Su Uyur Star Tesisat Uyumadan Kaçak Bulur - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Su Uyur Star Tesisat Uyumadan Kaçak Bulur 21 Şubat 2016

Su Uyur Star Tesisat Uyumadan Kaçak Bulur

Günümüz Türkiye’sin de inşaat sektörünün tavan yapmış olduğu tartışılmaz bir gerçekliktir, dolayısı ile de inşaat sektörü, ticari bir rant haline gelmiş, gelişi güzel bina ve konutların yapılmasına da kapı aralamıştır! Hal böyle iken, baştan savma ve tamamen kar amacı güdülerek inşa edilen bina ve konutların iler ki zamanlar da sakinlerine ve maliklerine büyük sıkıntılar çıkarabildiği de tecrübe ile sabittir. Bu sıkıntıların içerisinde en barizi ve en göze çarpanı ise hiç şüphesiz ki kalitesiz malzemeler ve işinin ehli olmayan tesisatçılar tarafından yapılan tesisat işleridir.

Şüphesiz ki; binalarda oluşan ve/veya oluşabilecek küçücük bir su kaçağı, bina ve bina sakinleri açısından çok büyük sıkıntılara ve sorunlara sebebiyet verecektir. Doğal olarak da Su kaçağı Tespiti doğru zamanda, doğru yerde ve en hızlı sürede yapılamaz ise, sorun çok daha büyüyerek içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Siz her ne kadar israftan kaçınıp tasarruf etmeye gayret gösterseniz de, evinizde oluşan su kaçağı ister istemez faturanıza yansıyacaktır. Bundan çok daha önemlisi ise, bina içerisinde oluşabilecek bir su kaçağı, binanın içten içe çürüyerek zayıflamasına, olası bir deprem vs gibi doğal afetlerde sakinlerinin can ve mal kaybına sebebiyet verecektir.

Bu girizgâhtan sonra, su kaçağı tespitinde uygulanan yöntemlere, su kaçağının olabileceği yerlere ve su kaçağı tespitinin ne derece önem arz ettiği konularına değinmekte yarar var.

Su Kaçağının Olduğu/Olabileceği Yerler

Genel olarak su kaçaklarının görüldüğü veya görülebileceği yerleri  4 madde ile sıralayabiliriz;

  1. Duvarlardan sızan su kaçakları
  2. Tavandan sızan su kaçakları
  3. Göz ile görülemeyen ( bina içi ) su kaçakları.
  4. Giderler de oluşan su kaçakları.

Kuşkusuz ki, bu kaçakların içerisinde en fazla önem taşıyan su kaçağı şekli, göz ile görülemeyen bina içi su kaçaklarıdır ki, bu minvalde su kaçağı tespitinin, teknolojik malzemelerle donatılmış, işinin ehli uzman kadrolar tarafından yapılması büyük önem arz eder.

Su Kaçağı Tespit Yöntemleri

Su kaçağının ana kaynağını ve yerini tespit etmek/edebilmek son derece önemlidir. Bunun için uygulanan ( eski ve yeni ) bazı yöntemler mevcuttur, madde madde sıralayacak olur isek;

  1. Kırma yöntemi,
  2. Kamera yöntemi,
  3. Ses ( Akustik ) dinleme yöntemi,
  4. Boyalı su kullanma yöntemi.

Kırma Yöntemi

Yukarıda maddelediğmiz Su kaçağı tespiti yöntemlerinin her biri olumlu sonuca ulaşmamızı sağlayabilir elbette. Lakin sonuca ulaşırken izlenen yöntemin bizlere sağlayacağı olumlu-olumsuz etkileri de göz ardı edilemez.

Örneğin hiçbir bina sakini kırma yönteminin uygulandığı su kaçağı tespiti yöntemini tasvip etmez, zira maliyetli bir yöntem olup, aynı zamanda zaman kaybına sebebiyet veren, sinir bozucu bir yöntemdir. İşinin ehli tesisatçılarda bunun farkındadırlar ve bu ilkel su kaçağı tespiti yöntemini en son çare olarak kullanırlar.

Su kaçağı tespiti yapılırken kullanılan mevcut ekipmanlar ve işinin ehli uzman personellerde kaçağın doğru ve sağlıklı yapılabilmesi açısından son derece önemlidir.

Günümüz çağında teknolojinin geldiği nokta hepimizin malumudur. Su kaçağı tespiti noktasında da teknolojiye ayak uydurmak her firmanın olmaz ise olmazlarındandır. Bina sakinlerinin ve maliklerinin de teknolojiyi yakından takip eden bu vb firmaları titizlikle araştırıp bulmaları, sorun ve sıkıntılarının çok daha kısa bir zaman zarfında ve maddi olarak çok daha cüzi maliyetler ile giderilmesi bakımından önemlidir.

Dinleme Yöntemi

Su kaçağı tespitinde uygulanan, etkinlik ve yaygınlık bakımından en etkin, en yaygın olan, sonuca en kısa sürede ulaştıran, maliyeti ise son derece düşük olan bir yöntemdir dinleme yöntemi. Lakin bu yöntemi uygulayacak olan tesisat ustasının kaçak su sesine aşina olması da son derece önemlidir.

Kamera Yöntemi

Su kaçağı tespitinde yardımcı bir yöntem olarak adlandırabileceğimiz kamera yöntemi, kendi başına bir anlam ifade etmez. Teknolojinin geldiği nokta ( ultrason vs ) göz önüne alınır ise,  ilerleyen zamanlarda bu sektörde neler olur bilinmez.

Bu konuda ez-cümle deriz ki, bireysel olsun, firma bazında olsun teknolojiye ayak uydurabilmeli, Su kaçağı tespitinde de teknolojiyi yakından takip etmelidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ