Kombi Su Basıncı Düşme Nedenleri? - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Kombi Su Basıncı Düşme Nedenleri? 28 Ekim 2015

Kombi Su Basıncı Düşme Nedenleri?

Kombiler, sıcak su temini ve peteklere ısıtma görevini merkezi olarak sağlayan bir görevi bulunmaktadır. İşlevi, görevi ve etkileri oldukça pratik olduğu için pek çok işyeri ve evlerde kullanılmaktadır. Kombi ve kalorifer tesisatı bağlantılı olarak çalışmaktadır. Bu bağlantı esnasında kombiden kaynaklı ya da kalorifer tesisatı üzerinden yaşanan su kaçakları, kombi su basıncı düşme nedenleri arasında yer almaktadır.

Kombi su basıncı düşme nedenleri kombilerin üzerinde yer alan dijital ve manuel göstergelerinden anlaşılabilmektedir. Örneğin 2 bar su eklediğiniz kombinize aynı gün içerisinde ya da 1 hafta içerisinde bünyesindeki su azalıyorsa, göstergede bu yansıyacaktır. Bu nedenle de su basıncı düştüğü için, kombi ısıtma ve sıcak su görevini kesecektir. Bu durum özellikle kış aylarında yaşandığında büyük bir sorun olmaktadır. Bu yüzden kombi su basıncı düşme nedenlerinin iyi bilinmesi ve çözümünün ona göre alınması gerekmektedir.

Kombu su basıncı düşme nedenlerinde tek bir sebep bulunmayabilmektedir. Çünkü kombiden ve tesisat üzerinden kaynaklı bir durumda su basıncının düşmesinde önemli bir rolü bulunmaktadır Bu yüzden kombi su basıncı düşme nedenlerine bakıldığında, sorunun nereden kaynaklandığı tespit edilerek ona göre bir önlem alınabilmektedir. Fakat sorun her zaman için gözle görülebilen bir alanda yaşanmamaktadır.

Kombi Su Basıncı Düşme Nedenleri?

Kombi Su Basıncı Düşme Nedenleri?

Demirdöküm Kombi Su Basıncı Düşme Nedenleri?

Genel olarak kombilerin markaları, yapımı ve dayanıklılığı gibi konular, uzun ömürlülük esasında kombilerin görevlerini aksatmadan yerine getirilmesini sağlar. Fakat bu ara ara dönemlerle bakımlarının yaptırılmasıyla 5 ya da 10 yıla kadar daha bir uzun ömürde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Genel olarak kombi su basıncı düşme nedenlerinde;

  • Kombinin bünyesinde yer alan genleşme takından dolayı bar basıncı düşüyor olabilir.
  • İşyerinde ya da evdeki çeşitli yerlerde bulunan peteklerden birisi delinmiş, vanaları tam oturmamış ya da purjör anahtarı ile peteklerin havası alınan yerden su sızıyor olabilir,
  • Kalorifer tesisatında bir kaçak olabilir ki bu kombi su basıncı düşme nedenlerinden en uğraştırıcı olanlarından bir tanesi olmaktadır.

Genel olarak kontroller gözle görülebilir alanda yapılabilir ve kombi su basıncı düşme nedenleri tespit edilebilir. Kombinin kalorifer bağlantısındaki vanalara bakılabilir ya da peteklerin her bir alanı karış karış incelenebilir. Fakat eğer sorun bulunmuyorsa, kalorifer tesisatındandır yani içten meydana gelen bir kaçak söz konusudur.

Bunun için uzman bir tesisatçı firma çağırılmalı ve soruna kökten çözüm bulunmalıdır. Eğer sorun en kısa zamanda bulunmazsa kısa zamanda bu su kaçakları büyüyecek ve alt kata su sızdırmaya kadar geniş bir alana yayılacaktır. Bu nedenle kombi su basıncı düşme nedenleri için gereken tedbirler alınmalı ve gerekli yardım uzman kişilerce sağlanmalıdır. Bu sayede;

  • Akustik dinleme cihazları ya da kameralı cihazlar kullanılarak, kalorifer tesisatındaki su kaçağı tespit edilebilir,
  • Ya da kimyasal kullanılarak kalorifer tesisatında kimyasal kapatıcı gezdirilerek kaçağın yeri ilaçla kapatılır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ