Musluklardan Ses Geliyor - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Musluklardan Ses Geliyor 4 Ocak 2016

Musluklardan Ses Geliyor

Musluklardan ses geliyor ise tesisat hatalı monte edilmiş veya yanlış kullanım yüzünden arızalanmış demektir.

Musluktan ses gelmesine;

  • Boruların bina duvarları içerisinde doğru sabitlenememesi,
  • Boyutların uygun düzeyde olmaması
  • Dengesiz basınç oluşması
  • Açma-kapama kısımlarında çeşitli arızalar meydana gelmesi

gibi olumsuzlar neden olabilmektedir. Bu unsurlar soğuk ve sıcak su tesisatlarının hepsinde ses gelmesi durumunda kontrol edilmesi gereken problemlerdir. Musluktan ses gelmesi şeklinde tarif edilen sorun aslında musluğa ait temiz su gelmesini ve kirli suyun gitmesini sağlayan borulardaki sıkıntılardan kaynaklanmaktadır. Çok nadir olarak da musluktaki açma-kapama gibi kısımlarda meydana gelen sorunlardan oluşmaktadır.

Açma-kapama unsurlarındaki sorunlar dengesiz basınç oluşumuna bağlı olarak meydana gelmektedir. Bunun dışında montaj esnasındaki hatalarla birlikte kötü malzemelerden yapılmış olması da bu tarz ses sorunlarına yol açabilmektedir. Açma, kapama ve kontrol mekanizmalarındaki problemlerden dolayı musluklardan ses geliyor ise en doğru yöntem sistemin doğru şekilde doğru malzemelerde tekrardan montajlanması olacaktır.

Sorunun daha derinlerdeki gider ve çekme borularından kaynaklanması durumunda ise yetkili bir servise başvurmak gerekmektedir. Söz konusu ses sorunları malzeme kalitesi kadar kullanım şekli ve sürelerine de bağlı olarak farklı sürelerde gerçekleşebilmektedir. Açma-kapama gibi mekanik unsurlarda parça değişimi gerekmesi halinde piyasada gerekli yedek parçalar bulunabilmektedir. Eğer kişinin eli yatkın ve uygun tadilat araç-gereçlerine de sahipse parçaların montaj işlemi herhangi bir tesisatçıya gerek kalmadan da gerçekleştirilebilir.

Ayrıca pahalı malzeme kullanımı hiç sorun yaşanmayacağı anlamına gelmemektedir. Önemli olan nokta uygun kalite ve dayanıklılıkta malzemenin doğru şekilde yerleştirilmesidir. Musluklardan ses geliyor şikayetinin tesisat borularından kaynaklanmasına neden olan en önemli etkenler de yanlış malzeme ve yerleştirme faaliyetleridir. Bu şekilde meydana gelen ses problemlerinin giderilmesi biraz daha karmaşık işlemler gerektirse de uzman kişiler tarafından ele alındığı takdirde sorunsuz bir şekilde halledilebilmektedir.

Makalede verilen bilgiler kapsamında musluklardan ses gelmesi durumunda öncelikle yapı malzemelerinin ekonomik ömürleri, yanlış montajları gibi durumlar göz önünde bulundurularak parça değişimi yapılmalıdır. Buna rağmen sorun düzelmiyorsa daha kapsamlı çözümler üretebilmek adına yetkililere başvurulmalıdır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ