Su Kaçağı Nasıl Oluşur? - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Su Kaçağı Nasıl Oluşur? 4 Ocak 2016

Su Kaçağı Nasıl Oluşur?

Su kaçağı oturduğumuz yapıda yaşadığımız en can sıkıcı tesisat sorunlarından biridir. Genelde alt komşumuz su kaçaklarını kendi tavanından şıp şıp damlayan sular sayesinde kolayca tespit eder. Ya da gereğinden fazla kabarık bir su faturasıyla karşılaşırız ve tüm suları kapatıp su sayacını kontrol ettiğimizde hala sayacın döndüğünü görürüz. Fakat bazen su kaçaklarının tespiti bu kadar kolay olmaz zira kaçak küçük bir çatlaktan incecik bir sızıntı halinde de gerçekleşebilir. Böylesi bir kaçak uzun vadede baş ağrıtacak bir sorun haline gelecektir. Günümüzde su kaçağı tespiti için birçok teknolojik cihaz üretilmiştir ve su kaçağı nerede olursa olsun ve hangi büyüklükte bir sızıntı olursa olsun yüzey üzerinden nokta tespiti yapılarak derhal tadilatın kolayca gerçekleşmesi sağlanır. Evinizi kırıp dökmeden, inşaat haline getirmeden, günler süren tadilatlarla hiç uğraşmadan kolayca su kaçağı tespitini yapabilir ve tadilatınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Su kaçağı tespiti ve tadilatı için teknolojik cihazlar kullanan profesyonel firmalara ulaşabilirsiniz.

Peki, su kaçağı nasıl oluşur? Neden oluşur?

Bu soru kafamızı kurcalar çünkü kullanımdan kaynaklı bir hata yapmadığımızı düşünürüz. Duvar içindeki boruların çatlaması ya da kırılması sonucu su kaçağı nasıl oluşur, anlaşılmaz bir durumdur.

  • Genelde eski binalarda ortaya çıkan su kaçakları borularda kullanılan TSE damgasız materyaller zaman içinde aşınır, küçük çatlaklar ve sızıntılarla başlayan kaçaklar gittikçe büyür. Yani hep karşılaştığımız müteahhitin malzemeden çalma problemiyle bu noktada da karşılaşırız.
  • Eski binalarda genelde demir boru tercih ediliyordu, bu demir boruların ömrü en fazla 20-30 yıldır. Demir borular zamanla oksitlenip çürür ve sızıntılar halinde su kaçağına sebep olur.
  • Tesisat sırasında plastik boru tercih edilmesi de sorunlara yol açar. Aşırı basınçla gelen su plastik malzemeyi günbegün aşındırarak uzun vadede büyük sorunlara yol açabilir. Ayrıca plastik borunun işçiliği demir borunun işçiliğinden daha fazla uğraşı ve bilgi ister.
  • İçinden sıcak su geçen borularda, örneğin peteklere giden doğalgaz borularında genleşme meydana geldiğinden borunun en zayıf noktasında çatlamalar ve kırılmalar meydana gelebilir.
  • Altyapım aşaması sırasında malzemenin iç-dış kalınlığının kontrol edilmemesi su kaçağına sebep olan bir diğer unsurdur.
  • İşçilik hataları da su kaçağına sebebiyet verebilmektedir. Piyasada çok fazla su tesisatı yapan işçi vardır ve tesisatçınızı çok iyi seçmeniz gerekmektedir. En ufak bir yanlış kaynak işi bile uzun vadede tahmin edemeyeceğiniz sorunlara yol açacaktır.

Su kaçağı nasıl oluşur sorusunun cevabı bu şekilde özetlenebilir. Su kaçağını tespit eden firmalar aynı zamanda su kaçağı nasıl oluşur sorusunu da tespit edip yanıtlayabilirler. Kullanılan akustik ses cihazı ve termal kameralarla kaçak yeri nokta atışı ile tespit edilir ve tam olarak neyin kırık veya çatlak oluşmasını neden olduğu da anlaşılır. Su kaçağı nasıl oluşur sorusunun cevabını bu üstün teknolojiyle donatılmış cihazları kullanan profesyonel firmaları tercih ederek anlayabilir ve tadilatınızı kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Su kaçağı nasıl oluşur diye düşünmekten ziyade bu sorunla başa çıkmamak için bir yerleşim yerinin dış görüntüsünün yanı sıra alt yapısı hakkında gerekli bilgileri edinmemiz yararlı olacaktır. Zira alt yapı materyali kalitesiz ve dayanıksızsa uzun vadede tahmin bile edemeyeceğiniz bir takım sorunlara yol açar.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ