Merkezi Sistem Yerden Isıtma Tesisat Temizliği - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Merkezi Sistem Yerden Isıtma Tesisat Temizliği 4 Ocak 2016

Merkezi Sistem Yerden Isıtma Tesisat Temizliği

Binalarda belirli bir merkezden tüm dairelere ısı gönderilmesi mantığına dayanan merkezi sistem yerden ısıtma tesisat temizliği nasıl yapılır?

Merkezi sistemin, kombili sisteme göre daha avantajlı olduğu noktalar bulunmaktadır. Buna göre merkezi ısıtma sistemlerinin;

  • Ömürleri daha fazladır.
  • Fatura maliyetleri azdır.
  • Kurulum maliyetleri bireylere bölüştürüldüğünde daha düşüktür.
  • Verimi yüksektir.
  • Onarım ve kontrolleri sistemin kurulu olduğu yerde gerçekleşir. Böylece dairelerde herhangi bir rahatsızlık meydana gelmez.
  • Tasarruf oranı diğer sistemlere göre daha fazladır.

Söz konusu avantajlar sistemin kullanımının yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Ayrıca merkezi sistem kullanılan binalarda “pay ölçer” adı verilen cihazlar sayesinde her dairenin kullanım miktarı kadar fatura ödemesi sağlanarak haksızlıkların önüne geçilmektedir.

Yerden ısıtmalı sistemler ise yerleşimlerin alt tarafına yerleştirilen tesisat sayesinde bütün yerleşim alanına eşit şekilde gerektiği kadar sıcaklık sağlanabilmektedir. En önemli avantajı ısı farkını ortadan kaldırmasıdır. Bu sistem istenilen her yerde kullanılabilmektedir. Yüksek enerji tasarrufu sağlayabilmesi de olumlu yanlarından biridir. Merkezi sistem yerden ısıtma tesisat temizliği günümüzde makineler yardımıyla gerçekleştirilmektedir. Cihazlar sayesinde devir daim yaptırılarak ve gerektiğinde kimyasal sıvılar kullanılarak yerden ısıtmalı sistemlerin tüm temizliği gerçekleştirilir.

Bütün ısıtma sistemlerinde olduğu gibi yerden ısıtmalı tesisatta da kireçlenme, çamurlaşma ve tortu oluşması mümkündür. Diğer sistemlerde gerçekleştirildiği üzere makinelerin uygun yerden vanalara bağlanarak belirlenen süreler içerisinde tüm tesisatı temizlemek ve tortulardan arındırmak mümkündür.

Ancak yerden ısıtma sistemlerinde ısının daima düşük derecelerde seyretmesi ve istenmeyen bakteriyel oluşumları önleyecek sıcaklıklara ulaşmaması neticesinde bu tarz canlıların üremesi mümkün olmaktadır. Zamanla müdahale edilmeyen ve temizliği aksatılan bu oluşumlar yer altı ısıtma sistemlerinin tamamen tıkanmasına sebep olabilecektir. Bu anlamda merkezi sistem yerden ısıtma tesisat temizliği rutin bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Herhangi bir sorun olmasa dahi, potansiyel sıkıntıların önüne geçmek adına bu işlem yaptırılmalıdır. Temizlik işlemleri yalnızca uzmanlar tarafından yapılabilir. Tesisatta kullanılan malzemelerin zarar görmemesi ve gerektiği şekilde temizlenebilmesi için doğru yöntem ve kimyasal sıvıların kullanılması önemlidir. Bu bağlamda, yetkililerden başkasına tesisat temizliği yaptırmak için başvurulmamalıdır.  Ayrıca profesyonel olarak kalorifer petek temizliği yapmaktayız.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ