Kalorifer Temizliği Star Tesisat - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Kalorifer Temizliği Star Tesisat 21 Şubat 2016

Kalorifer Temizliği Star Tesisat

Isınma sistemlerinin günümüzde yeterli teknolojik düzeyde olması bizi hem maliyeti açısından hem de konfor açısından yeterince rahatlatmaktadır, ancak her teknolojik sistemin kusurları bulunduğundan dolayı gerekli bakım ve özeni ısınma sistemlerine göstermemiz gerekmektedir. Hepimizin başına geldiği gibi, bazen peteğin alt kısmında ısınma gerçekleşmez, bazen peteklerin belli noktaları soğuktur. Bu konuda petek temizliğini zamanında ve periyodik olarak yaptırdığımızda  ısınma konforu daha fazla, maliyeti ise daha düşük olacaktır. Isınma sisteminin en önemli faktörü olan peteklerin, düzenli ve periyodik olarak temizlenmesi ısınma ihtiyacını yeterli seviyede karşılaması açısından önem arzetmektedir.

Sonbahar ve Kış mevsimlerinde kombinin en yüksek verimde çalıştırılmasına rağmen ısınma konusunda yeterli konforu elde edemediğimiz takdirde petek temizliğinin periyodik bakımının yapılmasının zamanı gelmiş olup bu uyarı dikkate alınmalıdır. Ancak bu temizlik işlemi sanıldığı kadar basit olmamakla birlikte işinin ehli olmayan kişiler tarafından yapıldığında yeterli verimi sağlayamamaktadır. Bu nedenle petek temizliği konusunda faaliyet gösteren firmaların geniş bir yelpazede sunduğu hizmetler mevcuttur.

Neden Petek Temizliği Yaptırmalıyız

Peteklerin çalışmasından bir müddet sonra içine sızan yabancı madde, kum, çakıl, tortu ve kimyasallar bir süre sonra petek içerisinde katılaşmaktadır. Bu katılaşma neticesinde kombiden gelen sıcak su akışı istenilen seviyede olmamaktadır. Bir müddet bu durum farkedilmemekle birlikte tıkanma oranı bu yabancı maddeler neticesinde gün geçtikçe daha da artmaktadır. Kombiyi en yüksek verimde çalıştırsanız dahi, peteklerdeki tıkanmadan dolayı suyun akışı yeterli seviyede olmadığından dolayı istenilen ısınma verimi ortaya çıkmamaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı ve ısınma maliyetinin minimum seviyede tutulması açısından petek temizliği önem arzetmektedir. Peteklerinizin ilk günkü gibi ısınmamasından dolayı yapılan temizlik işlemi sonrasında yaklaşık olarak %20 ile %40 oranında bir tasarruf sağlanmaktadır.

Petek Temizliği Ne Zaman Yaptırılmalıdır

Petek temizliği yılın her döneminde yaptırılabilir ancak sonbahar ve kış aylarına hazırlıksız yakalanmamak için yaz mevsiminin sonunda ve yılda en az 1 kere yaptırılması daha sağlıklı olmaktadır.

Etkili Bir Petek Temizliği İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğru bir petek temizliği için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Petek temizliği bu hususta faaliyet gösteren şirketlere yaptırılmalıdır. Çünkü peteklerin içinde bulunan kum, çakıl, tortu ve diğer katı maddelerin temizlenmesi özel kimyasallarla ve petek temizleme makineleriyle yapılmaktadır. Kullanılan özel kimyasallar neticesinde petek içerisinde bulunan kum, tortu, çakıl ve diğer katılaşmış maddeler temizlenip ayrıca bu kimyasal suyun tahliyesi için yine bir kimyasal maddeyle temiz su gelene kadar işleme devam ettirilir. Bu nedenle bu tür işlemlerin kişiler tarafından yapılması doğru bir işlem olmamaktadır. Bazı yapı marketlerde bu kimyasal ürünlerin satıldığı bilinmekle birlikte, bireysel olarak bu tür kimyasal ürünlerin kullanılması halinde, yanlış bir işlem doğrultusunda kullanmış olduğunuz ürünleri garanti kapsamı dışına çıkarabilirsiniz. Bu nedenlerden dolayı firmalar tarafından gönderilen kalifiye elemanlarla bu işin altından kolayca çıkabilirsiniz. Bu tür petek temizliği işlemleri şirketler tarafından 2-3 saatte tamamlanmaktadır.

Petek Temizliğinin Yapılmaması Halinde Ne Olur

Periyodik olarak petek temizliğinin yapılmaması halinde peteklerde bulunan kum, çakıl, tortu ve diğer katılaşmış maddeler gün geçtikçe kombiye nüksetmeye başlar ve kombide bulunan parçaların zarar görmesi halinde bizi mali külfeti daha yüksek bir sorun beklemektedir. Ayrıca bu tür parçaların ve petekleri su taşıyan boruların tıkanması halinde boruların kırılıp evinizin bir inşaat halini alacağını da bilmeniz gerekmektedir. Bu nedenlerle zamanında ve periyodik olarak petek temizliği işlemini yaptırmanız hem maddi olarak yararınıza hem de konforunuzdan ödün vermemek adına yararınıza olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ