Petek Temizliği Ne Zaman Gereklidir? Kombi Petekleri Temizleme - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Petek Temizliği Ne Zaman Gereklidir? 25 Aralık 2015

Petek Temizliği Ne Zaman Gereklidir?

Petek Temizliği Ne Zaman Gereklidir? Soğuk kış günlerinde peteklerinizin kesintisiz ve verimli olarak çalışması için petek temizliği yaptırmanız gerekir. Petekler temizlenmediği takdirde zamanla verimi git gide azalır ve ilk zamanlardaki gibi çalışmaz hale gelir.

Petekleriniz durduk yere çalışmaz hale geliyor ve sizi soğuk günler yaşamak zorunda bırakıyor olabilir. Bunun sebebi petek temizliği ne zaman gerekli hale geldiğini bilmemekten ve petek temizliğinin ve bakımının sık sık yapılmasını gereksiz görmekten kaynaklanır. Peteklerinizi sık sık temizlememek içerideki tıkanıklığı git gide arttırmakta ve uzun vadede verimi git gide azaltmaktadır. Kombinizi yüksek derecede çalıştırsanız da peteklerden yeterli ısıyı alamıyorsanız bu sizin aynı zamanda ay sonunda kabarık bir doğalgaz faturasıyla karşılaşmanıza sebep olacaktır. Petek temizliği ne zaman gerekli olduğunu bilmemek ve periyodik bakımı-temizliği gereksiz görmek size uzun vadede hem yüksek maliyete hem de evinizi inşaat ortamı haline getirecek tadilatlar yaptırmanıza sebep olacaktır.

Petekleri Neden Temizlemek Gerekir?

 • Peteklerdeki sıcak su içindeki kimyasal maddeler bir süre sonra katılaşır ve çamur kıvamına gelir bu nedenle su akışı istenilen hızda ve verimde sağlanamaz.
 • Peteklerin temizlenmesi, kombinin açılmasıyla peteklerin ısınması arasındaki süreyi azaltarak peteklerin hızlı bir şekilde ısınmasını sağlar.
 • Isıtıcı sistemindeki sıcak su devir daiminin hızlı bir şekilde sağlanması ile kısa bir sürede istenilen sıcaklığa ulaşılacaktır.
 • Peteklerde meydana gelen ya da gelecek tıkanmaları engeller.
 • Verimi %40’lara kadar çıkartır ve enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.

Petek Temizliği Ne Zaman Gereklidir?

 • Peteklerinizin bir kısmı ısınıyor bir kısmı ısınmıyor ise,
 • Kombinin içindeki filtre sürekli tıkanma yapıyorsa,
 • Bazı petekler hiç ısınmıyorsa,
 • Kombiyi yüksek ısıda çalıştırmanıza rağmen peteklerden verim alamıyorsanız ve ortam istenilen sıcaklığa bir türlü gelmiyorsa,
 • Peteklerin periyodik bakımı takip edilmiyorsa ve 2 yıldan fazla süredir temizliği yapılmamışsa,
 • Kombilerinizde oluşan pisliklerden dolayı kombiniz sürekli arıza yapıyorsa ve yüksek maliyetli tadilatlara sebep oluyorsa,

Petek temizliği yaptırmanızın zamanı gelmiştir.

Petek temizliğinin için bir an önce uzmanlar tarafından yaptırılması gereklidir. Doğalgaz ile ısınan birçok insan petek temizliği ne zaman gerekli bilmediği için bunu hep erteler ve peteklerden soğuk günler boyunca verim alamazlar. Kombinizi ne kadar yüksek ayarda çalıştırırsanız faturanız o kadar kabarık gelecektir, ısınmayan peteklerle hem soğuk günler geçirmek zorunda kalıp hem de kabarık faturalar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Petek temizliği ne zaman gerekli, hangi sorunlar sebebiyle temizlik yaptırmanız gerektiğini yukarıdaki Bu tip sorunları engellemek için petek temizliği yapan uzmanlara en kısa zamanda başvurmalısınız. Petekleriniz içindeki suyu boşaltmanız petek temizliği için yeterli gelmemektedir. Bazı firmalar petekler içindeki siyah suyu boşaltıp bu suyun pis olduğunu ve su çıkınca peteğin temizlendiğini söyleyerek sizi kandırmaya çalışırlar. Aslında peteğin içindeki bu siyah su pis değildir, bu su peteğin içinin çürümesini engelleyen siyah bir kimyasaldan ibarettir. Suyun rengi siyahsa endişelenmemelisiniz, bilakis suyun rengi siyah değilse endişelenmelisiniz.

Aslına bakarsanız petek temizliği ne zaman gereklidir bir önemi yok zira petek temizliği yaptırmak için bir sorunun baş göstermesini beklememeniz ve periyodik olarak her yıl petek temizleme ve kombinizin ömrünü uzatacak, enerji tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ