Kombi ve Tesisat Bakımı - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Kombi ve Tesisat Bakımı 14 Aralık 2015

Kombi ve Tesisat Bakımı

Kombilerin uzun süreli ve verimli kullanılabilmesi için kombi ve tesisat bakımının düzenli aralıklarda, titizlikle yapılması önemlidir. Aksi halde kombi sisteminden olması gereken verim alınamaz. Kombi sisteminin veriminin düşmesi, kullanıcıların daha fazla enerji harcamalarına rağmen evi istenen sıcaklığa getirememelerine sebep olur. Bu durum hem enerji kaynaklarının tasarrufsuz kullanımına yol açar, hem de evin ısınması mümkün olmazken ısınma için harcanan bütçe de sürekli artar. Eğer kombiyi ne kadar açsanız da eviniz ısınmıyorsa, kombinizin bakıma ihtiyacı olabilir. Kombi ve tesisat bakımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır;

  • Kombinin içinde ısıyı ileten parçalar vardır. Bu parçaların tozlanması ısı iletkenliğini düşürerek, kombinin istenen verimde çalışmasını engeller.
  • Kombi cihazının elektrik donanımının kontrol edilmesi gerekir. Elektrik donanımında meydana gelebilecek hasarlar, elektrik akımını kesintiye uğratarak kısa devre yapabilir. Bu kombi cihazını kullanılmaz hale getirebileceği gibi yangın tehlikesini de ortaya çıkartabilir.
  • Kombi sistemlerinin oda sıcaklığını ölçerek, kombinin çalışma temposunu ayarlayan ısı sensörleri vardır. Isı sensörlerinin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Sensörlerde ortaya çıkabilecek arızalar, kombinin olağan bir rutinde çalışmasını engelleyecektir. Bu durumda kombiden beklenen verim alınamaz.
  • Kombi sisteminin içinde dolaşımda olan sıcak su seviyesinin kontrol edilmesi gerekir. Su miktarı gerekenin üzerine çıktığında, sistemin basınç dengesi bozulur. Isıtma işlevlerini bozar. Kombi sisteminin çeşitli bölümlerinde su sızıntıları oluşabilir.
  • Kombi tesisatında dolaşımda olan su zaman içinde kirlenir. Kirlenen suyun düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Kirli su, ısı iletimini yavaşlatır. Kombi beklenen ısıyı yayamayabilir.
  • Kombi sistemlerinin kir filtreleri kontrol edilmelidir. Kir filtreleri, kombi tesisatında dolaşımda olan suyun kirlenmesini engellemeyi amaçlar. Kir filtrelerinin eskimesi, kullanılmaz hale gelmesi, dolaşımda olan suyun daha çabuk kirlenmesine yol açarak, kombi sisteminin verimini düşürür. Eskiyen kir filtrelerinin değiştirilmesi gerekir.
  • Kombi sistemindeki kalorifer peteklerinin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Vana aksamlarının düzgün çalıştığından emin olunmalıdır. Peteklerin aşırı tozlanması, ısının odaya yayılımını engelleyebilir.
  • Kombi sisteminde maliyeti düşürmek için kullanılan plastik malzemeler zaman içinde sıkça bozulabilirler. Plastik malzemeler yerine, kaliteli pirinç malzemelerin tercih edilmesi, kombinin sık sık onarıma uğramasını engeller. Doğalgaz kombi petek temizleme için petek temizliği sayfamızı ziyaret edin.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ