Petek Temizliği İstanbul Petek Temizleme Servisi - Hızlı Servis - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Petek Temizliği

Firmamız İstanbul’un Tüm Semtlerine Özel Cihazlarla Petek Temizliği Hizmeti Vermektedir.

Kış aylarının gelmesi ile birlikte, kombi bakımı ve petek temizliği yapılması oldukça önemlidir. Kombinizin ve peteğinizin temizliğini her yıl yaptırmanıza da gerek yoktur, iki yılda bir bu temizlik işlemlerinin yaptırılması yeterli olmaktadır. Ancak her sene temizlik yaptıran kişiler de mevcuttur. Pekiyi, temizlik işlemlerinin yapılmaması halinde neler olmaktadır? Petek temizliği yapılmadığı takdirde, kalitesiz malzemeyle üretilmiş olan peteklerin içinde çürüme olacağından, petekler içerisinde kirlilik oluşmaktadır, bu nedenle kullanılan peteğin kalitesine, markası ve modeline dikkat edilmesi gerekmektedir. Temizleme işlemi yapılmadığında, petekleriniz iyi ısınmayacak, bazen üst tarafı sıcak olup, bazen alt tarafı sıcak olacak, bazen sadece belirli bölgeler ısınacaktır.

Petek Temizliği

Profesyonel Cihazlarla Petek Temizliği Hizmeti

Petek Temizliğinin Faydası Nedir?

Yeni yapılan binalarda düzenlenen tesisatların, petek iç yüzeyleri herhangi bir koruyucu madde ile kaplanmadığından, havayla temas etmeleri halinde, malzemelerde oksitlenme oluşacaktır. Depolarda bekletilen petekler, kombiler, havayla sürekli temas halinde oldukları için malzemelerde, oksitlenmeler oluşarak, petekleriniz daha kurulmadan, çürümeye başlayacaktır. Çürümeye başlamış bir sistemde petek temizliği yaptıktan sonra koruyucu malzemeler koymak doğru bir işlemdir. Isınmanın sorunsuz bir şekilde, uzun süreli olmasını istiyorsak koruyucu ilaçlar kullanmak yeterli olacaktır. Eski sistemlerle yapılan radyatörlerde, makinelerden çıkan yağlar, inceltilip, peteklerin iç yüzeyine sürülmekteydi. Bir ısınma sistemindeki, suyun akış hızı ve şiddeti oldukça önemlidir. Pompa devreye girdiği andan itibaren, akan sıcak suyun, borulardaki ve radyatörlerdeki önemi oldukça fazladır.

Yüksek Faturanın Önüne Nasıl Geçilir

 • Diğer odalara nazaran, daha sıcak olan odaların radyatör vanalarını, termostatik vana ile değiştirin.
 • Peteklerin önünü, perde, kanepe, koltuk gibi eşyalarla kapatmayın, aksi takdirde, sıcak havanın odada dağılımını engellersiniz.
 • Aldığınız evin, cephesini iyi belirleyin, kuzey cepheler daha soğuk olmaktadır.
 • Kombiniz eğer balkonda bulunuyorsa, kombinizi, bir dolapla muhakkak kapatın.
 • Arıza çıkarmaya başlayan veya sürekli arızalanan kombilerinizi, az enerji harcayan yeni modellerle değiştirin.
 • Merkezi sistem ile ısınan bir eve sahipseniz, petek vanalarını, termostatik vana ile kullanın.
 • İş yerleri hastaneler, oteller, fabrikalar gibi büyük ve geniş alanlarda ortam ısısının sürekli değişimi anlaşılmadığından dolayı bu gibi büyük alanlarda, kombiye mutlaka ısı termostatı takılmalıdır.
 • Kalorifer tesisatı döşenirken bir merkezden, her yere ayrı boruların gittiği şekilde ve ısının her alana eşit şekilde dağıtıldığı sistemler tercih edilmelidir.
 • Aldığınız veya kiraladığınız bir dairenin bulunduğu binada, ısı yalıtımı yapılıp yapılmadığı muhakkak kontrol edilmelidir.
 • Radyatör, tesisat boruları, filtreler ve petek temizliği işlemlerini 2 yılda bir periyodik olarak yaptırın.

Bizi Diğerlerinden Ayıran Nokta Nedir?

Bu sorunun cevabını buradan vermekten ziyade, verdiğimiz hizmetlerle, diğerlerinden farkımızı ortaya koymak istemekteyiz. Petek temizleme yapan firmalar tıkanıklık işlemlerinde firmamızı takip etmektedir. Şirketimiz; petek, tesisat borusu ve radyatör temizleme işlemlerini hava ve suyla işlem gerçekleştiren makinelerle çözmektedir. Diğer firmalar, bunun aksine, basit bir motor ile radyatör temizliği yaparak, sorunu çözdüklerini düşünmektedir. Bu tür yapılan işlemlerin sağlıklı ve doğru olmadığını bilmenizi isteriz. Yıllarca edindiğimiz tecrübeler doğrultusunda, yaptığımız hatalı işlemlerin üstünü teker teker çizerek, doğruyu bulduk. Hatta bu konuda şöyle söylemek gerekirse; bir firmanın internet sitesinden yaptığı işlemler ile bizim yaptığımız işlemleri izleyin. Aradaki farkı daha iyi anlayacaksınız.

 

Petek Temizliği

Petek Temizliği

Petek Koruyucu Sıvı Neden Gereklidir

Uzun kullanım sonucu kirlenen tesisatların, temizlik işlemlerinden sonra tam olarak temizlendiği söylenemez. Bu nedenle petek temizleme işlemlerinin ardından, tesisat içerisine hemen koruyucu maddelerin dökülmesi gerekmektedir. Evinizde petek temizliği yapmak için çalışan ekipler, yaklaşık 2 saat süre içerisinde, sadece tesisat içerisinde kaba temizlik yapabilmektedir. Ancak bu işin ince temizliği de mevcuttur. Burada koruyucu sıvının önemi daha çok anlaşılmaktadır. Koruyucu sıvı tesisattan döküldükten sonra, akmayarak, tesisatın içinde kalmakta ve burayı korumaktadır. Özellikle kombilerde eşanjör dediğimiz mekanizma, en çok kireçlenen yerlerden birisidir. Bu temizleme sıvısı, asitli bir sıvı olduğu için, kombinin içerisine göndermek tehlikeli olup, sadece petek veya radyatör temizliği esnasında kullanılabilir.

Tam anlamıyla bir radyatör temizleme veya petek temizleme yaptırmak istiyorsanız mutlaka tesisatınızda, koruyucu sıvı enjekte edilmesi için, ekiplerle konuşmanızı öneriyoruz. Bu andan itibaren, radyatör ısınmıyor veya petekler ısınmıyor gibi şikayetleriniz ortadan kalkacak ve iyi bir ısınma elde edeceksiniz.

Merkezi Sistem Bulunan Binalarda Temizlik

Günümüzde en çok rağbet gören ısınma sistemlerinden birisi merkezi ısıtma sistemidir. Ancak merkezi ısıtma sistemlerinde, dairelerin ödediği faturaların yüksek meblağlı olması ve bunun yanında ısınmayan bir eve sahip olmanız neticesinde, bir şeylerin yolunda gitmediğini bilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle yöneticiyle görüştüğünüzde, size verilen cevap, tesisatın sadece kazan veya kombilerin bakımı üzerine anlaşmasının yapıldığı, evlerde bulunan tesisata bağlı petek temizliği için herhangi bir işlem yapılmadığıdır. Ancak kazanlarda yapılan temizlik, evinizdeki tesisatı korumaya yetmeyecektir. Bunun yanı sıra, merkezi sisteme sahip otellerde, oda sayısı, peteklerin fazlalığı dikkate alındığında, böyle bir işlemin çok ağır bir masrafa neden olacağı bir gerçektir.

Titiz bir çalışma ile, her köşeyi ayrı ayrı temizleyerek, sisteminizi 2 yıl boyunca koruma altına alıyoruz. Merkezi ısıtma sistemlerinde temizlik işlemleri, kişisel olarak yapılamaz. Bunun yanı sıra, 3 yıl kullanım süresi olan, ısıtma sistemlerinin muhakkak temizliği yaptırılmalıdır. Tesisat temizliği işlemleri yapıldıktan sonra, pompa çarkları, kazan, su taşıyıcı kolon boruları tamamen temizlenir. Merkezi ısıtma sistemi ile ısınan binalarda, kazanların temizliği yapılmadığı sürece, daire içerisindeki tesisatın temizliğinin yapılması, bir fayda sağlamamaktadır. Çünkü oluşacak kireç neticesinde, ısınma daha da gecikecek ve daha fazla yakıt yakmanıza ve daha fazla fatura ödemenize neden olacaktır.

Petek Temizliği İçin En Doğru İşlem

Petek temizliği düşünüldüğü kadar basit bir iş değildir. Kendi bilgilerimizle, veya edindiğimiz bir kimyasal madde ile temizlik yapmaya çalışmak oldukça hatalıdır. Bunun yanı sıra, elektrik tesisatçısı veya su tesisatçısı olup da, ısınma tesisatı konusunda hizmet verebileceğini düşünen kişilerle de irtibata geçmek yanlış olacaktır. Bu nedenle tıkanıklık açma işlemini, yıllardır yaptığımız araştırma ve sürekli kendi geliştirme gibi bir misyonla yapan şirketimizle irtibata geçmeniz en doğru işlem olacaktır. Bize özel ve başka hiçbir firmaca yapılamayan temizleme işlemleri neticesinde, artık petekler soğuk, radyatör ısınmıyor, petekler ısınmıyor gibi şikayetlerle karşı karşıya kalmayacaksınız. Kullandığımız kimyasallardan, temizleme işlemlerini sağlayan makinelere kadar, tüm ekipmanımızı öncelikle, kendimiz test ediyor, sonrasında, hizmete sokuyoruz.

Petek Temizliği

Petek Temizliği

Kombi Bakımı Yaptırmak

Günümüzde ustalar, kombiye ait vidaları söküp, elektrik süpürgesiyle, içinde bir kaç dakika gezindikten sonra, temizlik işlemini yaptıklarını söylemektedir. Bu kişilerin kendisinin de yapabileceği bir işlemdir, fakat ne yazık ki hiçbir işe yaramamaktadır. İç kısımdaki parçalar temizlenmediği sürece, istediğiniz kadar uğraşın, yine de temizlik işlemi olmayacak ve kombiniz yine arıza verecektir. Bu kadar uğraşın hiçbir faydası olmadığı gibi, sadece kombi eşanjörünün temizletilmesi halinde başka bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Bugüne dek karşılaştığınız ustaları izlediğinizde, anahtar kullanılacak yere tornavida, tornavida kullanılacak yere anahtar ile işlem yaptıklarını göreceksiniz.

Bugüne dek, yaptığı işlerin doğru bir işlem olmadığı düşünüldüğünde, kişileri ne kadar zarara uğrattıkları ortaya çıkacaktır. Kombilerde her elektronik aletler gibi belli bir ömre sahiptir. Nasıl ki bir araba uzun süreli kullanım neticesinde arıza veriyorsa, kombilerde belli bir süreden sonra arıza vermeye başlar. Ne kadar bakım yapılırsa yapılsın, arızalar da devam edecektir. Bu nedenle ömrü dolan kombileri değiştirmek yerinde bir işlem olacaktır. Kombinin bakımı yaptırıldıktan sonra, yine arıza vermesi halinde, petek temizliği işlemi yaptırmanız gerektiğini düşünecek ve yine masraflarla karşılaşacaksınız.

Petek Temizliği Yaptırmak

Müşterilerimizin, her gelen ustaya kanmaması, yapılan yanlışların neler olduğunu bilmesi açısından, müşterilerimizi aydınlatmak adına yazdığımız bu yazıda, petek temizliği işleminin nasıl yapılması gerektiğini söylemekteyiz. Tesisat borularını temizlemenin asıl amacı, bilindiği üzere, katı maddeler, kireç, pas veya tortuyu kimyasal ürünlerle dışarıya çıkartıp, tertemiz bir tesisata kavuşmaktır. Ancak günümüzde, hiç akla gelmeyecek yöntemlerle, temizlik işlemi yaptığını söyleyen kişiler tarafından, kişiler mağdur edilmektedir. Genelde, kirli suyu boşaltan yetkin olmayan kişiler, kimyasal sıvı adı altında bir sıvıyı borulardan enjekte ettikten sonra vanayı kapatarak işlemin bittiğini söylemektedirler. Ancak kimyasal döküldükten sonra, içerideki tortu veya kalıntıyı dışarıya çıkarmadan yapılan bu işlem neticesinde, borularda yine tıkanıklık olacağını bilmenizi isteriz.

Petekleri Ne Zaman Temizletmeliyiz

Evinizde, iş yerinizde bulunan peteklerin, artık eskisi gibi performans göstermediğini, ısınma problemleri yaşadığınızı düşünüyorsanız, bunun altında yatan tek neden, tesisat veya petek borularındaki tıkanmalardır. Periyodik olarak bakım yaptırmayan müşterilerin, tıkanıklık yaşamaları bir süre sonra muhakkak gerçekleşecek olup, temizleme işlemini, yapan kişiler böyle bir sorunla karşılaşmamaktadır. Petek temizliği işlemini ne zaman yapılmalıdır diye soran müşterilerimize cevabımız şu şekilde olmaktadır.

Petek Temizliği

Petekler Isınmadığı Takdirde Yapılması Gerekenler

Eviniz artık ısınmıyor ve petekler soğuk ise, öncelikle yapılması gereken şey, temizlik hizmetlerinden faydalanmanız olacaktır. Zaman içerisinde azalan ısı neticesinde, peteklerin alt tarafında kireçlenmeler oluşmaktadır. Bu katı maddeler neticesinde, suyun akışı engellenmekte, suyun devridaim yapması engellenmektedir. Suyun hızında oluşan yavaşlama neticesinde, petekleriniz yeteri kadar ısınmayarak, evinizin soğuk  Suyun hızındaki bu yavaşlama peteğin yeteri kadar ısınmamasına neden olmakla, petek temizliği işlemi neticesinde, boru ve peteklerdeki kireci yok etmeniz mümkün olacaktır.

Peteklerinizde Hava Olup Olmadığını Nasıl Tespit Edersiniz

Peteklerde hava olup olmadığını anlamak için, radyatörün üst kısmına elinizi getirmeniz veya alt kısımda elinizi gezdirmeniz neticesinde, ısı farklılıkları hissetmeniz halinde, peteklerinizde hava olup olmadığınız anlayabilirsiniz. Peteklerden hava almak için ise yapılması gereken şey bir purjör anahtarı veya tornavida ile destek alınması gereğidir. Purjör anahtarı veya tornavida ile purjör tapasını saat yönünün aksine çevirerek, petekte bulunan havayı dışarı atabilirsiniz ancak bu işlemi yaparken yavaş yavaş yapmalısınız, aksi takdirde, peteklerden gelen suya müdahale etme şansınız ortadan kalkabilir. Su geldikten sonra, purjör tıpasını bu sefer saat yönünde çevirerek, kapattıktan sonra petekleri tekrar kontrol etmelisiniz.

Petek Temizliğinin Ne Gibi Faydaları Var

Petek temizliği yaptırıldıktan sonra size elbet ki bazı faydaları olacaktır. Bu faydaları sıralamak gerekirse,

 • Kombi ve peteklerinizin daha iyi ısınmasını sağlayacak,
 • Peteklerde ve tesisatta oluşan tıkanmaları önleyecek,
 • Uzun yıllar kullanılan tesisatta devri daim yapan sudaki kireç ve pisliklerin dışarıya atılarak, daha iyi bir ısınma oluşmasını sağlayacak,
 • Tesisat kirliliğinden dolayı sürekli arıza çıkaran kombilerin bakım masraflarını azaltacak
 • Isınmak için ödediğiniz fiyatlar daha da azalacak.

Kalorifer Tesisat Temizliği

Kombiye en uzak olan peteğe yeteri kadar su gitmemesi neticesinde, yeteri sıcaklık oluşmadığından, ısınma seviyesi de düşmektedir. Suyun yeterince hızlı akmaması neticesinde, radyatörde sıcaklık azalmaktadır. Kalorifer petekleri içerisinde, sürekli bir hava sirkülasyonu mevcuttur, ısınan hava, peteğin altından üstüne doğru gitmektedir. Tıkalı peteklerin, temizletme işlemlerine rağmen ısınmaması bu gibi nedenlerle açıklanabilir. Bunun yanı sıra, peteklerin üst tarafından bağlanan musluklardaki sıcak su, alt taraflara gelinceye dek soğumaya yüz tutar, bu nedenle peteklerin alt tarafı genelde daha soğuk olur, üst taraftan giriş yapıldığı için de, peteklerin üst kısmı her zaman daha sıcak olmaktadır.

Bazı dairelerde karşılaştığımız sorun da, radyatörlerin çapraz şekilde bağlanmasıdır. Bu bağlama yöntemi doğru bir yöntem değildir. Yapılacak en doğru bağlantı, alt taraftan sıcak su girişinin yapıldığı ve alt taraftan çıkış bağlantısının yapıldığı bağlantı şeklidir. Bu bağlantıyla peteklerinizin her yerinde aynı oranda, kusursuz bir ısınma oluştuğunu fark edeceksiniz

Petek Temizliği

Petek Temizliği

Petekleri Temizliğinin Yakıt Tasarrufuna Katkıları

Günümüzde, bilboardlarda, duvarlarda veya el ilanlarında, sürekli gördüğünüz bir yazı mevcuttur. Firmalar, bu tür ilanlarla, radyatör temizliği yaptırarak, yakıttan büyük tasarruflar elde edin yazmaktadır. Ancak bu tür ilanlar oldukça aldatıcı ve yanıltıcıdır. Petek temizliği sonrasında doğal gaz faturalarınızda düşüş yaşayacağınız bir gerçektir ancak, ilanlarda belirtildiği gibi çok büyük rakamlarda bir değişiklik yaşanmayacağını belirtmek gerekmektedir. %20-30 gibi oranlar oldukça büyük rakamlar olup, bu şekilde bir tasarruf oranı imkansızdır. Bu tür ilanlara itibar etmemek gerekir, çünkü bu tür ilanları veren kişiler genelde işi bilmeyip, kendilerince tahmini bir veri ortaya çıkarmaktadır.

Petek temizliği sonrası, evinizdeki peteklerin ısınma oranı muhakkak suretle artacaktır ancak açıklamak gerekirse, ısınma şu şekilde olacaktır. Daha önce 50 derecede yaktığınız kombiden dolayı hissedilen sıcaklık 20 dereceyken, temizlik işlemi sonrası 50 derecede yaktığınız kombiden dolayı, hissedeceğiniz sıcaklık 25 derece olacaktır. Ancak bu hususta, evin büyüklüğü, evin cephesi gibi detayların oluşması halinde farklılık görülebilmektedir.  Tabi bu söylediğim rakamlar dairelerin kalorifer tesisatlarına göre farklılıklarda gösterebilir.

Bu hususta, yapılması gereken şey, sorunun asıl kaynağına inerek, peteklerin neden ısınamadığını tespit etmek olacaktır. Örneğin, kalorifer peteklerinin ters bağlanmış olmasından dolayı ısınma problemi oluşabilir, bunu da ancak profesyonel bir kişi çözebilir. Veyahut, evlerin büyüklüğü dikkate alınmadan kurulan tesisat ve kombi, evi yeteri derecede ısıtamayacağından, eviniz sürekli soğuk olmaktadır. Sıcak su, kombinizden çıkıp, tesisat içerisinden, radyatörlere ulaşana dek, oluşabilecek bütün olumsuzluklar düşünülerek, sorunun kaynağına inen ustalarımız en kaliteli hizmeti vermektedir.  Evde petek temizliği nasıl yapılır diyorsanız sayfamızı ziyaret ediniz.