Su Kaçakları, Su Kaçakları Tespiti, Su Kaçağı, Su Kaçakları Bul - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Tespit Etmek Su Kaçağını Bulmak 21 Şubat 2016

Tespit Etmek Su Kaçakları Bulmak

Evlerde en büyük sorunların başında gelen su kaçaklarında en zor kısım su kaçakları tespiti oluyor. Su bulduğu her yerden sızıyor fakat gözle görülmediğinde duvarların ya da fayansların arasından gelen suyun asıl kaynağını bulmak zor oluyor. Tahmin olayına dayandırarak yapılamayacak bu işlem için mutlaka uzaman bir yardım ile su kaçağı tespiti yapılması gerekiyor. Eskiden su kaçaklarını deneme yanılma yöntemi ile bulan ustaların yerini su kaçağı tespitinde uzman ekipler birçok teknolojik araç ile buluyor. Böylece sorunun kaynağına ulaşmak için en doğru biçimde suyun kaçağına yönelik tespit yapılabiliyor.

Su Kaçağı Tespiti Nedir ve Nasıl Yapılmaktadır?

Su kaçaklarını bulmak için teknolojik aletlerle çalışarak sorunun kaynağını bulma işlemine su kaçağı tespiti deniyor. Su kaçağı tespitinde uzman kişiler evinize gelerek teknolojik aletler ile su kaçağı tespiti yapıyorlar. Su kaçakları meydana geldiği yerler;

  • Kalorifer peteklerinden su sızma olayı en çok yaşanan kaçaklardan biridir. Nedeni artan su basıncı, kalorifer borularında sorun gibi pek çok nedene dayanabilir.
  • Bahçe sulama sistemi ve tesisatında su kaçağı kırık ya da çatlaklara bağlı olarak sık meydana gelmektedir. Özellikle dışarıda olduğundan fiziksel darbe ve güneş ışınlarının çürütmesi ile çatlaklar meydana gelir ve su kaçağı yaşanmaktadır.
  • Evlerde tuvaletlerde gider ve gelir borularında su kaçağı meydana gelmektedir.
  • Banyolarda sıcak su boruları, gider boruları ya da küvet bağlantı borularında sızma olabilmektedir.

Su Kaçakları

Su Kaçakları Tespiti

Kalorifer peteklerinde su kaçağı genelde bir gecede fark ettirmeden bile olabilir. Bu nedenle sabah uyandığınızda halılarınız ve parkeniz su içinde kalmış olabilir. Genelde kaloriferler önceden birkaç damla azar azar damlatmaya başlar ve pek önemsenmez ise soruna yola açabilir. Bazen de o birkaç damla su bile fark edilmeyebilir. Bu yüzden sık aralıklar ile kalorifer kontrolü yaptırarak su kaçağı tespiti yaptırılmalıdır.

Bahçe sulama tesisatlarında kırılan borular ya da çatlaklar nedeniyle su kaçağı olabilir. Kırıklar çabuk fark edilirken çatlaklar maalesef fark edilmiyor. Suyun akışı olduğu yöne doğru çatlaktan su sızarak çok uzun mesafede ıslaklık olabilmektedir. Bahçe tesisatında su kaçakları tespiti yaptırılarak suyun boşa gitmesi önlenmektedir. Bahçe ortamı diye su kaçaklarını ihmal etmeminiz öneriyoruz. Evlerde meydana gelen su kaçaklarında mutlaka su kaçağı tespiti uzman bir ekip tarafında yapılması gerekiyor.

Siz kendiniz bularak geçici çözümler ile sorunun daha da büyümesine neden olabilirsiniz. Dışarı çıkmayan ve duvarın arasına sızan su kaçakları duvarlarda rutubet ve dökülmeye neden olmaktadır. Rutubet sadece duvarda görüntü kirliliği demek değildir. Ayrıca rutubeti oluşturan küf insanı da rahatsız ederek solunum yolu hastalıklarına neden olur. Yataklara bile geçerek eşyalarınızın hatta evin çürümesine ve hasar almasına neden olur. Bu yüzden teknolojik cihazlar ile tüm evde su kaçağı tespiti yaptırmak çok önemlidir. Genelde banyo küvetlerinde sık olarak su kaçakları yaşanmaktadır. Küvetin olduğu duvarda sızma yaparak zarar verir.

Su Kaçağı Tespiti Bulmada Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Noktasal olarak su kaçağı tespiti yapılan günümüzde teknolojik aletlerin büyük faydası olmaktadır. Su kaçakları tespit cihazları kullanılmaktadır. Özel üretilen bu cihazlar sayesinde gereksiz duvar kırılmaları olmadan noktasal olarak kırık ya da çatlak tespiti yapılabiliyor. Sadece o bilge kırılıyor ya da yüzeye yakın ise fayans ya da parke kesip çıkartılıyor. Kullanılan bu cihaz ile suyun sesine göre titreşimler olarak su kaçaklarının tespiti yapılmaktadır. Su kaçaklarının tespitinde detektör gibi işlev görerek metal ya da plastik borulardaki su kaçakları bulunuyor. Termal kameralar ile de su kaçağı tespit edilebilir.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ