Su Borusunda Çatlak - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Su Borusunda Çatlak 4 Ocak 2016

Su Borusunda Çatlak

Su borusunda çatlak oluşumu çok sıkıntı yaratan bir durumdur. Çünkü su tesisatında bulunan çatlakların, kendini hemen belli eden çeşitlerinde sorun büyük olsa da hemen ortaya çıktığı için, hızla hareket ederek sorunu çözme yoluna gideriz. Fakat kendini belli etmeyen küçük sorunlar aslında daha tehlikelidir. Çünkü başta küçük olan ve sorun çıkarmayan çatlak zaman içerisinde büyür, ya da çatlak boyutu aynı kalsa da sürekli akan, belli basınçta su birikerek tesisatta, evde hatta binada çürümeye neden olabilir. Çok ciddi bir sorun olan su borusundaki çatlağı fark ettiğimizde acil olarak bir yetkili çağırmalıyız.

Su borusunda çatlak tespiti için birkaç yöntem kullanılmaktadır:

  • Su borusunun içerisinden geçen suyun, akış sesindeki değişimi özel dinleme cihazıyla saptamak
  • Görüntülü algılayıcı sistemle donatılmış makinelerle çatlağın yerini kamerayla belirlemek

Su borusunda çatlak temiz su ve kirli su gider borusuna değişiklik gösterebilmektedir. Temiz su borularında daha çok akustik denilen dinleme yöntemi tercih edilmektedir. Akustik dinleme uygulaması temiz su borularında iyi sonuç vermektedir. Kirli su gider borularındaki çatlak ve arızalar için ise çoğunlukla görüntülü makineler tercih edilmektedir. Çünkü sızıntının kaynağı kamera ile daha iyi belirlenirken sızıntıya neyin sebep olduğu da ortaya çıkabilmektedir. Bu saydığımız çözüm yöntemleri için elbette ki son teknolojik gelişmeleri takip eden, profesyonel hizmet veren kuruluşlardan yardım istemeliyiz. Burada önemli olan bilinçli olmak ve su borusundaki kendini hafif hafif belli etmeye başlayan belirtileri fark edebilmektir.

Su borusundaki çatlaklar, içine kaçan yabancı maddeler dolayısıyla ve bazen de yüksek su basıncına dayanamayan boruların, arızalanmasıyla oluşur. Bu gibi durumlarda borunun yapısı çok önemlidir. Zira dayanıksız malzemeden yapılan boru onarılsa bile aynı sorunu tekrarlatacaktır. Bu da kaliteli malzemeden yapılan borunun ederinin üç dört katına gelebilmektedir. Bu sebeple mutlaka dayanıklı ve güvenilir malzeme kullanılmalı, bu ürünleri kullanan kimselerden yardım almalıyız. Aynı zamanda yabancı madde nedeniyle zarar gören borularda da aynı durum söz konusudur. Kalitesiz borularda bulunan yabancı maddeler çok kolay bir şekilde boruyu çizer ve çatlağa neden olur. Dolayısıyla boru malzemesi ve bunları onaran ustaların tecrübesi sorunun tekrarlamasını engeller.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ