Petek Temizliği Ne Zaman Yapılmalı - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Petek Temizliği Ne Zaman Yapılmalı 21 Şubat 2016

Petek Temizliği Ne Zaman Yapılmalı

Petek Temizliği Ne Zaman Yapılmalı; Dairelerin ısıtılması amacıyla yaşadığımız çağda kullanılan teknolojinin son süratle ilerlemesi neticesinde keşfedilen yeni sistem ürünler, insanları hem mali açıdan, hem de manevi tatmin açısından yeteri şekilde refaha kavuşturmaktadır. İnşaat sektöründe de yenilenen ve gelişen teknolojiler neticesinde, yaşam konforumuzda olumlu yönde değişimler olmakla, kendini bu teknolojik gelişmelerle yenileyen şirketlerce yaşam alanlarımız daha sistemli bir şekilde düzenlenmeye başlamıştır.

Eskilerde kullanılan sobalı evlerin yerini artık doğalgazlı evler almakla, insanların daha rahat yaşayabileceği bu alanların olumlu yönleri oldukça fazladır ancak olumsuz yönlerine ilişkin gerekli işlemlerin zamanında ve periyodik olarak yapılmaması sıkıntılara sebep olabilmektedir.

Petek Temizliğinin Sağladığı Faydalar

Bir defa doğalgaz sistemine geçtiğini düşünen ev sahibi, bundan sonra bir daha ısınma ile ilgili herhangi bir sorunla karşılaşmayacağını, istediği zaman ısınıp istediği zaman sudan sıcak su gelmesini bekleyebilir fakat unutulmaması gereken bir nokta şudur ki;  bir ömür aynı sistemle ısınmak çok tehlikeli ve zararlı sonuçlar ortaya çıkarabilmekle, petek temizleme işlemleri ve diğer tüm bakım işlemlerinin zamanında ve doğru kişilerce yapılması gerekmektedir. Peteklerde zaman zaman ortaya çıkan sorunların kaynağı olarak öncelikle düzenli bir petek temizleme işleminin yapılmaması gelmektedir.

Petek Temizliği Ne Zaman Yaptırılmalıdır

Petek temizliği yılın her günü hizmet veren firmalarca yapılmaktadır. Soğuk mevsimlerde kötü bir sürprizle karşılaşılmaması için yaz mevsiminin bitmesine yakın bu işlemin yaptırılması önerilmektedir. Petek temizliği işlemlerinin yıl içerisinde 1 veya 2 kez yaptırılması önerilmektedir.

Süreç olarak petek temizliği yılda bir veya iki kere yaptırıldığından dolayı, yaptırılmaması halinde çıkaracağı maddi zarardan daha az bir maddi harcamaya söz konusu olmaktadır. Her ay yüksek meblağlar ödeyip ısınamayan bir kişinin, yılda iki kere yaptıracağı bir petek temizliği işlemi sonrasında daha rahat edeceği bir gerçektir.

Petek Temizliğinin Yaşam Kolaylığı Açısından Faydaları

  • Peteklere sıcak su daha hızlı bir şekilde ulaşarak evin daha hızlı ısınması,
  • Petek temizliği sonrasında sıcak suyun musluklardan daha hızlı bir şekilde ulaşması,
  • Doğalgaz sistemi daireyi ısıtmak için daha az verimle çalışacağından, faturalarda gözle görülür oranda düşüş görülmektedir.

Petek Temizliğini Kimler Yapmalı

Bu konuda internetten araştırma yapan herkes, kendince bir fikir edinmekle birlikte, çoğu zaman bu yanlış bilgilerden dolayı çok daha büyük sıkıntılar yaşayabilmektedir. Yanlış kullanılan bazı kimyasal ürünler neticesinde boruların erimesine sebep olunabilmekle, ayrıca doğalgaz sisteminde varolan tüm ürünlerin garanti kapsamına çıkmasına sebep olunmaktadır.

Bu nedenle petek temizliği konusunda yanlış bir işlem yapmamak için bu işi, uzman şirketlerce eğitilmiş ve yetiştirilmiş kalifiye kişilerin yapması daha doğru olmaktadır. Bu tür konularda faaliyet gösteren bir çok firma mevcut olup, dairede kurulu doğalgaz sisteminde bulunan tesisata gerekli işlemleri gayet hızlı ve doğru şekilde gerçekleştirmektedirler.

Peteklerin Temizlenmesi Neden Önemlidir

Petek ve boru içerisinde bulunan sıcak suyun devridaim yapması ve suyun eskimesi neticesinde, içeride bulunan maddelerin katılaşması sonucu ısı veriminde büyük düşüşler görülmektedir. Aynı zamanda suyun kireçli olması neticesinde borularda ki kireçlenme miktarı da tıkanmalara sebep olabilmektedir. Isı kaybını ortaya çıkaran bu durumlar faturaları kabartmakta olup, hem ekonomik yönden hem de soğuk bir evde yaşamaktan dolayı bizi rahatsız etmektedir.

Bu nedenlerle petek temizliği bu anlamda son derece önemli bir konu olmakla birlikte periyodik bakımları kaçırılmamalıdır. Ancak en can alıcı nokta ise; bu bakım, temizlik gibi işlemlerin uzman ve doğru kişiler tarafından yapılmasını sağlamaktır, aksi takdirde daha sıkıntılı sonuçlarla karşılaşılacağı unutulmamalıdır.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ