Kombi Su Basıncı Düşmesi - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Kombi Su Basıncı Düşmesi 14 Aralık 2015

Kombi Su Basıncı Düşmesi

Kombi, merkezi ısıtma ve kalorifer sistemlerinde kullanılan teknik araçlardan bir tanesidir. Borular yardımıyla peteklere iletilecek sıcak su kombilerde ısıtılmaktadır. Kalorifer suyunun eksiltme yapması, kombi su basıncı düşmesine neden olacağından kalorifer sistemini devreden çıkarmaktadır. Bu su eksiltme sorunu, kombide, kalorifer borularında veya peteklerde meydana gelen su kaçaklarından kaynaklanmaktadır. Bu su kaçaklarını önlemek adına, belirli dönemlerde kalorifer sistemlerinin bakımının yapılması kaçınılmaz bir zorunluluk halini almıştır. Aksi takdirde bir su kaçağı problemi yüzünden, hiç beklenmeyen soğuk bir zamanda, kalorifer sisteminin kendini kapatması işten bile değildir.

Böyle arızaları su kaçak cihazları ile tespit etmek mümkün olduğu halde onarımı esnasında basınç yapılması gerekeceğinden ve bu cihazlarla basınç yapılamayacağından onarılması mümkün değildir. Çünkü yapıldığı takdirde, radyatör ve kombinin zarar görme olasılığı yüksektir. Böyle bir risk alınması yerine 1 litre kaçak tamir kimyasalı kullanımı, kaçağın kolayca ve kırıp dökme olmadan giderilmesine olanak sağlamaktadır. Bu kimyasal kullanım yöntemi, kimyasalın fiyatından ötürü biraz daha pahalı  gibi görünse de, tamamen risksiz bir yöntem olduğundan tercih edilmesi daha uygun olacaktır.

Kombi su basıncı düşmesi, kalorifer sistemlerinin bakımın yapılmasıyla engellenebildiği gibi, bakımı yapılmış bir sistemde de herhangi başka bir nedenden ötürü su kaçakları ve sızıntıları meydana gelebilmektedir. Böyle durumlarda vakit kaybedilmeden, tespit ve onarımın yapılması, hem tesisat sisteminin hem kombinin korunmasını sağlayacak ve kalorifer siteminden alınacak verimin düşmesini engelleyecektir.

Kombilerin basıncının düşme bir takım sebeplerden ötürü farklılık gösterir. Bu sebepler genel olarak şöyle sıralanabilir;

  1. Kombi basıncı çok hızlı düşüyorsa kaçak vardır.
  2. Zaman içinde düşüyorsa ve kombi eskiyse, genleşme tankına hava basılmalı ve eşanjör kontrol edilmelidir.
  3. zaman içinde düşüyor ve kombi yeniyse, radyatör vana başları kontrol edilmelidir, su damlaması yapıyor olabilir.

Kombi su basıncı düşmesine neden olabilecek başta bu sayılanlar olmak üzere etmenler kombiden ve dolayısıyla kalorifer sisteminden alınacak verimi ve ısının her yere doru, eşit bir şekilde yayılma oranını düşürmektedir. Bu ve benzeri sorunlarla karşılaşmamak adına, tesisat bakımlarının zamanı geldikçe yapılması yeterli bir önlem olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ