Merkezi Isıtma Sistemlerinde Bakım ve Temizlik - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Merkezi Isıtma Sistemlerinde Bakım ve Temizlik 14 Aralık 2015

Merkezi Isıtma Sistemlerinde Bakım ve Temizlik

Merkezi ısıtma sistemleri kullanıcılara sağladığı yararla, her geçen gün yaygınlaşmakla beraber merkezi ısıtma sistemleri bakım ve temizlik çalışmaları da önem kazanmaktadır. Enerji politikasında dışa bağımlı bir duruşu olan Türkiye için özellikle doğalgaz kaynaklarından tasarruf edilmesi önem taşımaktadır. Bu nedenle daire sayısı belli bir çoğunluğa ulaşan apartmanlarda merkezi ısınma sistemleri tercih edilmektedir. Merkezi ısıtma sistemleri, apartmanın tüm dairelerinin aynı anda ısıtılmasını sağlayarak, apartmanın bütün yapısında bir ısınma sağlamaktadır. Isı yalıtımı yapılmış apartmanlarda sağlanan bu sıcaklığın korunumu sayesinde, her daire için daha az enerji kullanarak ısınma sağlanabilmektedir. Bu, doğalgaz kaynaklarının tasarruflu kullanımını sağlamaktadır. Aynı anda kişisel kullanıcılar için de ısınmaya ayrılması gereken bütçe hafiflemektedir.

Merkezi ısıtma sistemlerinden tam verim alabilmek için, kurulum aşamasında dikkat edilmesi gereken unsurlar olduğu kadar kurulumdan sonra sistemin korunumu için yapılması gerekli temizlik çalışmaları da vardır;

  • Merkezi sistemde dolaşan suyun zamanla kirlenmesine bağlı olarak oluşan tortulanmaların, sistem verimini düşürmesi mümkündür. Hatta sistem cihazlarının zarar görmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle sistemin temizlenmesi gerekir.
  • Merkezi ısıtma sistemleri bakım ve temizlik çalışmaları yapılacağı zaman sistemdeki tüm suyun boşaltılması gerekir.
  • Merkezi ısıtma sistemlerinin bakım ve temizliği, bodrumda bulunan kazan dairesinde yapılır. Çoğu zaman dairelerde herhangi bir işlem gerekmediği için, kullanıcılar kişisel hayatlarına devam edebilirler. Ancak bazı durumlarda sistem içindeki basıncın düşürülmesi gerekebilir. Bunun için dairelerde bulunan kalorifer peteklerinin vanalarının açılması gerekir.
  • Merkezi ısıtma sistemlerinin komple bakım ve temizliğinin en fazla 10 yılda bir yapılması şarttır. Ancak en iyi verimi alabilmek için, her kış başında bakım ve temizlik işlemlerinin yapılması olası enerji kayıplarını en aza indirecektir.

Merkezi ısıtma sistemleri bakım ve temizlik işlemlerinin yapılmaması halinde, tesisatın içinde dolaşan kirli suyun içindeki pas, tortu ve tozların tesisat kanallarına yapışması, tesisat sisteminde arızların oluşmasını tetikleyebilir. Bunun yanı sıra ısı dağılımını engelleyebilecek olan tortular, merkezi ısıtmanın normalde ihtiyacı olandan daha fazla enerjiyle çalışmasını zorunlu kılabilir. Hem kaynak kullanımının tasarruflu yapılabilmesi hem de kişisel kullanıcıların ısınma için daha az bir bütçe ayırabilmeleri için, bakım ve temizlik işlemlerinin titizlilikle yapılması önemlidir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ