Tatile Giderken Dikkat Su Vanasının Kapatılması - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Tatile Giderken Dikkat Su Vanasının Kapatılması 5 Ocak 2016

Tatile Giderken Dikkat Su Vanasının Kapatılması

Tatile giderken dikkat su vanasını mutlaka kapatın! Tesisat uzmanları bu uyarıyı ısrarla yinelemektedirler. Uyarı, su borularındaki patlama riskine karşı bir önlem gereği yapılmaktadır. Özellikle yaz aylarında sıcaklıkla hacmi artan suyun akışı sırasında, su borularındaki patlamalar sık sık görülmektedir. Kullanıcılar için her durumda sıkıntı yaratan bu durumun düzeltilmesi için bir tesisat servisinin çağrılması zorunludur. Kullanıcıların evde olduklar sırada yaşanan patlamalar, tesisat servisinin çağrılmasıyla hızlıca düzeltilebilir. Ne var ki kullanıcı evde olmadığında, ve özellikle tatile gittiğinde, su borusunda meydana gelebilecek patlama, suyun konut içinde yayılmasına sebep olacaktır. Bu, dairede çürümelere yol açacaktır. Mobilyalar zarar kullanılmaz hala gelecektir. Bundan sonra, suya doyan zemin, suyun alt daireye damlamasına sebep olacaktır. Acilen müdahale edilmesi gereken bu durum, kullanıcıların tatillerinin yarım kalmasına ve huzursuz bir ortamda çalışılmasına yol açacaktır. Tatile giderken dikkat su vanasını kapatın!

  • Su tesisatında kullanılan boruların belli bir genleşme payı olmasına rağmen, hacmi artan su özellikle yaz aylarında patlamalara neden olabilir.
  • Kullanıcının evde olmaması halinde, paylayan borulardan serbest kalan su, dairenin içinde yayılıp eve ve eşyalara zarar verebilir.
  • Su borusunun patlaması halinde müdahale geciktiğinde, su alt dairelere sızmaya başlar.

Su vanasının kapatılması, su tesisatından akan suyun engellenmesini sağlar. Böylece su borularında patlama olası ihtimali yoktur. Su tesisatlarında standart olarak her dairenin kendi vanası olur. Su vanaları genellikle apartman girişlerinde ya da varsa bodrum katlarda yer alır. Kullanıcı kendi dairesinin vanasını bulabildiğinden emin olmalıdır. Bunun için vanalar belli bir düzende yerleştirilirler ve çoğunlukla üzerlerinde daire numaraları yazar. Vananın saat yönünde çevrilmesi ile su vanası kapatılmış olur ve tesisat içinde daireye giden su akışı kesilir. Su vanasının üzerinde bulunan saat izlenerek, vananın kapatıldığından emin olunabilir. Su vanası kapatıldığında, su saatinin ilerlemesi tamamen durmuş olalıdır.

Kullanıcıların tatile giderken dikkat su vanasını kapatın uyarılarına kulak vermeleri, huzurlu bir tatil geçirmeleri için son derece faydalıdır. Uyarıya uymak evi koruduğu kadar, diğer dairelerin hasar görmesini de engelleyecektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ