Su Sızıntısı Bulma - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Su Sızıntısı Bulma 14 Aralık 2015

Su Sızıntısı Bulma

Su sızıntısı bulma yöntemleri, cihazlar ile işe girişilmeden önce ev halkının da gözlemler yardımıyla yapabileceği bir konudur. En ufak sorunda tesisatçı çağırıp olmayan sebepler ile evlerinin bir taraflarının kırılmasını kimse istemez. Bu yüzden, herkesin önceden bu konuda bilgi sahibi olup en azından su sızıntısını gözlemleyerek zamandan tasarruf yapmaları mümkündür.

SIZINTININ BELİRTİLERİ

  1. Sızıntılar genelde taban fayanslarında olduğundan, alt komşulardan gelen su sızıntısı şikâyetleri, ilk gözleminiz olabilir.
  2. Fayanslarda sebebi bilinmeyen çatlaklar oluşabilir.
  3. Eviniz rutubetlenebilir.
  4. Rutubet sebebiyle evde kötü kokular baş gösterebilir.
  5. Özellikle su sızıntısı banyodaysa kokular ve rutubet artacaktır.
  6. Fayanslarda değişik lekeler oluşabilir.
  7. Su damlama sesleri duyulabilir.
  8. Sürekli su damlaması sebebiyle duvarlar veya fayanslar aşınabilir.
  9. Duvar kaplaması kabarabilir.

Görüldüğü üzere, su sızıntısı bulma konusu öncelikle gözlem gerektiren bir konudur ve bu gözlemler yukarıda sayıldığı kadar basittir. Evinizin su boruları hakkında bir kuşkunuz olduğunda gözle veya kulakla yapılan bu basit gözlemler sizi erken tespit konusuna itip sorunun kalıcı bir şekilde ve daha fazla büyümeden çözülmesine olanak tanıyacaktır.

GÖZLEM SONRASI

Gözlemi yaptınız ve evinizde su sızıntısı olduğunu buldunuz. Bu durumda güvenilir bir tesisatçı çağırılmalıdır. Tesisatçı eve geldiğinde onu sızıntının olması muhtemel yere ya da sorun çıkaran yerlere yönlendirerek, sahip olduğu cihazlar yardımı ile sızıntıyı yapan noktayı bulmasını sağlayabilirsiniz. Su sızıntısının kesin yerini tespit ettikten sonra, sızıntının büyüklüğüne göre birkaç fayans kırılarak o anda onarım mümkündür. Fakat, anında onarımın mümkün olmadığı durumlarda ya da tesisatçının önceden öngöremediği için yanında getirmediği cihazlar varsa bu işlem ertelenebilir. Ama unutulmamalıdır ki, su sızıntısı bulma ve onu tamir etme işlemi ne kadar erken yapılırsa o kadar az fayans kırılarak o kadar kısa sürede sorun çözülür.

BULUNAMADIĞI DURUMLARDA NE YAPILMALI?

Genelde, işinin ustası olan tesisatçılar için bulunamayacak su sızıntısı neredeyse yoktur ama bazen su sızıntıları alt veya üst katlardan geliyor olabilir. Veyahut, su sızıntısına sebep olan şey ilk denenen yöntemle bulunamayabilir. Bu gibi durumlarda, her yolu denemeden direk kör gözle kırma yapılmamalıdır. Kırma işlemi ancak kesin tespit yapıldığında uygulanmalıdır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ