Radyatör Temizliği Nedir? - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Radyatör Temizliği Nedir? 25 Aralık 2015

Radyatör Temizliği Nedir?

Evlerde veya iş yerlerinde bütün ısıtma unsurlarını kapsayacak şekilde gerçekleştirilen radyatör temizliği nedir?

Radyatör, aynı özellikteki ısı bölmelerinin çeşitli şekillerde bir araya getirilmesiyle oluşturulan yapıdır. Isıyı kombiden aldığı sıcak suyun etkisiyle iletebilir. Halk dilinde kalorifer peteği olarak adlandırılan radyatörün pek çok farklı türde üretilmesi mümkündür.

  • Alüminyum
  • Dökme Demir
  • Çelik

olmak üzere üç çeşit malzemeden radyatör üretimi yapılmaktadır. Söz konusu ürünlerden her birinin ayrı ısıtma özelliği ve dayanıklılığı bulunmaktadır. Buna göre, dökme demir malzemeli radyatörlerde ısı değişimi daha yavaş oluyorken, çelik ve alüminyumlarda daha hızlı geçiş mümkündür. Günümüzde en çok kullanılan radyatör tipi, daha küçük hacimlerde daha çok ısı verebilmesi yüzünden alüminyum radyatörlerdir. Pil etkisi denilen, iki metalin etkileşimi neticesinde oluşan duruma özen gösterildiği takdirde alüminyum radyatörler uzun süre dayanabilmektedirler. Bu bilgiler ışığında radyatör temizliği nedir ve neden gereklidir?

Normal şartlarda özellikle alüminyum yapılı peteklerde temizlik işleminin uygulanmasına gerek duyulmamaktadır. Ancak binalara gelen suyun kalitesi temizliğin ihtiyaç olup olmadığını belirleyicidir. Sulardaki kireç ve benzeri unsurların fazlalığı zaman içerisinde radyatörün içerisinde tortuların oluşmasın sebep olmaktadır. Oluşan tortular tıkanıklığa yol açarak ısıtmada verim düşüklüğüne yol açar. Bu durumda uzman kişiler tarafından gerekli temizliğin yapılması ihtiyacı doğar. Üreticiler tarafından yapılan tavsiyelerde kimyasal sıvının yalnızca malzemeye zarar vermeyecek durumlarda kullanılması önerilmektedir. Her temizlik için her türlü kimyasal sıvının kullanılması tesisat ömrü açısından problem teşkil edebilir. Dolayısıyla, radyatör temizliği malzemeye zarar vermeden ısı verimini arttırmak amacıyla uzmanlar tarafından en uygun şekilde tıkanıklıkların açılması işlemi şeklinde tanımlanabilir.

Radyatör temizliği nedir?” sorusunu yanıtlamak ısınma sorunlarının çözümünde tek başına yeterli değildir. Evlerdeki ısının yeterli gelmemesinin tıkanıklık olması haricinde farklı sebepleri de olabilmektedir. Örnek olarak; bir odada yeterince ısınıldığı düşünülüp başka odalarda bu doyuma ulaşılamıyorsa peteklerin orantılı dağıtılmaması, önlerinin kapalı olması, yalıtım sorunları olması, vana bağlantılarının yanlış yapılması ve buna benzer birçok uygulama hatasından bahsetmek mümkündür. Verimli ısıyı sağlamak için petek bağlantı ve yerlerinin uygunluğu çok önemlidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ