Kalorifer Peteklerinin Temizliği - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Kalorifer Peteklerinin Temizliği 14 Aralık 2015

Kalorifer Peteklerinin Temizliği

Son dönemlerde insanların ev ve iş yerlerinde ısınmak için başvurdukları başlıca yöntem kalorifer sistemleridir. Bu yöntem çok etkili olmakla birlikte, bakımı ve temizliği yapılmadığı takdirde gayet ciddi sorunlar oluşturabilmektedir. Bu da kalorifer peteklerinin temizliği ve sistemlerinin bakımı hususunu önem arz eden bir durum haline getirmiştir. Borulardan gelen sıcak suyu kullanmak kaidesiyle oda içerisini ısıtan peteklerin temizliği ve bakımının zamanlaması, kullanım sıklığına, şebeke suyunun kireç ve tortu oranına göre değişiklik göstermektedir. Ancak, ortalama iki yılda bir tüm sistemin bakımının yapılması ve temizlenmesi çoğu zaman yeterli olacaktır. Kalorifer sistemleri kullanımındaki bu artış, birçok firmayı bu yönde bir girişim içinde bırakmıştır. Bundan kaynaklı olarak da, firmalar yeni ve teknolojik aletler kullanarak işlerini en iyi biçimde yapmaya özen göstermektedir.

Kalorifer sistemlerinde, kombi ile birlikte en temel ekipman olan petekler, ısıyı oda içine yaymaklar görevlidir. Isı iletme işleminin tam verimde ve sorunsuz işleyebilmesi için de kalorifer peteklerinin temizliği hususuna dikkat etmek gerekmektedir. Petek temizliğine dikkat edilmemesi sonucu ortaya çıkabilecek problemler şöyle sıralanabilir;

  • Peteklerde ısının her yere eşit verimle dağıtılamaması,
  • İç kısımdaki tortular nedeniyle bazı radyatörlerde ısınma problemleri yaşanması,
  • Petek ve tesisat sisteminde oluşan kirlenmenin kombiye ulaşması sonucu, pompa ve eşanjör sorunlarının yaşanması,
  • Kir ve tortu nedeniyle, kombinin çok kısa bir sürede yüksek dereceye ulaşıp kendini kapatması,
  • Sistemde çürümeler ve borularda çatlar oluşması.

Bu gibi nedenlerden kaynaklı ileriki zamanlarda yüksek enerji maliyeti, onarım masrafları ve ısınmada yaşanan sorunlar meydana gelebilir. Görüldüğü gibi böyle daha büyük problemlerin önüne geçmek adına, kalorifer peteklerinin temizliğine ve kalorifer sistemlerinin bakımına olabildiğince dikkat edilmelidir. Bu hususlarda gösterilen özen, hem devamlı olarak kaloriferlerden alınacak verimi sabit tutmakta, hem de yakıt tasarrufunu en aza indirgemede yardımcı olmaktadır. Birkaç saatlik petek temizliği ve yıkama işlemi, özel makineler sayesinde yapılmaktadır. Daha sonra da peteklerin içinde meydana gelen çamurlaşmadan tamamen kurtulmak adına, kimyasal maddelerle temizlik işlemine devam edilmektedir. Petek temizliği için sayfamıza göz atabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ