Tıkalı Gider Açma, Tıkalı Gider Açma Nasıl Yapılır - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Tıkalı Gider Açma Yöntemleri 24 Şubat 2016

Gider, evimizde birçok yerde bulunur. Lavabo giderleri, banyo giderleri ve tuvalet giderleri bunlardandır. Çeşitli durumlarda giderler tıkanabilir. Giderlere tıkanan cisimler gider tıkanmasında ki en büyük etkendir. Tıkanan giderlerin açılması için birçok farklı seçenek kullanılabilir. Tıkalı gider açma işi evde kendi imkanlarınızla da çözebileceğiniz bir iştir fakat evde çözülemeyen gider tıkanıklıkları için bir profesyonele danışmak sizin için en iyisi olacaktır.

Tıkalı Gider Açma Yöntemleri

Tıkalı giderleri açmak için birçok farklı yol denenebilir. Her gider için farklı seçenekler denense de ortak olarak gider açmada kullanılabilecek bazı yollar vardır;

  • Asit; asit bir kimyasal parçalayıcıdır. Organik olan cisimleri kolaylıkla parçalayabilir fakat organik olmayan ve sert yapılı cisimleri çözümlemede ne yazık ki yardımcı olamamaktadır. Kullanımının dikkatli yapılması gerekmektedir. Nalburlardan veya marketlerden satın alınabilir. Direkt cilt ile temas ettiğinde yanıklar meydana getirebilir. Bu bağlamda dikkatli kullanılması gerekmektedir. Sıcak suyun içinde kaynatılarak çözünülür ve daha sonrasında gidere dökülür. Giderin ne kadar tıkalı olduğuna bağlı olarak kullanım miktarı arttırılabilir ama genelde yarım paket yeterli gelmektedir. Tıkalı gider açma da en sık kullanılan yöntemlerden biridir.

Tıkalı Gider Açma

  • Pompa; tıkalı gider açma yöntemlerinden yine çok sık kullanılanlardandır. Nalburlardan alınabilecek pompalar tüm giderleri kolayca açmak için kullanılabilir fakat tuvalet gideri için farklı banyo ve lavabo gideri için farklı pompalar kullanılmaktadır. Satın alırken mutlaka ne amaçla kullanacağınızı satıcıya belirtmeniz gerekmektedir.
  • Bulaşık deterjanı; bu yöntem daha sık lavabolarda kullanılmaktadır. Lavabolara tıkanan cisimler daha yumuşak yapılı olduğu için bulaşık deterjanı ile kaynatılmış su lavabo açmada yardımcı olabilmektedir. İşlem tek seferde sonuç vermiyor ise birkaç sefer ardı ardına denenebilir.
  • Sıcak su; sıcak su yardımı ile çok büyük olmayan tıkanıklıklar açılabilir. Birkaç kova sıcak su tıkalı olan gidere dökülür ve bu sayede tıkanıklık açılır. İşlem çok büyük kovalar ile yapılırsa su geri taşabilir. Bu yüzden ilk önce daha az su dökülüp suyun gidip gitmediği kontrol edilmelidir. Eğer su giderden geçebiliyorsa daha büyük bir kova ile su dökülerek tıkalı gider açma işi tamamlanabilir. Tıkalı gider açma için en sade yöntem budur. Dikkat edilmesi gereken şey suyun kaynar olmasıdır. Fakat eğer borular çok sıcak suya dayanamayacak zayıflıktaysa bu yöntemden uzak durulması önemli bir konu olarak belirtilir.
  • Profesyonel yardım; evde denenebilecek tıkalı gider açma yöntemleri denenip sonuç alınmadıktan sonra profesyonel yardım için bir usta çağrılabilir. Tesisatın sorunlu olmasından kaynaklanan tıkanma işlemlerinde tesisatın yenilenmesi gerekmektedir. fakat eğer sorun borulardaki tıkanıklık nedeni ile meydana gelmiş ise borular elektronik aletler yardımı ile temizlenip tıkalı gider açma işlemi tamamlanabilir.

Tıkalı Gider Açma Nasıl Yapılır?

Tıkalı giderleri açmak için ilk önce tıkanma nedenini bilmek gerekmektedir. Farklı tıkanma nedenleri için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu bağlamda giderinize neyin sıkıştığını bilmeniz gerekmektedir. Eğer neyin sıkıştığını bilmiyor iseniz birden fazla yöntemi kullanmak durumunda kalabilirsiniz. Tuvaletlere genelde yanlış cisimlerin atılması ile tıkanma meydana gelir. Banyo tıkanmaları ise deliğe kaçan ve bir sarmal haline gelen saçlar yüzünden oluşmaktadır. Lavabo tıkanmaları ise çok çeşitli şeyler yüzünden oluşur. Tıkalı gider açma işi için tıkanma nedeninin yanında hangi giderin tıkandığı da önemli bir konudur.

Örneğin klozetlerde kullanılan metal cisim ile boru tıkanıklığını açma işlemi banyolarda işe yaramaz. Bu bağlamda her tıkanıklığın kendine özel tıkanıklık açma yöntemleri vardır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ