Kalorifer Temizliği ve Bakımı - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Kalorifer Temizliği ve Bakımı 14 Aralık 2015

Kalorifer Temizliği ve Bakımı

Kalorifer temizliği ve bakımı mühim bir konudur. Çünkü temizliği ve bakımı yapılmış petekler, her zaman hem ısı verimini tam aldırır hem de bu verim dolayısıyla ısıyı daha da yükseltmeye gerek duymaz ve daha fazla  ücret ödemeyiz. Evimiz için çok önem taşıyan ve bu önem kış aylarında doğal olarak daha da artar. Kendimizin kalorifer temizliğini yapması çok zordur ve yapmaya kalktığımızda da petekleri tamamen kullanılamaz hale getirmemiz çok olasıdır. Bu yüzden, kalorifer temizliği ve bakımı uygulamasını usta bir şekilde yapan ekiplerden yardım istemeliyiz.

Usta ekiplerin kalorifer temizliği ve bakımı işlemlerinin çeşitleri şu şekildedir:

  • Çok tercih edilmemesi gerektiği söylenen, petek sökümü ile radyatörlerin temizlenmesi
  • Peteklerin içine yüksek basınçlı su ile kirin dışarı çıkartılması
  • Kalorifer gider borularına kimyasal aktarım ile temizlik ve bakım yapılması
  • Kimyasal aktarım işleminin son teknolojik makinelerle uygulanması

Kalorifer temizliği ve bakımı için radyatör peteklerinin yerinden çıkartılması önerilmemektedir. Çünkü çıkartılan petekler, hava ile temasa geçer ve paslanmayı hem erken ortaya çıkartır hem de pasın miktarını daha da arttırır. Bu sebeple kalorifer petekleri çıkartılmadan temizlenmelidir ki tam verim alınabilsin. Profesyonel kurumların uyguladığı kimyasal işlem ise peteğin türüne ve durumuna göre yapılmalıdır. Zira kimyasal işlem temizlik amaçlı gönderilse de, peteğin içini daha da aşındırması muhtemeldir. Doğru kimyasal seçimi hem petek hem de bizim için önemlidir. Kimyasal işin içine girmeden yüksek basınçlı su ile de radyatörün içleri temizlenebilir. Basınç ile makineler aracılığıyla gönderilen su, peteğin içinde birikmiş kirli suyu kolayca dışarı atar. Fakat bazı zorlu problemlerde, basınçlı su da işe yaramaz. Bu sebeple, makine ile kimyasal bileşenlerin radyatörlere gönderilme uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama robotsu makinelerle yapıldığı için temizlik etkin bir şekilde yapılır. Daha sonra peteğin içi iyice yıkanarak kimyasal kalıntılardan temizlenir. Bu adım önemlidir zira kimyasal kalıntı kalırsa radyatöre büyük zarar verir.

Yukarıda saydığımız kalorifer temizliği ve bakımı işlemini deneyimli uzmanların yapması gereklidir. Çünkü sonucunda petekleri değiştirmek zorunda kalabiliriz ve bu da bize ekonomi ve yeniden yapım yükü olarak geri döner.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ