Su Basınç Düşürücü Vana - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Su Basınç Düşürücü Vana 4 Ocak 2016

Su Basınç Düşürücü Vana

Bina veya daire tesisatlarındaki basıncı optimum seviyede tutabilmek adına su basınç düşürücü vana adı verilen ürünler kullanılmaktadır.

Fazla bilinmese de tesisatta oluşacak sorunların yaygın sebeplerinden biri de basınç dengesizlikleridir. Buna göre;

  • Açma-kapama-kontrol unsurlarında
  • Atık su tesisatlarında
  • Temiz sıcak ve soğuk su tesisatında

basınç dengesinin bozulması neticesinde ciddi arızalar meydana gelebilmektedir. Özellikle tesisattaki gürültü gelmesi şikayetlerinin temel sebeplerinden biri basınçtır. Bu durum genel olarak aşırı ve dengesiz basınç olması şeklinde isimlendirilir. Günümüzde neredeyse her evde bulunan çamaşır ve bulaşık makineleri de basınç miktarının optimum olduğu durumlarda en verimli şekilde çalışabilmektedir. Basıncın fazla olması bir sorun olduğu gibi kireçlenme gibi tıkanıklık durumlarında meydana gelebilen yeterli basıncın alınamaması da özellikle evlerdeki makinelerin çalışmasında aksamalara ve arızalara neden olabilmektedir. Bu tarz arıza ve sorunların önüne geçebilmek adına su basınç düşürücü vana kullanılmaktadır.

Basınç düşürücü vanalar tesisat büyüklüklerine ve kullanım alanlarına göre farklı özelliklerde tasarımlanıp üretilmektedir. Artık hemen hemen her tesisatta kullanılan basınç vanaları      boru tesisatlarının ve su ile çalışan cihazların basınç temelli arızalarına karşı sigorta niteliği taşımaktadır.

Vanaların beklenen verimi sağlaması adına tesisat büyüklüğüne göre doğru yerlere konuşlandırılması gerekmektedir. Tüm bina tesisatı için konulan vanaların uygun yerlere takılarak en bar ayarları sağlanmalıdır.  Bunun yanında apartmanlarda yer alan her daire için ayrı ayrı basınç düşürücü özellikli vanalar kullanılabilir. Biraz daha maliyetli olan bu yöntemde her dairenin kendi cihaz ve tesisatına göre uygun bar ayarını yapması avantajı bulunmaktadır. Bu sayede oluşacak tesisat sorunlarının önüne daha garantili şekilde geçilebilmektedir.

Daire tesisatlarındaki uygun basınç değerleri uzmanlara danışılarak öğrenilebilir veya direk yetkili servisler aranarak ayarlanması istenebilir. Bazı vanaların üzerinde bar ayarlarının görerek daha doğru yapılabilmesi adına manometreler yerleştirilir. Bu sayede kişiler su basınç düşürücü vana üzerinden manometre yardımıyla tesisatın ve makinelerin çalışması için ortalama uygun değer olarak verilen 2-3 bar su basınç değerini kolaylıkla ayarlayabilirler. Ancak ilk seferde doğru ayar için yetkili servislere başvurulması önerilir.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ