Peteklerin Isıtmaması - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Peteklerin Isıtmaması 25 Aralık 2015

Peteklerin Isıtmaması

Peteklerin ısıtmaması, başa gelinmesi istenmeyen ev içi arızalarından biridir. Bu sebeple kalorifer peteklerinin bakımlarının yapılması ve bir sorun varsa hemen çözüm yoluna gidilmesi bizleri bu zor durumdan kurtaran davranışlardır. Zira evimiz soğuk kış günlerinde bizlerin sığınabildiği yerlerdir ve soğuk günlerde en son istediğimiz şey evimizin de dışarısı gibi soğuk olmasıdır. Tabi ki bu sağlıksız durum hastalıklara yol açar ve dışarda üşütmediğimiz halde evde üşüterek hasta olabiliriz. Bu durum da tahmin edildiği üzere oldukça sinir bozucudur. Bakımı yapılmayan petekler ve tecrübesiz kişilerce döşenen petekler, kalorifer tesisatı gibi ana iki neden ev içinde huzursuzluğa ve sağlığımızdan olmamıza neden olur.

Peteklerin ısıtmaması probleminin nedenlerini şu şekilde sıralamamız mümkündür:

  • Bakımı yapılmayan petek içlerinin zamanla aşınma, kireçlenme ve paslanma gibi sorunlarla karşılaşması
  • Kalorifer peteklerinin ters bağlanması
  • Kaloriferin tesisatının kombiye bağlı olması ve kombinin de arıza yapması

Peteklerin ısıtmaması durumunun çoğunlukla sebebi, petek içlerinin durumudur. Bu petek içleri zamanla kireç biriktirmeye, paslanmaya başlar. Bu sebeple petekler istenilen ısıyı vermez. Burada yapılması gereken yetkili görevlileri çağırmaktır. Bu yetkili kişiler peteklerin ısıtma borularına yanlarında getirdikleri motorlu makinelerle öncelikle basınçlı su verir. Bu basınçlı su petek içinde biriken kirli suyu dışarı çıkarmaya yarar. Eğer sorun devam ediyorsa petek içindeki kireci sökme amacıyla kimyasal ilacı ısıtma borularından peteklere verirler. Bu ilaçlar aşındırmaya neden olmamalıdır zira sorunu çözmek isterken daha büyütmek mümkündür. Kimyasal ilaçla sökülen kireçler yine tazyikli suyla dışarı atılır ve daha sonrasında koruyucu bir ilaç verilerek işlem tamamlanır.

Peteklerin ters bağlanması gibi bir sorun da karşımıza çıkabilir. Bu da, bu tür bir arızayı, yetkili bir ekibin bulabileceği ve düzeltebileceği bir sorundur. Burada dikkat edilmesi gereken tecrübeli kimselerin kalorifer tesisatımızı döşemeleridir. Zira daha büyük maddi sorunlarla karşı karşıya kalabiliriz. Bir diğer petek ısınmaması nedeni ise, peteklerin borularının bağlı olduğu kombinin arıza yapmasıdır. Bu arıza ise tesisatçı çağırmayı gerektirmez. Bunun için kombinin üretildiği işletmenin bakım servisini arayıp kombide meydana gelen arızayı çözmelerini istemeliyiz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ