Kalorifer Tesisatı Temizleme - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Kalorifer Tesisatı Temizleme 14 Aralık 2015

Kalorifer Tesisatı Temizleme

Isıtma tesisatlarındaki kireçli su geçişleri veya tesisatta su harici dolaşan yabancı unsurların meydana getirdiği arızalar kalorifer tesisatı temizleme yöntemleri ile giderilebilir.

Kalorifer tesisat ürünleri uzun süreli kullanım garantisiyle üretilmektedirler. Ancak bazı etkenler bu kullanım süresini aşağıya çekebilmekte ve kısa sürede yeni maliyetlere katlanılmasına sebep olabilmektedir. Peki, tesisatın temizliğe ihtiyaç duyduğunun göstergeleri nelerdir?

  • Kombilere giden tesisat borularında filtreler yer alır. Bu filtreler söküldüğünde küflenme ve yoğun kirlilik gözlendiği takdirde ısıtma tesisatının temizliğe ihtiyacı olduğu anlaşılır.
  • Peteklere dokunulduğunda bir kısmının sıcak bir kısmının soğuk olması sorunuyla karşılaşılabilir. Bu durum da tesisatta temizliğe ihtiyaç olduğunun göstergesidir.
  • Yeterli ısınma sağlanmadığı halde doğalgaz faturalarının anormal boyutlara ulaşması durumunda tesisatta tıkanıklık olması söz konusudur. Bu durum tesisatın temizlenmesini gerektirmektedir.

Aslında kombi ve peteklerde bu tarz göstergelerin oluşmasını beklemeden düzenli olarak kontrol ve temizlik yaptırılması en doğru kalorifer tesisatı temizleme alışkanlığıdır. Diğer tesisatta arıza oluştuktan sonra giderilecek sorunlar bu sayede henüz oluşmadan önlenebilecektir. Böylece tesisatın daha uzun ömürlü kullanım olanağı sunması sağlanacaktır.

Temizleme işlemi kombiye veya uygun görülen bir noktadan peteklere ait temiz ve atık su noktalarına bağlanacak hortumlar yardımıyla basınçlı makine ile yapılmaktadır. Hiçbir şekilde etrafın kirletilmemesi ve herhangi bir kırıp dökme işlemine gerek kalmaması yöntemin avantajlarındandır. İşlem kirlilik durumuna, alanın büyüklüğüne ve petek sayısına bağlı olarak farklı sürelerde gerçekleştirilebilir.

Yapılan ihbarlar neticesinde bir yıl içerisinde sadece kış aylarında kullanılan ısıtma tesisatının dahi ısı verimliliğini %30-50 aralığında düşürecek şekilde kirlenebildiği gözlemlenmiştir. Bu veriler temizlik işleminin rutin bir bakım alışkanlığı haline dönüştürülmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Nasıl ki bakım kürleriyle veya doktor kontrolleriyle bireysel anlamda estetik ve sağlık için önlemler alınıyorsa evlerdeki tesisatın da aynı mantıkla bakıma muhtaç olduğu unutulmamalıdır. Temizlik işlemleri ne kadar sık ve doğru yapılırsa ısı verimliliği o kadar artacak ve ekonomik anlamda fazladan maliyetlerden kurtulmak mümkün olacaktır.

Bu açıdan, kalorifer tesisatı temizleme işlemi en azından yılda bir düzenli olarak uzmanlara yaptırılmalıdır. Doğalgaz kombi petek temizleme için petek temizliği sayfamızı ziyaret edin.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ