Kalorifer Peteklerinin Altı Isınmıyor - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Kalorifer Peteklerinin Altı Isınmıyor 14 Aralık 2015

Kalorifer Peteklerinin Altı Isınmıyor

Kalorifer peteklerinin altı ısınmıyor şeklindeki şikayetler evlerdeki ısıtma tesisatlarında karşılaşılan sorunların başında gelmektedir.

Peteklerdeki ısıtma sorunlarının başlıca sebebi filtrelerdeki tıkanmalar ve suyun fazla derecede pislenmesidir. Bu tarz bir sorunla karşılaşıldığında;

  • Kombideki su basıncının uygun seviyelerde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Su basıncının genel olarak 1,5-2 bar aralığında olması gerekmektedir.
  • Su basıncı yüksek olduğu takdirde peteklerin yanlarında bulunan kısımlardan uygun seviyeye getirilene kadar su tasfiye edilmesi gerekmektedir.
  • Gaz vanaları kontrol edilmelidir.
  • Filtrelerde tıkanma olma söz konusu olabilir. Filtrelerin temizlenmesi veya temizletilmesi yoluyla sorunun çözülmesi mümkündür.
  • Kombilerde bir sıkıntı olmaması durumunda, sorunun çözümü tesisatta aranmalıdır.
  • Buna göre öncelikle petek vanalarının açık olduğunda emin olunmalıdır.
  • Tüm bunlardan emin olunduğu halde hala kalorifer peteklerinin altı ısınmıyor gibi gerekli verimin alınamadığı yönünde şikayetler devam ediyorsa tesisatta bir tıkanıklık söz konusudur.
  • Bu durumda uzman tesisatçı çağırarak sorunun giderilmesi gerekmektedir.

Kaloriferlerdeki ısıtma sorunları hatalı tesisat kurulumundan kaynaklanabildiği gibi genel olarak uzun süreli kullanımlarda gerekli bakımların yaptırılmaması sonucunda özellikle alt kısımlarda çamurlaşma olması, tesisat içerisinde tıkanıklık oluşması neticesinde ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla, benzer sorunların önüne geçebilmek adına kalorifer temizliğine önem verilmesi gerekmektedir.

Peteklerde oluşan kireçlenme ve çamurlaşma gibi tıkanıklık unsurları sıcak suyun devir daimini engellemektedir. Peteklere giden borularda oluşacak benzer tıkanıklık unsurları da su yolunu daraltarak ısınma sorunlarına yol açabilmektedir.

Söz konusu tesisat kaynaklı ısınma problemlerinin yetkili servisler aracılığıyla kolayca çözülmesi ve tam verim sağlanması mümkündür. Uzman tesisatçılar bir takım temizleyici kimyasallar ve cihazlar yardımıyla ihtiyaç duyulan petek ve boru temizliğini gerçekleştirebilirler. İşlemin ehliyetli kişiler tarafından doğru ürünler kullanılarak yapılması halinde peteklerin tekrardan yüksek verimde ısınma sağlaması mümkün olacaktır.

Kalorifer peteklerinin altı ısınmıyor, petekler yeteri kadar ısıtmıyor, kombide arıza oluştu gibi sorunlarda en doğru temizlik ve onarımı yapabilmek için kesinlikle profesyonel kişilere başvurulması önerilmektedir. Bilgi sahibi olmayan kişiler tarafından gerçekleştirilen yanlış uygulamalar neticesinde peteklerin ısıtma sorunları giderilemediği gibi problemi yaşayan insanlara ek masraflar çıkarılmasına neden olmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ