Su Borularının Ek Yerlerinden Patlaması - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Su Borularının Ek Yerlerinden Patlaması 4 Ocak 2016

Su Borularının Ek Yerlerinden Patlaması

Su tesisatı düzgün yapılmış gibi dursa da, bazen su borularının ek yerlerinden patlaması gibi bir problemle karşılaşabilmekteyiz. Su tesisatı döşenmesi insan hayatının sürdürülebilmesi açısından çok önemlidir. Çünkü insan susuz asla yaşayamaz. Su olmadan hijyen de olmaz ve susuz ortamda insan varlığını sürdüremez. Bugün su tesisatı döşenmemiş yer yoktur. Bu sebeple bu kadar önemli olan bir durumun arızaya maruz kalması bizleri derinden etkilemektedir.

Su borularının ek yerlerinden patlaması iki nedene bağlıdır:

  • Su tesisatı borularının yapı malzemesinin kalitesiz olması
  • Su tesisat boruları döşenirken özensiz davranılması yani uygun bir şekilde boruların birbirlerine monte edilmemesi

Bizim için bu kadar önemli olan su tesisatının kalitesiz malzemeden üretilmesi su borularının ek yerlerinden patlaması sorununa neden olur. Bu kalitesiz su borusu malzemesi, içinden geçen suyun basıncıyla kendiliğinden çatlayabilir, bazen de suyun gidişatını tıkayan yabancı maddeler sebebiyle hasar görüp su sızdırabilir. Burada önemli olan, su tesisatının kaliteli ve güvenilir yerlerden temin etmek, tasarruf yapacağım diye daha büyük zarar ve masraf çıkarmamaktır. Her ne olursa olsun, su tesisatı gibi insan için büyük önem taşıyan bir konuya büyük özen gösterilmesi gerekmektedir. Bir diğer ek yeri patlama nedeni ise, su tesisatını döşeyen kişilerin bu ciddi işi bilinçsizce ve bilgisizce yapmalarıdır. Bu özen gösterilmeyen su tesisatı borularının montajı eve ve insanlara büyük zarar vermektedir. Teknoloji ve bilimin gelişmesi herkes açısından büyük avantajı olan olaylardır. Fakat bu gelişme, kolaylığı da beraberinde getirmiş ve bu kolaylığa güvenen herkes, bu su borusu montaj işine atılmıştır. Tüm bilgisiz ve tecrübesiz insanların bu işi yapmaya kalkması su borularının ek yerlerinden patlamasına neden olmuştur. Çünkü boru montajı hiçbir şekilde düzgün ve özenli yapılmamaktadır.

Eski zamanlarda su boruları, demir gibi sert malzemeler kullanılarak yapılmaktaydı ve herkesin beceremediği zor bir işçilik gerektiriyordu. Plastik boruların yaygınlaşması teoride ve pratikte aslında yararlı olmasına rağmen, dezavantaj olarak tecrübesiz ve bilgisiz kişilerin de bu işi yapmasına neden olmuştur. Eğer böyle bir problemle karşı karşıya kaldıysak mutlaka araştırma yapmalı ve bilgili kimselerden yardım almalıyız.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ