Mutfak Tıkanıklığı Açma,Mutfak Tıkanıklığı Açma Yöntemleri - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Mutfak Tıkanıklığı Açma 24 Şubat 2016

Mutfak Tıkanıklığı Açma

Mutfakta bulunan lavabonun tıkanması hemen herkesin karşısına çıkabilecek bir sorundur. Mutfaktaki lavaboya dökülen yemek kalıntıları ve atık yağlar tıkanmalara sebep olur. Bu bağlamda karşımıza sıkça çıkan bir sorun olan mutfak tıkanıklığını çözmek için birçok farklı yol vardır. Mutfak tıkanıklığı açma için kullanılabilecek yöntemleri sizler için sıralayacağız.

Neden Mutfak Tıkanıklığı Açma Evde Yapılmalı?

Mutfak tıkanıklığını açmak için usta çağırmak elbette yapılabilecek en iyi ve en doğru yöntemdir fakat ev ekonomisine katkı amacı ile usta çağırmaksızın evde de mutfak tıkanıklığı açılabilir. Mutfak tıkanıklığı açma için uygulanması gereken yöntemleri deneyerek evde tıkanmış olan mutfağınızı kolaylıkla açabilirsiniz. Bunun için dikkat edilmesi gereken şey yöntemlerin tam ve eksiksiz bir şekilde uygulanması gerektiğidir. Bir işlemin bir defa denenmesi gerektiği yazılıyor ise asla ikinci bir defa denemeyin, bu lavabodaki suyun komple geri gelmesine ve mutfağınızın pis su ile dolmasına sebebiyet verebilir.

Mutfak Tıkanıklığı Açma Yolları

Mutfak tıkanıklığını evde kendi imkanlarınızla açabilmek mümkündür. Aşağıda yer alan mutfak tıkanıklığı açma yollarından birini veya birkaçını deneyerek tıkalı mutfak giderinizi açabilirsiniz.

  1. Mutfak tıkanıklığı açma denince şüphesiz ki akla ilk gelen araç pompadır. Hemen her mutfağın tezgah altında bulunan pompa, tıkanıklığı açma için yardımımıza koşar. Mutfak pompasını marketlerden temin edebilirsiniz. Fazla derinlerde olmayan henüz boru başlangıcında bulunan tıkanmaları pompa yardımı ile çözebilirsiniz. Mutfak gideriniz tıkanmasa dahi daha iyi su çekebilmesi için de pompa kullanılabilir. Pompa yardımı ile mutfak tıkanıklığı açma işini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
  2. Kaynar su dökerek tıkanıklığı açma da sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Mutfak lavabonuzu tıkayan cisimler genelde organiktir çünkü gidere kaçan şeylerin büyük bir kısmını yemek atıkları oluşturmaktadır. Yemek atıkları kaynar su ile giderden hareket ettirilebilir. Mutfak tıkanıklığı açma işinde kaynar su yalnız başına kullanılabilir.

Mutfak Tıkanıklığı Açma

Mutfak Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

  1. Kaynar suyun yalnız başına etkili olamadı mutfak tıkanıklığı açma için birçok madde kullanılabilir. Bunlardan bir tanesi asittir. Asit kaynar suyun içerisinde bekletilerek lavaboya dökülür ve tıkanıklığa neden olan cismi çözümleyebilir. Asit yalnızca doğal maddeler üzerinde geçerlidir. Bu işlemi sık tekrarlamak mutfağınızda bulunan giderdeki boruların erken aşınmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden çok büyük bir sorun ile karşı karşıya değilseniz mutfak tıkanıklığını açmak için farklı yöntemler denemenizi tavsiye ederiz.
  2. Bulaşık deterjanı ve sıcak suyu mutfak giderinden dökmek de sık kullanılan bir mutfak tıkanıklığı açma yöntemidir. Bulaşık deterjanında bulunan yağ çözme etkisi sayesinde mutfak giderini tıkayan yağlar çözülebilir. Sıcak su da buna yardımcı olabilir. Gider tıkanıklığı yaşanmasa dahi bu işlemin ayda bir kez tekrar edilmesi tıkanıklık sorunu yaşamamanız için önerilmektedir.
  3. Profesyonel yardım mutfak giderlerinde meydana gelen tıkanıklığı açmak için kullanılan bir diğer yöntemdir. Mutfak tıkanıklığınızı evde denediğiniz tüm yöntemlere karşı hala çözemediyseniz ya gider içerisine sıkışan cisim çok büyüktür ya da sorun tesisatınız ile ilgilidir. İki durumda da profesyonel bir yardım almak akıllıca olacaktır. Evinize çağırdığınız ustanın işinde iyi olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde tesisat sisteminin sökülüp yeniden yapılması sonucunda tekrar bu tip sorunları yaşayabilirsiniz. Bu bağlamda belediyenin tesisat görevlilerine güvenebilirsiniz. Bunun yanında yaptığı işe güvence veren özel kurumları da kullanabilirsiniz. Tüm gider tıkanıklarında genel sorun kullanıcı hatalarından meydana gelmektedir. Bu yüzden sorunu çözdükten sonra mutfak giderinizi özenli kullanmaya ve içerisine yemek artıkları, atık yağ ve yabancı cisimler kaçırmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ