Kombi Su Kaçağı - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Kombi Su Kaçağı 14 Aralık 2015

Kombi Su Kaçağı

Kombi su kaçağı, kombilerdeki çeşitli arızalara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Yine de, çoğunlukla kombilerdeki su sızıntısı, basıncı dengelemek için kullanılan bir güvenlik önlemidir. Su kaçaklarının bazıları kullanıcı tarafından durdurulabileceği gibi çoğu durumda bir tesisatçıyı çağırmak, hem kullanıcının güvenliği hem de sorunun büyümesinin önüne geçmek için gereklidir.  Kombilerde su sızıntısının sebebine göre uygulanacak yöntemler de değişir;

  • Kombilerin normal devre basıncı 1.5 bar olmalıdır. Kalorifer tesisatında gerekenden fazla suyun bulunması bu değeri yükseltebilir. Değer, kombinin paneli üzerinde incelenebilir. Eğer yüksek bir devre basıncı görülüyorsa, kalorifer sisteminde dolaşan bir miktar suyun tahliye edilmesi gerekir. Bunun için kombilerin üzerinde bulunan tesisat tahliye vanasının açılması ve fazla suyun boşaltılması gerekir.
  • Kombi tesisatlarında maliyeti düşürmek plastik malzemeden üretilmiş kombi bağlantı setleri kullanılabilmektedir. Eğer sızıntının bağlantı setlerinden geldiği anlaşılıyorsa, mutlaka bir tesisat servisi çağrılmalıdır. Bağlantı setinin değişmesi gerekebilir. İleride aynı problemle karşılaşmamak için pirinç setlerin kullanımı önerilmektedir.
  • Kış aylarında kalorifer sisteminin çalışması nedeniyle, sistem içinde depolanan suyun hacminde artış olur. Sabit bir tankın içinde suyun hacminin artması tehlikeli olabileceği için su genleşme tankına alınır. Genleşme tankı suyla birlikte genleşerek, güvenliği korur. Ancak genleşme tankında hasar meydana gelmişse, kombi sisteminin güvenlik ventilinde sızıntı ortaya çıkar. Bu durumda tesisat servisinin çağrılması gerekir. Genleşme tankı değişmelidir.
  • Kombinin alt kısmında, su doldurma vanası bulunur. Bu vanalar da, tesisatın maliyetini düşürmek için plastik malzemeden tercih edildiklerinde, sıklıkla arızalanabilmektedirler. Eğer sızıntı buradan geliyorsa, vana değişmelidir. Kalıcı bir çözüm için pirinç malzeme tercih edilmelidir.

Kombi sistemlerinde meydana gelen arızalar, günlük yaşam konforunu olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Bu nedenle ortaya çıkan sorunların hızlı ve etkin şekilde önlenmesi gerekir. Kullanıcıların kendi müdahaleleri çoğu zaman sorunu çözmediği gibi, sorunun başka sistemleri de etkilemesine ve durumun zorlaşmasına sebep olmaktadır. Bunun önüne geçmek için herhangi bir arıza halinde acilen teknik servis aranmalı ve konuda uzman kişilerin müdahalesi istenmelidir. Bunun yanı sıra, kombi sistemlerinde kullanılan ucuz malzemeler maliyeti azaltsa da, ileriki zamanda arızalanmaları nedeniyle kullanıcıya çokça ek masraf çıkartmaktadırlar. Bu yüzden kombi sistemlerinde mutlaka orijinal ve kaliteli parçalar kullanılmalıdır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ