Petekleri Kendim Nasıl Temizlerim - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 562 7373
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 537 7373
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(533) 353 09 09

Petekleri Kendim Nasıl Temizlerim 28 Ekim 2015

Petekleri Kendim Nasıl Temizlerim

Petekler, ısınmayı sağlayan günümüzün kolay araçlarından bir tanesidir. Isı veriminin iyi bir şekilde sağlaması ve istenilen sıcaklığa getirilmesinin bir el hareketiyle sağlanması gibi birçok kolay yöntemi bulunmaktadır. Petekleri kendim nasıl temizlerim konusunda bazı adımlar vardır. Fakat bu adımlar el beceresi, itinalı çalışma ve bazı kırma işlemlerini gerektirecektir. Ayrıca kalorifer peteklerinin su ile yıkanması için yerinden sökülmesi durumları  da ilkel yöntemler için kullanılan petek temizliği unsurlarını oluşturmaktadır.

Petekleri kendim nasıl temizlerim konusunda yapılacak olan yöntemlerde;

 • Kombiler kapatılmalıdır,
 • Balkonda ya da banyolarda suyu tahliye edebilmek için vanalar bulunmaktadır. Bu vanalardan suyun boşaltılması gerekmektedir.
 • Boşaltma işlemi biter bitmez, kombiye giriş vanaları olarak bilinen 2 tane filtre bulunmaktadır.
 • Buradaki vanaların, anahtar ile açılması ve içerisindeki süzgeçlerin çıkartılması gerekmektedir. Bu süzgeçler, çamaşır suyu doldurulmuş bir kabın içerisinde atılmalıdır.
 • Petekleri kendim nasıl temizlerim konusunun sonrasında peteklerdeki radyatör vanalarının altlı ve üstlü olacak şekilde kapatılmaları gerekmektedir. Buradaki işlemin sebebi petekleri yerinden çıkartmaktır. Bu yüzden, vana bağlantılarındaki rekorların açılması gerekmektedir. Sonrasında vanalar ayrıldığında bir el ve kas kuvveti ile yavaşça peteğin yerinden yukarıya doğru çıkartılması gerekir.
 • Petek yerinden çıkartıldığında, yıkanacak alana taşınırken dikkatli olunması şarttır. Ayrıca bir küvet ya da balkona  peteğin direk olarak taşınılması gerekmektedir. Petekleri kendim nasıl temizlerim konusunda burası işin ağır ve zahmetli kısmını oluşturmaktadır.
 • Petek taşındıktan sonra peteklerin vana girişlerine, çeşme ve hortum bağlantısında yani hortumun bu vananın girişine getirilmesi gerekmektedir. Suyun buradaki basıncı önemlidir bu yüzden hortumla elinizden geldiğinde yüksek bir tazyikli verilmesi şarttır. Bu nedenle petekleri kendim nasıl temizlerim konusunda burada dikkatli bir işlem yapılmalıdır. Bu yüzden daha sağlık bir iş için, 1 kişiye daha ihtiyaç duyulabilir.
 • Hortumla vana deliğinden su içine aktarıldığında diğer tarafından kirli bir su akacaktır. Bu aşamayı peteği diğer türlü çevirerekte uygulayarak, kirli suyun berrak suya dönüşmesini görene kadar sürdürülmelidir.
 • Petekleri kendim nasıl temizlerim konusunda evinizdeki petekleri bu şekilde sıra sıra temizleyebilirsiniz. Sonrasında petekleri yerine takar ve ilk başta çıkarmış olduğunuz süzgeci de yerine takabilirsiniz. Ardından 1,5 ya da 2 bar oranında su ekleyin ve tahliye vanasını açın. Burada doldurduğunuzu su tekrar akacaktır. Tam bir temizlikten emin olmak için.

Petekleri Kendim Nasıl Temizlerim?

Petekleri Kendim Nasıl Temizlerim İşleminin Devamı…

Petekleri kendim nasıl temizlerim için yine aynı oranlarda su ekleyin. Vanaları kapatın ve peteklerin, havalarını almaya başlayın. Çünkü petek içerisindeki havalar, ısınma konusundaki verimi düşürmektedir. Hava alma işlemini petek pirjöründen su gelmeye başladığında durdurabilirsiniz.

Bu işlemler evinde kendi başına petekleri kendim nasıl temizlerim diye merak edenlerin uygulayabileceği sistemlerdir. Fakat çok fazla olumsuz yanı, yanlış bir adım sonrasında peteklerin yenilenmesi ya da kombiye zarar verme durumları bu işlem sırasında görülebilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları - 9 YORUM

 1. Kübra dedi ki:

  Petek temizliği konusunda bir firma arıyordum aradığımı tam olarak buldum. Hizmet harika ve kesin sonuç veriyor çok memnun kaldım

 2. Candan Çeltik dedi ki:

  yeni taşınacağımız ofiste petek bakımı yaptırdık. aldığımız kaliteli hizmetten, anlayışlı çalışanlardan ve fiyatlardan memnun kaldık. çalışanlar işlerine odaklanmıştı ve sorunsuz bir bakım yaptılar. işlemi evimizde de yaptırmayı düşünüyoruz.

 3. Melahat Toprak dedi ki:

  Evdeki petekleri bu sene kendim temizleyeyim dedim, içindeki havayı boşalttım ama eskisi gibi kaldı, nerde yanlış olduğunu anlamadım. sonra bu firmayı aradım sorunu hemen buldular, firma tecrübeli belli

 4. Kaan Mert Demir dedi ki:

  Her sene evimdeki petekleri başka bir kişiye temizlettigim için sürekli bu konuda maddi kayıp yasadim.ancak bu sene evimdeki peteklerimi kendim temizlemeye kalktım ve nedense anlamadığım bir sebepten dolayı peteklerim iyi derecede isitmadi.ardından bu siteyi buldum ve site sayesinde uzman personeller ile irtibata geçerek peteklerimdeki sorunu hallettim.gerçekten işlerinde oldukça bilgili bir şirketler.

 5. Nurperi Akça dedi ki:

  Bu petek temizliği işi için bir türlü iyi bir fima bulamamıştım. Siz bu kadar detaylı bilgi verince ulaşmak istedim ve verdiğiniz hizmetten çok memnun kaldım. Buradan bir kez daha teşekkür etmek istedim. Aklında bir soru olan varsa kesinlikle kendilerine iletebilirler. İşini bilen insanlarla çalışmak gerçekten insanı memnun ediyor

 6. Serkan Körfez dedi ki:

  Evimdeki peteklerde sorun olduğunu düşünüyordum uzun süredir. Sonra ne olabilir diye araştırdım ve peteğimin tıkanmış olabileceğini düşündüm. Sizin verdiğiniz temizleme yöntemini denedim ve çok işe yaradı teşekkür ederim.

 7. Emrah dedi ki:

  Sağlıklı bir şekilde ısıtma yapan peteklerim, sizin yaptığınız bakımdan sonra düzeldi. Şimdi evim daha iyi ısınıyor. İlginiz ve hizmetinin için çok teşekkürler.

 8. Bengü dedi ki:

  Petek temizligi her sene buyuk sorun olurdu benim icin. Ama bu yil bu profesyonel ekip ile sorunu cozdum. Hem fiyatlari ekonomik hem de hizmet kalitesicok yuksek. Netice memniyeti icin kesinlikle tercih edilir bir marka

 9. Seher Akyüz dedi ki:

  Evde petek temizliği için iletisime geçtigim firmanız ile bir hayli verimli çalışmalara yer verildi. Üstelik tüm çalışmalar sonucu ödediğim tutarda cep yakmiyor. Tüm bu hizmetler için teşekkür ederim. Ve herkese de petek temizliği adına startesisat üzerinden hizmet almaları gerektigini önerebilirim

BİR YORUM YAZ

Hemen Arayın