Tıkalı Klozet Nasıl Açılır? - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Tıkalı Klozet Nasıl Açılır? 5 Ocak 2016

Tıkalı Klozet Nasıl Açılır?

Yaygın sıhhi tesisat sorunları olan tıkalı banyo, tıkalı lavabo ve tıkalı klozet nasıl açılır?

Sıhhi tesisat, binalara su aktarımını sürekli ve sağlıklı yöntemlerle yapmayı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen mühendislik alt yapı çalışmalarındandır. Bu tesisatlar banyo için ayrı, tuvalet için ayrı ve mutfak için ayrı şekillerde yapılandırılmaktadır. Bunun sebebi konumların farklılığından ziyade kullanım amaçlarının farklılığıdır. Dolayısıyla, kullanım amaçları doğrultusunda farklılaşan sıhhi tesisatın tıkanması durumunda da her biri için farklı yöntem ve araçlar gerekecektir.

Her kullanım alanı için uygulanabilecek yöntemleri ayrı ayrı ele almak daha yerinde olacaktır. Buna göre;

  • Banyo ve duş tesisatlarında tıkanık olması durumunda su giderinin ağız kısmında bulunan süzgecin çıkarılması sonrasında su pompası, spiral tel veya giderin ağız kısmına yakın bir tıkanıklık unsuru olması halinde el yordamıyla gider açma işlemi gerçekleştirilebilir. Bunun yanında bir takıp kimyasal özellikli sıvılar da bu işi görebilmektedir. Tıkanıklık oluşumunu önleyebilmek için ise duş sırasında gideri tıkayabilecek saç kılı, vücut kılı ve çeşitli maddelerin geçişini önlemeye yarayan aparatlar kullanılabilir.
  • Mutfak lavabosunda bir tıkanıklık meydana gelmesi halinde az önce sayılan yöntemlere ek olarak karbonat-sirke karışımı yine süzgeç kısmı çıkarıldıktan sonra gidere boşaltılır. Ardından bir miktar kaynar su ile desteklenerek giderdeki tıkanıklık unsurunun çözeltiyle etkileşimi yoluyla tıkanıklığın açılması mümkün olabilir. Mutfaktaki tıkanıklıkları önlemek adına yağ kalıntılarının ve yemek kalıntılarının oluşmasını önleyici tedbirler alınmalıdır.
  • Diğer tıkanıklıklarda işe yarayan uygulamalar “tıkalı klozet nasıl açılır?” sorusuna yeterli çözümü sunacak nitelikte değildirler. Ancak yine de denenmelerinde bir sakınca yoktur. Klozet tıkanıklığı durumunda en garanti yöntem yetkili servise başvurarak hiçbir işlem yapmadan sorunu onların çözmesini beklemektir.

Ev uygulamaları işe yaramadığı takdirde hemen bir uzman tesisatçı bulunarak uygun bir ücret karşılığında tıkanıklığın giderilmesi mümkündür. Bu yöntem en güvenilir ve kalıcı sonucu sunmaktadır. İnsanların pratik olarak adlandırılan metotlarla tesisata veya kullanılan kimyasallar aracılığıyla kendilerine zarar verme riski bulunmaktadır. Dolayısıyla, “tıkalı klozet nasıl açılır?” sorusunu yöneltenlere gösterilebilecek en garantili yol yetkili servislerdir.