Tavandan Su Damlıyor Su Sızıntısı - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Tavandan Su Damlıyor Su Sızıntısı 5 Ocak 2016

Tavandan Su Damlıyor Su Sızıntısı

Günümüz kent yaşamı şartlarında sıkça karşılaşılabilen tavandan su damlıyor su sızıntısı sorunu özellikle pek çok yaşam alanının üst üste yığıldığı apartmanlarda baş göstermektedir. Sorun tesisatın mühendislik aşamasındaki kusurlardan kaynaklanabileceği gibi genellikle üst komşuların yanlış kullanımları veya diğer sebeplerden oluşan çeşitli tesisat arızalarından kaynaklanmaktadır.

Bunun yanında apartman yaşantısına sahip olmayan kişiler de bu sorunla karşılaşabilmektedir. Söz konusu sorunun müstakil yaşam alanlarında meydana gelmesi daha çok izolasyon malzemelerindeki sıkıntılarla ilgili olmaktadır. Özellikle yağmur ve kar suları, kötü izole edilmiş evlerin tavanlarından içeri sızarak insanları rahatsız edebilmektedir. Bu tür durumlar gerekli önlemler alınmadığı takdirde sağlıksız ortamların oluşmasına sebebiyet verebilecektir. Aynı zamanda da bina içerisinde gezinen sızıntı suları zaman içerisinde yapının dayanıklılığını ve ömrünü zedeleyecektir. Bu bilgiler bağlamında tavandan su damlıyor su sızıntısı sorunu karşısında yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Müstakil bir evde tavandan sızıntı olması durumunda öncelikle doğru yalıtım malzemelerinin kullanılıp kullanılmadığı konusunda araştırma yapılması gerekir. Sorun teşkil edecek bir durumla karşılaşılırsa gerekli izolasyon çalışmaları yaptırılmalıdır.
  • Tesisat borularında kaçak veya sızıntı olması ihtimali üzerinde durularak uzman bir servise tespit çalışmaları yaptırılmalıdır. Servis bir su kaçağı tespit ettiği takdirde uygun yöntemlerle bunu giderecektir.
  • Her ihtimale karşı mevcut tesisatların rutin bakım ve kontrollerinin önerilen şekillerde gerçekleşmesi gerekir.
  • Apartman ortamında tavandan su sızıntısı olması halinde sorun yüksek ihtimalle komşu daireden kaynaklanıyordur. Bu noktada komşuyu bilgilendirmek ve sorunun çözülmesini istemek gerekir.
  • Bu tarz durumların oluşması ihtimaline karşı dairelerin sigortalatılması gerekmektedir. Bu sayede tavandan sızıntı sorununun çözülememesi halinde oluşacak masraflar sigorta tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca sigorta şirketleri ayıplı tarafa ihtarda bulunarak sorunun çözümüne yardımcı olmaktadır.
  • Sızıntı küçük bir ihtimal de olsa binadaki yalıtım eksikliğinden veya dairedeki tesisat unsurlarından kaynaklanıyorsa uzman yardımı alarak sorunun kısa sürede garantili yollardan halledilmesi sağlanmalıdır.

Tavandan su damlıyor su sızıntısı sorununun verilen sebepleri ve çözüm önerileri dışında farkı türde durumlar da söz konusu olabilmektedir. Burada önemli olan daima uzmanlardan yardım istemektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ