmesi güç katı maddeler de, tuvaletlerin atık su giderlerinde bulunabilmektedir. Bütün bu katı maddeler, atık su giderleri boyunca ilerleyip, belirli noktalarda takılı kalmaktadırlar. Böylece atık suyu ilerlemesi için bir engel oluşur. Atık suyun ilerleyemeyişi, onun geri yükselmesine sebep olur.
  • Mutfak lavabolarının giderlerinden geçen çok sayıda yiyecek kalıntısı, birikerek tıkanıklıklara sebep olabilmektedir.
  • Banyo giderlerinde saç ve kıl topakları, gider duvarlarına yapışarak tıkanıklıklara neden olabimektedir.

Tıkalı boru açma işlemlerinde kullanılan eski yöntemler, boruların kırılması ve tıkanıklığa sebep olan maddelerin çıkartılması prensibine dayanıyordu. Bu yöntemler son derece zahmetli ve getirdiği ek masraflarla can sıkıcı olabiliyorlardı. Bu nedenle kullanıcılar, tıkanıklıkları açmak için kulaktan dolma bilgileri uygulamaya çalışırken, tesisata daha genel hasarlar da verebiliyorlardı.

Çözücü kimyasalların kullanımı, küçük tıkanıklıklarda işe yaramakla beraber, atık su giderinin tam bir temizliğini yapılamaz. Böylece tıkanıklığın tekrarının önüne geçilemez. Üstelik bu kimyasalların çok fazla kullanılmaları, atık su giderlerini oluşturan borulara da hasar verebilir.

Tıkalı boru açma işlemi için kullanılan modern yöntemler ile tıkanıklıklar çok hızlı bir şekilde açılabilmektedir. Önce kameralı görüntüleme sistemi sayesinde, atık su gider borusuna uzatılan bir kamera aracılığı ile, tıkanıklığın yeri ve tıkanıklığa sebep olan maddelerin şekli öğrenilir. Tıkanıklık temizleme robotu ile bölgeye müdahale edilir. Makine, bölgede biriken maddeleri parçalar ve maddeler tazyikli suyla temizlenir. Bu yöntemle, tıkanıklığı açılan boru, ileride tıkanıklığa sebep olabilecek birikintilerden de temizlenir. Böylece atık su tesisatı uzun süre, sağlıkla kullanılabilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ