Su Sızıntısının Yerinin Tespit Edilmesi - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Su Sızıntısının Yerinin Tespit Edilmesi 14 Aralık 2015

Su Sızıntısının Yerinin Tespit Edilmesi

Evlerde veya işyerlerinde oluşan su sızıntısının yerinin tespit edilmesi pek de kolay bir iş değildir. Bazen, insanın beş duyu organıyla algılayamayacağı kadar zordur. Bunu tespit etmek adına, tesisatçılar çok zorlanmışlardır. Fayansları veya duvarları yıkıp dökerek kaçağı veya su sızıntısının yerini tespit etmeye çalışmışlardır. Fakat, günümüzde teknolojik cihazlar sayesinde su sızıntısının yerinin tespit edilmesi kolaylaşmıştır. Son teknoloji cihazlar, dedektör görevi görüp ısı, ses ve termal akım yollarıyla su sızıntısının yerini tespit edebiliyorlar. Tesisatçılar, ellerinde bu tür bir cihaz olduktan sonra su sızıntısının yerini tespit etmek konusunda hiçbir sıkıntı yaşamazlar. Zaten, kısa bir süre içinde tespit edilen sorun çözüme de kısa bir süre içinde ulaşılmasını sağlar. Çünkü, su sızıntısını tamir etmek konusunda en zorlu süreç su sızıntısını tespit etmektir.

TESPİT EDİLEBİLMESİ İÇİN İZLENEN YOLLAR

Öncelikle, bir su sızıntısı tespit cihazı edinilmelidir. Kaliteli tesisat firmalarında bu cihazlar hâli hazırda bulunmaktadır. Bu tür cihazların kullanımı oldukça basittir ama elbette ki profesyonellik ve devamlı kullanma bu cihazların kullanımını daha da kolaylaştıracaktır. Cihazı elde edip nasıl kullanılacağını öğrendikten sonra, çalışma sistemini bilmek gerekir. Bu tür cihazlar, su sızıntısının yerinin tespit edilmesi için şu yolları izler:

  1. Öncelikle cihaz çalıştırılarak hazır duruma getirilir. Yeterli pil ömrü olup olmadığı kontrol edilir.
  2. Sızıntının türüne göre, eğer evde nemlenme varsa nemlenen yere doğru gidilerek cihazın sızıntıyı bulması beklenir.
  3. Bu yeterli olmadıysa, cihazın kamerası kullanılarak, fayansların veya duvarların arkasında kalan sızıntı yapan boruların yeri tespit edilmeye çalışılır.
  4. Bazen de ses veya ısı ile tespit yapmak gerekebilir. Bunun için de cihazın kulaklığı kullanılarak su sızıntısının sebep olabileceği sesler dinlenir, ardından termal kamera ile tespiti yapılmaya çalışılır. Termal kameraların çalışma prensibi ise gayet açıktır. Su sızıntısının olduğu yerde nemlenme veya terleme olacağından bu olay bir ısı açığa çıkmasına sebep olur. Çıkan bu ısıyı tespit edebilen kameraların ekranlarında, ısıyı temsil eden kırmızı çizgiler olur ve tesisatçı bu görüntüler yardımıyla tespitini kolaylıkla yapar.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ