Kombi Patlar mı ? Kombi Patlaması Önlem - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Kombi Patlar mı? 28 Ekim 2015

Kombi Patlar mı?

Kombi patlaması konusu vatandaşlar arasında en çok merak edilen konular arasındadır. Fakat bir kombinin patlaması alev alması ve gazın büyük bir ses ile yangına sebebiyet vermesi gibi durumlar, çok sık rastlanan durumlar değildir. Çünkü kombilerin kendilerine ait bir sistemleri bulunmaktadır. Bu sistemleri emniyet mantığında kendini kapatma ve gaz akışını kesme üzerine bir eğilimi bulunmaktadır. Fakat burada önemli olan nokta şudur;

  • İkinci el kombi alımlarına son derece dikkat edilmelidir,
  • Kombilerin markası ve imalatındaki malzemelerin önemine di
  • Kombiyi eve ya da işyerine bağlayacak kurulum servislerinin işlerini yüzeysel yapmaları ve kombiyi gerektiği gibi takmamaları,

gibi etmenler olsa dahi kombi patlamaz. Çünkü kombide kazan sistemi bulunmamaktadır ve patlamanın olabilmesi içinde birikmiş bir kimyasal tepkimenin bir arada olması gerekmektedir. Kombiler gerekli donanıma ve sıcaklık gibi etmenlere de dayanıklı oldukları için, kendi emniyet sisteminde gaz akışını iyi idare edebilmektedirler. Özellikle kuru bir yanma ya da ani bir alev alma durumları ve tekrar sönme durumları da yukarıda belirtilen hususlara özgü olarak gerçekleşebilen sonuçlardır. Fakat kombi patlar mı konusunda önemli olan husus, kombilerin kazanı olmaması ve bu nedenle patlama konusunda tam bir etki söz konusu olamayacağıdır.

Kombi patlar mı konusunda ayrıca, kurulum sırasındaki yerleştirmenin ve kullanılacak boruların kalorifer tesisatı ile bağlantısında ve vana sistemlerindeki tam bir etkisi vardır. Fakat bilinemeyen nedenlerden dolayı da kombi patlamaları meydana gelmiştir. Genel olarak doğalgaz patlamalarında cam kırılmaları ve yangın durumları da sıkça görülen durumlardır. Özellikle yüksek ses ile patlayarak tüm mahalleyi ayağı kaldırması da kombi patlar mı sorusunda önemli bir yer tutar. Bu gibi ilçelik belediyeleri tarafından  doğalgaz temelden kapatılmaktadır.

Kombi Patlar mı Konusunda Merak Edilenler

Kombi patlar mı sorusu  için, kombilerde kazan sisteminin olması gerekmektedir. Bu yüzden kombilerin patlaması ile ilgili kesin bir şey söylemek zordur. Çünkü kombi patlar mı sorusu için ayrıca kombilerde emniyet ventili bulunmaktadır. Su basıncı 3 bara kadar bir durum yükseldiğinde, fazla basınca neden olan suyu bu emniyet üzerinden dışarı atmaktadır. Bu sayede kombi patlar mı konusunda yine bir önlem alınabilmektedir.

Fakat kombilerin alımında çok ucuza kaçılmışsa ve kombi ile bağdaşmayan bir sistem kullanılmışsa bir patlamadan söz edilebilir. Özellikle doğalgazı kombi aracılığı ile kullanmadan farklı aksamlarla kullanmaya çalışmakta kombinin patlamasına neden olabilmektedir. Bu yüzden her zaman günün beklentilerine uygun olarak en iyi özellikte bir kombi satın alınmalıdır. Bu sayede daha güvenli ve emniyetli durum oluşacağından kombi kendine gaz akışını keser ya da bar basıncı 3,5 göstergelerine ulaştığında emniyet ventilinden suyu boşaltabilir. Kombi patlar mı konusunda uygulanması gereken adımlar ve işlemler bu şekilde olmalıdır. Mutlaka kaliteli bir kombi alınmaya da gayret edilmelidir.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ