Petek Temizlik Boruları Temizleme - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Petek Temizlik Boruları Temizleme 21 Şubat 2016

Petek Temizlik Boruları Temizleme

Isınma sistemlerinin vazgeçilemez unsuru olan petek temizliği işlemlerinin zamanında ve periyodik olarak yapılmaması ve bununla birlikte gerekli özenin gösterilmemesi halinde mevcut sıkıntılar doğurması muhtemeldir. Herkesin şikayetçi olduğu konuları genel bir sınıflandırmaya sokarsak,

  • Peteklerin belli kısımlarında ısınma olmayışı,
  • Kombiye uzak olan peteklerin yeteri kadar ısınmaması,
  • Peteklerin belli noktalarında yeterli ısınmanın sağlanamaması gibi sorunlar mevcuttur.

Bu tür sorunlar bir uyarı mahiyetinde değerlendirilmelidir. Bu uyarılar dikket alındığında bu konuyla ilgili varolan tüm sorunlar ortadan kalkacaktır. Petek temizliği işleminin belirtilen zaman dilimlerinde, periyodik ve uzmanları tarafından yapılması halinde ısınma konusunda yeteri şekilde tatmin olunacağı gibi, maliyeti yönünden cebimizden daha az para çıkacağı hususu bilinmelidir. Yeni yapılan dairelerin, eski dairelere nazaran daha büyük yapıldığı da dikkate alındığında ısınma konusunda kullanılan malzemelerin kalitesi de büyük önem arzetmektedir.

Yaşanan iklim doğrultusunda kullandığımız kombilerin en yüksek seviyelerde çalıştırılmasına rağmen, ısınma ile ilgili problemler yaşanması halinde, bu iş ile ilgilenen ve profesyonel hizmet veren şirketlerden alınacak hizmet neticesinde sıcak bir ev içerisinde oturmak hayal olmaktan çıkacaktır. Sanıldığının aksine petek temizliği gibi işlemler basit bir işlem olmamakla birlikte, işinin ehli olmayan kişiler tarafından yapıldığında başımızı daha çok ağrıtacaktır. Bu nedenle petek temizliği konusunda faaliyet gösteren bir çok uzman firmadan yararlanmak daha doğru olmaktadır.

Petek Temizliğinin Önemi

Mülk sahibi ve kiracıların oturdukları dairelerde bulunan peteklerin içinde bulunan suya karışan yabancı katı maddeler, kum, çakıl, tortu ve diğer katılaşan maddeler nedeniyle peteklerde tıkanma başlamaktadır. Bu katılaşan maddeler sebebiyle petek içerisinde devridaim yapan sıcak su akışında önemli oranda azalma meydana gelmektedir. Gerekli tedbirlerin zamanında alınmaması halinde ise bu katılaşan maddeler çoğalmakla, ısınma oranını epeyce düşürmektedir. Bu durumu farkedemeyen daire sakinlerinin yaptığı ilk işlem, kombinin derece seviyesini daha yüksek rakamlara çıkarmaktır ki, bu durumda faturalara yansımaktadır. Kombiler ne kadar yüksek seviyede çalıştırılırsa çalıştırılsın, petek temizliği yaptırılmadığı takdirde, istenilen ısınma refahı günyüzüne çıkamamaktadır. Yeterli ısınmanın, mali olarak en rahat şekilde karşılanmasını sağlamak amacıyla petek temizliği yaptırmak bu nedenle önemlidir. Peteklerin istenilen seviyede ısınmamasıyla birlikte, yaptırılan periyodik bakımlar neticesinde yaklaşık olarak %20 ile %40 oranında tasarruf sağlanmaktadır.

Petek Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Petek temizliği çoğu zaman daire sakinleri tarafından yapılmakla birlikte, bu temizlik işleminin yeterli olduğu düşünülmektedir. Ancak bu işlemin uygulanması halinde sadece  petek içerisinde sıcak su boşaltılmaktadır. Bu da suyun yeniden ısınması için kombinin daha fazla verimle çalışması anlamına gelmekle, katılaşan maddeler yine peteklerin içerisindedir.  Bunun yanı sıra büyük marketlerde satılan bir takım kimyasal ürünlerle de temizlik işlemi yapılmaktadır ancak bu kimyasal ürünler işi bilmeyen kişilerin yanlış kullanımı sonucu, garanti kapsamında bulunan peteklere ve kombiye zarar verebilmektedir. Bu nedenle petek temizleme işlemleri, uzman kişiler veya firmalarca yapılmalıdır, çünkü uzman kişilerin kullandığı kimyasal solüsyonlarla birlikte petekleri tıkayan kum, çakıl ve katılaşan diğer maddeler özenle temizlenmektedir. Kullanılan bu kimyasal solüsyonlar ile birlikte çıkan katılaşmış cisim ve maddelerin ayıklanmasından sonra, petek içerisinde kalan kimyasal solüsyonun temizlenmesi için yine özel olarak üretilmiş olan başka kimyasallar kullanılıp temiz suyun gelmesi beklenmektedir.

Petek Temizliği Neden Yapılmalıdır.

Yılın belli dönemlerinde yapılan petek temizliği işleminin aksatılması halinde petek içerisinde bulunan katılaşmış maddeler bir süre sonra peteklerden kombiye doğru ilerlemektedir. Bu nedenle kombinin elektronik aksamları zarar görmektedir ki, kombinin zarar görmesi maddi açıdan daha sıkıntılı bir sonuç doğurmaktadır. Bir başka neden ise; peteklere sıcak su taşıma görevi bulunan boruların içinde katılaşan maddeler boruların kırılmasına neden olabilmektedir. Boruların kırılmasıyla birlikte daire içerisinin inşaat halini almasından dolayı başkaca bir sıkıntı ortaya çıkacaktır. Süresinde yaptırılmayan petek temizliği işlemlerinin hem ekonomik yönden, hem de konfor açısından kişileri zora sokmaması için, süresinde yaptırılması daha faydalı olmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ