Mutfak Lavabosu Tıkanıklığı - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Mutfak Lavabosu Tıkanıklığı 23 Ekim 2015

Mutfak Lavabosu Tıkanıklığı

Evde kadınların korkulu rüyası olan mutfak lavabosu tıkanıklığı kâbus gibidir. Genelde lokanta gibi yerlerde daha çok tıkanır ama evde bayanlar tesisat işinden anlamadığı için büyük sorunlar çıkabilir. Öncelikle mutfak lavabosu tıkanıklığının neyden kaynaklandığını bilmenizde fayda var. Mutfak lavabosu tıkanıklığı genelde yağlanmadan ve kirlenmeden kaynaklı olarak tıkanır. Lavaboya döktüğümüz yağlar, borularımızın eğimsiz olduğu takdirde zamanla köşelerde donarak sert bir tabaka oluşturacak ve lavabonun tıkanmasına sebep olacaktır. Bunun için yağlarınızı lavabolara dökmemelisiniz. Lavaboya döktüğünüz demlenmiş çay, pirinç taneleri, yemek artıklarını lavaboya döktüğümüz takdirde böyle sonuçlar ortaya çıkabilir. Aslında düzenli olarak yağ çözücü kullanılsa uzun bir süre lavabonuzu tıkanmadan kullanabilirsiniz. Bazı titiz hanımlar lavaboda meyve veya sebze yıkarken ya da yemek tabaklarını yıkarken süzek kullanırlar. Ve mutfak lavabosu tıkanıklığı olaylarını bir nebze de olsa engellerler. Öncelikle mutfak lavabosu tıkanıklığı için gerekli malzemeleri şöyle sıralayabiliriz.

Gerekli Malzemeler

  • Özellikle bir lavabo pompası ve tuvalet pistonu her evle lazım olması gereken aletlerdir. Çünkü basit mutfak lavabosu tıkanıklığı bu gibi aletlerle de çözülebilir.
  • Bir de susta dediğimiz makara şeklinde boru içine sarınarak elle döndürülen aletler vardır. Bu aletlerin lavabo açma uçları bulunur ve 6-7 metrelik olanı işimizi halletmemize yarar.
  • Çok büyük tıkanıklıklarda, örneğin yağlanma sonucu borularda oluşan kireç tabakasının temizlenmesinde bu susta dediğimiz aletin elektriklileri kullanılır.

Peki, Tıkanıklıktan Kurtulmak İçin Ne Yapmalıyız?

  • İlk olarak, mutfak lavabosu tıkanıklığının büyüklüğünü ölçmek adına pompayla işe başlayabilirsiniz. Pompayı lavabonun gider kısmına koyarak aşağı yukarı hareketlerle 8-10 defa tekrar etmelisiniz. Tıkanıklık yine mi geçmedi sonraki adıma geçebilirsiniz.
  • Mutfak lavabosu tıkanıklığı pompa ile geçmediyse bu sefer de karbonat ve sirkeden oluşan karışımı kullanabilirsiniz. Öncelikle 1 su bardağı karbonatı lavabonun deliklerini kapatacak biçimde döküp, üzerine 1 su bardağı beyaz sirke veya üzüm sirkesi dökün. Sirke ve karbonat asidik bir reaksiyon oluşturacağından ellerinize eldiven geçirip kullanmanız gerekir. Deliklerin ağzını tapa ile kapatıp 30 dakika bekledikten sonra açın ve 1 litre sıcak suyu lavabonun içine dökün. Karbonat yoksa eğer yerine alka-seltzer kullanabilirsiniz. 1 tablet koyun ve 1 çay bardağı sirke dökerek diğer işlemleri tamamlayın. Lavabonuz açılmış olacaktır.
  • Veya yukarıdaki maddelerin aksine mutfak lavabosu tıkanıklığı için lavabonun deliklerine 1 su bardağı karbonat ile yarım su bardağı ince tuzu dökerek birkaç saat beklemelisiniz. 2 su bardağı kaynamış su ile pompalayıp lavaboyu açabilirsiniz.
  • Bazen kabuk ve benzeri sıkışmalarda elbise askısı veya spiral tel işinize yarayabilir. Lavabo deliğinin süzgecindeki vidayı tornavida yardımıyla genişletip, ucuna kanca şeklini verdiğiniz spiral teli borunun içine sokabilirsiniz. Spiral telin kıvrılabilir bir yapısı olduğu için borudan kolaylıkla geçip kabukları yukarıya çekebilirsiniz.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz mutfak lavabosu tıkanıklığı açma yolları eğer işe yaramadıysa, yeni geliştirilmiş bir yapı olan gider açma makineleri dediğimiz, toplumda robot olarak bilinen makinelerdir. Bu makineler borunun içini bir kamera yardımıyla size göstererek tıkanıklığın bulunduğu bölgeyi size gösterir ve orada oluşan tabakayı, makinenin ucunda bulunan helezyon yayları ve açma aparatlarıyla boruda oluşan sert tabakayı delerek parçalar ve lavabonuz açılmış kullanıma hazır hale gelir.

Tüm bu sorunlarla karşılaşmamak için lavabonuzu kullanırken içinde topraklı yiyecekler yıkamamanız veya içine çay ve pirinç tanelerini dökmemeniz, yağlı yemekleri döktükten hemen sonra sıcak su dökmeniz gerekir. Ayrıca her ay yukarıda belirttiğim karbonat sirke karışımını yaparsanız uzun yıllar mutfak lavabosu tıkanıklığı yaşamadan hayatınıza devam edebilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ