Kombi Temizliği - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Kombi Temizliği 2 Kasım 2015

Kombi Temizliği

Kış ayları yaklaştığında Kombi Temizliği de hepimizin düşündüğü, daha az yakıt bedeli ödemek ve ısının daha fazla oluşmasını sağlama çabalarıdır. Kombi temizliğini kendimizin yapılabilmesi ise pek mümkün görünmemektedir. Ayrıca Kombi Temizliği yapılırken oluşabilecek arıza, kırılma gibi durumlar karşımıza çıkabilir. Bu nedenle Kombi Temizliği yaptırmak istiyorsak, bu işi yapan uzman kişilerden veya kuruluşlardan yardım almalıyız. Çok basit gibi görünen ve kombinin üst kapağının açılarak elektrik süpürgesi ve fırça yardımıyla toz ve kirlerden arındırma işlemi olarak bilinen Kombi Temizliği sadece kombinin görünen kısımlarının değil, suyun içinde devir daim yaptığı borular ve peteklerin de temizliği demektir. Eğer Kombi Temizliği yaptırır fakat boruları ve petekleri temizletmezsek, burada devir daim yapan su kirlenmiş olduğu için ve bu suyun kombimizden geçeceği de muhakkak olduğu için kombimize zarar vermesi olasılıklar arasındadır.

Kombi Temizliği hangi aralıklarla yapılmalıdır?

Kış günlerine girdiğimiz şu sıralarda Kombi Temizliği de bizim için önemli hale gelmektedir. Kombimizin temizliğinin ise hangi aralıklarla yapılacağı değişik kaynaklarda, değişik şekillerde verilmektedir. Bazı kaynaklar üç yılda, bazı kaynaklar iki yılda Kombi Temizliği yapılmasını ön görürler. Ancak kombimizin tozlardan ve kirlerden arındırılması işleminin her yıl yapılması yararlı olacaktır. Bunun nedeni ise kombimizde oluşacak, kir ve paslar suyu ısıtarak borulara ve peteklere verme işlemini yavaşlatacaktır. Böylece ısı kaybının da oluşması kaçınılmaz olacaktır. Isı kaybına uğramamak için her yıl kış aylarına girmeden önce kombimizi temizletmemiz menfaatimiz yararına olacaktır. Çünkü kombimiz tozlar nedeniyle devir daime göndereceği suyu ısıtmakta zorlanacak, bu da bize elektrik ve gaz sarfiyatı olarak geri dönebilecektir. Ayrıca kombimiz kir, toz ve paslanma dolayısıyla devir daime göndereceği suyu yeterince ısıtamayacak ve ısı kaybının oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle daha yüksek ısı derecelerinde yakacağımız kombimiz nedeniyle daha fazla faz sarfiyatı olacağından maddi olarak zarara uğramamız kaçınılmaz olacaktır.

Kombi dışında temizlenmesi gereken kalorifer tesisatları nelerdir?

Kış ayları yaklaştığında kombimiz dışında temizlenmesi gereken kalorifer tesisatları da vardır. Bunlar kombimizin ısıtarak devir daim için gönderdiği suyun dolaştığı borular ve peteklerdir. Boruların ve peteklerin temizlenmesinde önümüze çıkabilecek durumlar ise şunlardır. Bu işlem kombili kalorifer sistemlerinde, genellikle banyoda olan tıpanın çıkarılarak sistem içindeki suyun boşaltılması ve tıpa yerine takıldıktan sonra kombimizin üzerindeki su doldurma anahtarının açılmasıyla tekrar doldurulması işlemidir. Bu sayede kombi ve tesisatın içinde olan su yenilendiği için temizlenmiş olacaktır. Bunun haricinde bir de kimyasal madde ile temizleme işlemi vardır ki bunda da makine yardımıyla borulara ve peteklere suyla karıştırılmış kimyasal madde verilerek temizleme işleminin yapılmasıdır. Bu işle genellikle tıkanıklık durumlarında yapılmaktadır. Ancak belli zamanlarda bu işlemi yaparsak tıkanıklığın da önüne geçileceği bir gerçektir.

Herkes kombi temizleyebilir mi?

Bütün bunlarla birlikte kombi temizliğinde dikkat edilmesi gereken uzman kişiler tarafından yapılıp yapılmadığıdır. Dikkatimizi çeken otobüs duraklarına, ilan panolarına yapıştırılmış Kombi Temizliği verdiğini belirten birçok ilan görebiliriz. Bu ilanlarda sadece telefon numarası ve bu işlemin ne kadar tutacağı vardır. Bunlarda başka bilgiye rastlanmaz. Hakikaten de kombi temizliğimizi bu kişilere yaptırabilir miyiz? İlk bakıldığında ucuz gibi gelen fiyat, iş yapıldıktan sonra bize daha pahalıya gelebilir. Çünkü işin uzmanı olup olmadığını bilmediğimiz bu kişiler temizlik yapıyorum diyerek yanlış işlemler de yapabilirler. Bütün bunlardan kaçınmak için yapılması gereken şey bu hizmeti veren firmalara başvurmaktır. Böylece kombimizi de emin ellere teslim etmiş oluruz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ