Su Tasarrufu Nasıl Yapılır, Su Tasarrufu Nasıl Yapılır - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır 21 Şubat 2016

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır

Su tasarrufu hem maddi açıdan hem de dünya üzerindeki su kaynaklarının azaldığı düşünüldüğünde oldukça önemlidir. Maalesef pek çok insan su tasarrufu konusuna gereken önemi vermemektedir. Su tasarrufu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız aslında oldukça basit ve pratik yöntemler bulunmaktadır. Siz de bunları yaparak hem maddi açıdan kazanç sağlarsınız hem de çevreye büyük bir katkınız olur.

Pratik Bir Şekilde Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Su tasarrufu nasıl yapılır sorunun temel ve pratik cevapları vardır. Bu cevapları maddeler halinde inceleyelim.

  • En basit ve en temel yöntem musluğu açık bırakmamaktadır.
  • Sebzeler yıkanırken elde yıkamak yerine su dolu bir kapta yıkanırsa daha az su tüketilmiş olur. Hatta bu sayede 4 kişilik bir aile yılda 18 ton kadar su tüketiminden kurtulmuş olur.
  • Diğer bir cevap ise mutlaka bulaşıkların makinede yıkanmasıdır. Bulaşık makineleri su tasarrufu konusunda çok büyük bir yardımcıdır. Su tasarrufu nasıl yapılır konusuna verilecek en önemli cevaplardan bir tanesi budur çünkü insanlar genellikle daha fazla su gideceğini düşünüp bulaşıkları elde yıkamayı tercih etmektedir. Bulaşık makinesi kullanarak su tasarrufu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız size rakamlarla bu konuyu anlatalım. Eğer bulaşıklarınızı elinizde yıkarsanız ve 4 kişilik bir ailede yaşıyorsanız ortalama 100 litre civarı su kullanmış olursunuz. Bu sayı bulaşık makinesi kullanıldığında 12 litreye inmektedir. Bu da yıllık 35-40 ton su tasarrufu yapmak anlamına gelmektedir.

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır

  • Diş fırçalamak temizlik açısından önemlidir ancak bazı insanlar diş fırçalarken ne kadar suyun boşa gittiğini fark etmemektedir. Diş fırçalarken mutlaka suyun kapalı olması gerekmektedir. İhtiyacınız olduğu zamanlar dışında kesinlikle suyu açmamalısınız.
  • Diş fırçalama kadar duş konusu da önemlidir. Daha sık duş alırsanız duş süreniz kısalacaktır bu da su konusunda tasarruf yapmanızı sağlar.
  • Duş konusundaki diğer bir durum ise duş başlığıdır. Suyu daha iyi püskürten yeni duş başlıklarından alırsanız duş sırasında suyun boşa gitmesini de engellemiş olursunuz.
  • Kesinlikle gereksiz yere sifon çekmemelisiniz. Bazen insanlar tuvaletleri çöp kutusu gibi kullanmaktadır bu nedenle de en küçük bir şey atıldığında hemen sifon çekilmektedir. Bu oldukça ciddi bir su israfı demektir. Su tasarrufu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız tuvalette en çok dikkat etmeniz gereken konu budur.
  • Bazen musluklar su kaçırabilir. Çok küçük damlalarla su kaçırdığı zaman pek çok insan bunu umursamaz. Ama bunun yıllık 1 ton kadar su israfına neden olduğu düşünüldüğünde mutlaka muslukların tamir edilmesi gerekmektedir.
  • Su tasarrufu nasıl yapılır konusunda bir diğer pratik çözüm ise sifonun içerisine içi dolu bir pet şişe koymaktır. Bu yöntem sayesinde sifon çektiğiniz zaman koyduğunuz pet şişenin hacmi kadar su tasarrufu yapmış olursunuz. Bu da size yılda 2 ton su kazancı olarak geri döner.
  • Çamaşır makinesini doğru kullanmak da çok önemlidir. Makinenizin kapasitesine göre makineniz dolmadan kesinlikle çamaşır makinesi kullanmamalısınız. Bu da büyük bir su israfına neden olmaktadır.

Su Kaçakları Kapatılarak Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Su kaçakları su israfının en büyük nedenlerinden biridir. Yukarıdaki su tasarrufu nasıl yapılır maddelerinde de bahsettiğimiz gibi mutluklardaki çok az olan su kaçakları bile hemen tamir edilmelidir. Ayrıca evlerde ya da binalarda daha büyük su kaçakları olabilmektedir. Su kaçağı olduğunu fark ettiğiniz zaman kısa bir süre içerisinde önlem alırsanız aynı şekilde su tasarrufu gerçekleştirmiş olursunuz.

Genel olarak su tasarrufu nasıl yapılır sorusuna bu şekilde cevap verilebilir. Siz de bu basit yöntemleri kullanarak ciddi anlamda su tasarrufu yapabilirsiniz.

 

 

 

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ