Kalorifer Peteği Temizliği - Kombi Petek Temizleme - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Petek Temizligi – Kalorifer Peteği Temizliği 25 Şubat 2016

Kalorifer Petek Temizliği

Zaman içinde evinizde yer alan petekler tam ısınmamaya, size sıkıntılar oluşturmaya başlar. Bu sebeple Kalorifer Peteği Temizliği ortalama iki yılda bir yapılmalıdır. Bazı durumlarda radyatörlerin kalitesine bağlı olarak her yıl Kalorifer petek temizliği yaptıran müşterilerimiz de vardır. Kalitesi düşük peteklerde içten çürüme gerçekleşebilir ve bu da tesisatınıza zarar verebilir. Bu sebeple kullandığınız radyatörün sağlam olması çok önemlidir.

Isınma, özellike ülkemizde kışların soğuk geçmesi nedeni ile hepimiz için hayati önem taşıyan bir ihtiyaçtır. Her dönemde insanlar ısınmak için farklı yöntemler bulmuşlar ve bunları geliştirmişlerdir. Radyatör sistemi, günümüzde ısınma sistemleri içinde en yaygın olarak kullanılanıdır. Geçmişten beri kullanılan her sistem daha iyi verim elde edilebilmesi için belli zamanlarda bakım ve temizlik ihtiyacı duymuştur. Petek bakımı da kaloriferli ısınma sisteminin ihtiyacı olduğu bir bakımdır.

Petek içindeki su hareketli olduğu için zaman içinde aşındırmaya bağlı sorunlar oluşturabilir. Petek kirlenmesinin asıl sebebi ise petek içlerinde suyun kalitesine, sıcaklığına ve oksijene bağlı olarak oluşan kireç, çamur ve tortuların birikmesidir. Çamur birikimi özellikle yerden ısıtmalı sistemlerde daha çok karşılaştığımız bir problemdir. Petek içlerinde oluşan bu maddeler ısınma sorunlarına ve dolaylı olarak da pahalı ısınmaya sebep olmaktadır. Petek temizleme firmamız, ısı dağılımının tam olarak gerçekleşmemesi sebebi ile ortaya çıkan ısınma problemlerinize etkili ve teknolojik çözümler sunmaktadır.

Kalorifer Peteği Temizliği

Kalorifer Peteği Temizliği

Petek temizliği yaptırmadığınızda aşağıdaki problemlerle karşılaşabilirsiniz;

  1. Peteklerde ısı her noktaya eşit derecede dağılmaz ve bu sebeple peteklerinizin yarısı sıcak yarısı soğuk olabilir veya petekleriniz hiç ısınmayabilir.
  2. Çamurlaşma sebebi ile yerden ısıtma sistemlerinde boruların geçtiği yerlerde ısınma sorunları olabilir.
  3. Tesisatınızda oluşan kirlenme kombinizde pompa ve eşanjör sorununa sebep olabilir. Eşanjör sorunu da sıcak suyun üretilmemesi anlamına gelir.
  4. Kombiniz devir daim yapamadığı için zarar görebilir veya sürekli arıza verebilir.
  5. Kombinizi yüksek ısı derecesinde kullanmanıza rağmen ısınma problemi yaşayabilirsiniz ve bu sebeple yüksek doğalgaz faturaları ödeyebilirsiniz.

Isınma sorunu yaşadığınız bazı durumlarda ise sorunun asıl kaynağı petek temizleme yapılmamış olması olmayabilir. Kalorifer peteklerinin ters bağlanması, eviniz için yeterli büyüklükte tesisatınızın olmaması gibi sorunlar da ısınma problemlerine yol açabilir. Bu yüzden petek temizliği yaptırdığınız kişilerin işlerinde profesyonel olması ve size ne yaptıklarını, sorunun nereden kaynaklandığını açıklamaları çok önemlidir.

Kombi Petek Temizliği

Petek temizliği yaklaşık olarak iki saat sürmektedir. İki saatlik bu zaman zarfı içinde şu işlemler yapılır;

  1. Öncelikle tesisatınızın içi makine yardımı ile temiz su ile yıkanır.
  2. Ardından boruların içinde biriken kir, çamur ve tortunun temizlenmesi işlemi yapılır. Bu işlem de yine makine ve kimyasal madde yardımı ile yapılır.

Bazen müşterilerimizden bireysel olarak petek bakımını nasıl yapacaklarına dair sorular alıyoruz. Bazı müşterilerimiz petek temizliği için, peteğin içindeki kirli suyun dışarı çıkması amacı ile petek içindeki havayı boşaltmanın yeterli olacağını düşünürken, bazıları da sistem tahliye vanasını açarak suyun tamamen boşaltılmasının petek bakımı için yeterli olacağını düşünmektedir. Ancak bu iki uygulamada doğru gibi gözükse dahi yanlış uygulamalardır. Çünkü asıl petek temizliği içerde biriken tortu, kir ve çamurun dışarı atılması ile gerçekleşir ve bu da özel bir kimyasal madde ile mümkündür. Petek temizliği için kullanılan bu kimyasal madde kaloriferlerinizin içindeki suda var olan pas parçalarının birleşmesini önleyerek tortu birkimini en aza indirir. Kalorifer Peteği Temizliği, hem sorunsuz ısınabilmeniz hem de bütçeniz için ihmale gelmeyecek kadar önemli ve gerekli bir ihtiyaçtır.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ