Su Kaçağı Sızıntısı Bulunması - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Su Kaçağı Sızıntısı Bulunması 4 Ocak 2016

Su Kaçağı Sızıntısı Bulunması

Su kaçağı sızıntısı bulunması biraz karmaşık bir durumdur. Çünkü bu durumu tek başımıza bulmak, deneyim sahibi olmadığımız için zordur. Su kaçağı sızıntısı bulunması işlemi ince bir dikkat ve ustalık gerektirmektedir. Tecrübesiz ve bu konuda eğitim almamış kişiler boruda ilerleyen suyun ses değişimlerini algılayamaz ya da yanlış yorumlayarak sorun olmayan bölgenin zarar görmesine neden olurlar.

Su kaçağı sızıntısı bulunması gelişen teknolojinin de yardımıyla birkaç şekilde bulunabilir. Bu yaygın yöntemler şu şekildedir:

  • Akustik dinleme
  • Termal görüntü alma

Akustik olarak su kaçağı sızıntısı bulunması en çok kullanılan ve doğru sonuç veren işlemdir. Fakat akustik olarak su kaçağı bulunacaksa, bunu bulmaya gelen kişinin, suların geçtiği boruların bulunduğu ortamın koşullarını mutlaka dikkate alması gerekmektedir. Çünkü bina içinden geçen borular ile dışarıdan geçen borular arasında fark vardır. Bina içinden geçen boruların sesi, binanın sert yapısından dolayı daha net duyulurken, dışardan geçen borular toprak dolayısıyla yumuşak bir ortamdan geçtiği için net ve hemen duyulmaz. Toprakta bulunan kil ve bitki türleri, sesin duyulmasını zorlaştırırken, dışardaki gürültü de buna eklenince kaçak sesinin belirlenmesi durumu imkansız hale getirir. Yine de en çok kullanılan yöntem dinleme yöntemidir ve dinleyen görevlinin toprağın durumunu iyi belirlemesi çok önemlidir.

Termal olarak görüntü alınması ise su kaçağı sızıntısı bulunması konusunda dinleme yönteminden daha net sonuçlar vermektedir. Boruda bulunan sıcak su, sıcaklık algılayıcı kameralarla görüntülenir ve sızıntının tam olarak nerede olduğu kesin bir şekilde belirlenir. Belirlenen bölge başka yerlere zarar verilmeden kırılır ve sorun çözülür.

Bu yöntemler teknolojinin büyük avantajlarıdır. Fakat her konuda olduğu gibi, en iyi yöntemler bile tecrübesiz ve bilgisiz ellerde yarardan çok zarar verebilmektedir. Çünkü tecrübesiz kimseler su kaçağının değiştirdiği su sesini belirleyemezler veya belirlediklerini zannedebilirler. Yanlış bir şekilde belirlenen su kaçağı, evde gereksiz bir yerin kırılmasına ve gereksiz masraf çıkartmaya yol açar. Bu durum ise hiç istenmeyen bir sonuç doğurur. Bu sebeple su kaçağı sızıntısı bulunması eylemi, son teknolojik araçları kullanabilen, bilinçli kimseler tarafından uygulanmalıdır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ