Su Kaçak Tespiti - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Su Kaçak Tespiti 12 Ekim 2015

Su Kaçak Tespiti

Tesisat sistemlerinde meydana gelen en problemli arızalardan olan su kaçakları hakkında olacak bu yazıda su kaçak tespiti ve su kaçak tamiri hakkında geniş bir bilgi bulacağınız gibi aynı zamanda tesisat firmalarının su kaçak onarımı işlemlerinde izledikleri farklı yollar hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.

Akustik Dinleme Cihazları İle Su Kaçak Tespiti Yapılmaktadır

Su kaçak tespiti su kaçak arızalarında borulardan kaçan suların, boruların hangi kısımlarından kaçtığını yani su borularının hangi bölgelerinde delinmeler ve kırıklar olduğunun belirlenmesidir. Su tesisatları yapılar içinde su saatlerinden başlayarak tüm ev içinde dolaşır ve mutfak, banyo, tuvalet alanlarına su akışlarını sağlar. Bu su akışları sırasında aşırı basınçlardan veya eskimiş tesisat borularından dolayı borularda delinmeler olur. Bu deliklerden de sular damlama veya su sızıntısı şeklinde akarak duvarların içine dolar ve duvarların güç yapısını bozar. Duvarlarda olan su damlamaları ve duvarlardaki nemlenmeler fark edildiğinde hemen su kaçak tespiti işlemlerinin yapılması gerekir. Su kaçaklarında erken müdahale ve tamirat çok önemlidir. Çünkü su kaçaklarının ilerleyen evrelerinde boru patlaması sorunları görülerek evlerin su baskınlarına uğrama riski vardır. Su kaçak problemlerini önlemek ve zararlarından en hafif şekilde kurtulmak için düzenli olarak su kaçak tespiti işlemleri yapılmalıdır. Ayrıca su saatlerine basınç düşürücü manometre takılması gerekmektedir. Çünkü şebeke suları bazı durumlarda 10 bar basıncın üstünde gelir ve su borularına aşırı derecede zarar verir. Bu aşırı basınçta su akışları ise genellikle sular kesildikten sonra verilen su akışlarında yaşanmaktadır.

Cihaz Kullanımlı Tesisat Tamiratlarında Kırma Dökme Olmaz

Su kaçak tamiri tesisat firmaları arasında değişiklik göstermektedir. Cihaz kullanımı olan tesisat firmaları ile cihaz kullanımı olmayan tesisat firmaları arasında farklılık gösteren bu işlemlerin artı ve eksi yönleri bulunmaktadır. Öncelikle su kaçak tamiri işlemlerinde cihaz kullanımı olan tesisat firmalarının işlemlerine bakmak gerekirse şu şekillerde işlemler uygulanmaktadır. Akustik dinleme cihazları ile su kaçak bölgeleri tespit edildikten sonra, su kaçağı olan bu bölgelere kameralı görüntüleme sistemleri gönderilmektedir. Bu kameralı cihazlar ile boru içindeki hasarlar incelenerek nasıl bir işlem uygulanacağı belirlenir. Bu ön çalışma sonrasında ise su kaçakları olan borulara özel olarak üretilmiş olan kimyasal boru kapatıcı ilaçlar gönderilmektedir. Bu boru kapatıcı ilaçlar boru yüzeyindeki tüm delinmeleri ve kırıkları kapatarak boruların deliklerini ve çatlaklarını kapatmaktadır. Boruların yüzeylerinde suya karşı dayanıklı özel elastik bir çeper oluşturan bu kimyasal ilaçların kalitesi borunun kullanım ömrünü de uzatmaktadır. Tesisat alanında uzman işlemler uygulayan ve cihaz kullanımı olan tesisat firmaları görüldüğü üzere su kaçak tamiri işlemlerinde kırma dökme olmadan ve garantili olarak tesisat tamiratı işlemi uygulamaktadır.

Tamiratlarda Cihaz Kullanılmaması Pahalı Ve Sorunlu Tamiratlara Yol Açmaktadır

Su kaçak onarımı işlemlerinde cihaz kullanımı olmayan tesisat firmaları da işlem uygulamaktadır. Bu tesisat firmalarının işlemlerinde ise ilk olarak duvar yüzeylerinde kırma dökme yapılmaktadır. Tesisat borularının geçtiği noktalarda tüm duvarlar ve fayanslar kırılmakta ve duvarların altında döşeli olan su boruları açığa çıkarılmaktadır. Açığa çıkan bu su borularında kaçak olan yerler tespit edilmekte ve su kaçak onarımı için işlemler başlamaktadır. Cihaz kullanımı olmayan tesisat firmalarının işlemlerinde su borularındaki delikler ya kaynak yapılarak kapatılmakta ya da su borusu tesisatı komple değiştirilerek işlem uygulanmaktadır. Bu şekilde yapılan bir tamirat ise garantili olmadığı gibi peşi sıra birçok olumsuz durumu da beraberinden getirmektedir. Yapılarda ortaya çıkarılacak olan inşaat alanları tüm ev yaşantısını sekteye uğratacağı gibi aynı zamanda oldukça fazla su kaçak onarımı fiyatlarına da neden olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ