Temelden Su Çıkması - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Temelden Su Çıkması 5 Ocak 2016

Temelden Su Çıkması

Temelden su çıkması, çok ciddi bir problemdir ve mutlaka anında çözüm için yetkili kişileri çağırmak gereklidir. Çünkü binanın temelinden su çıkmasının, binanın temeline zararı büyüktür. Temelden çıkan su, temeldeki toprak, demir ve çimentoya zarar vererek binanın tüm yükünü taşıyan temel kolonlarının içten çürümesine ve en sonunda binanın çökmesine neden olur. Depreme benzer bir etki yaratan bina çöküşünün, sanırız ciddi bir can ve mal kaybına neden olabileceğini söylememiz gereksizdir.

Temelden su çıkması halinin iki türü vardır. Bunlar:

  • Binanın bodrum katından su çıkması
  • Binanın zemininden su çıkması

Temelden su çıkması sorunun bir çeşidi olan binanın bodrum katından çıkan suyun çözümü için iki yol vardır. Bu yollardan ilki, binanın temel kısmına drenaj adı verilen borulardan döşemektir. Drenaj boruları delikli bir yapıya sahiptir ve delikli olmasının temel amacı toprakta bulunan fazla suyun bu deliklerden drenaj borularına geçmesi ve oradan da rögar kanallarına geçişini sağlamaktır. Bu durum fazla suyun direkt kanalizasyona geçmesini kolaylaştırır ve su birikimini önler. Drenaj boruları, aslında binanın yapılış aşamasında döşenmelidir, tekrar döşenmeye kalkıldığında bu durum çok fazla maliyete ve aşırı bir inşaat yapım yüküne neden olmaktadır. Yine de, bazen bu yöntemi tercih etmek durumunda kalınabilir. Bir diğer yol ise, binanın temelinden çıkan suyun yakınlarına bir kuyu açılmasıdır. Bu kuyuya dolacak olan su,  kuyu zeminden aşağıda olacağı için zemine su çıkması engellenir, daha sonra kuyuya dolan su, bir iletim borusu ile kanalizasyona aktarılır.

Temelden su çıkması arızasının diğer çeşidi bina zemininden su çıkması durumudur. Binanın inşası sırasında su çıkma gibi bir durum ortaya çıkmadıysa ve bu durum sonradan meydana geldiyse, düşünmemiz gereken, bina şebeke suyunun borusundaki ve atık gider borularındaki arızalardır. Atık boruları tamamen tıkanmış olabilir ve bu tıkanma sonucu zeminden su çıkar ya da zeminin ıslak olduğunu fark ederiz. Eğer problem şebeke suyu borularındaki bir arıza ise düşünmemiz gereken, borularda oluşmuş bir sızıntıdır. Şebeke suyu kendini basıncının yüksek olması, daimi sürati ve temiz görüntüsü ile belli eder, böylelikle atık suyundan ayırt edilebilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ