Kalorifer Peteklerinden Ses Gelmesi - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 562 7373
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 537 7373
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(533) 353 09 09

Kalorifer Peteklerinden Ses Gelmesi 14 Aralık 2015

Kalorifer Peteklerinden Ses Gelmesi

Evlerimizde hiç istemesek de her daim kalorifer peteklerinden ses gelmesi gibi bir sorunla karşılaşabiliyoruz. Bu tür sorunlar bazen çok büyük olabilmekte ve doğal olarak bizi çok mutsuz edebilmektedir. Ara ara küçük arızalar da çıkabilmekte hemen çözebilmekteyiz. Aslında sorun büyük ya da küçük de olsa konforumuzun maksimum olması gereken evlerimizde sorunun boyutu önem taşımamaktadır. Zira her türlü aksaklık bizleri huzursuz edebilmektedir.

Bu huzursuz eden sorunlardan bir tanesi olan kalorifer peteklerinden ses gelmesi durumunun nedenleri şu şekilde olabilmektedir:

  • Kaloriferin yapıldığı peteklerin yapısının düzgün olmaması
  • Kalorifer peteklerindeki vanaların içlerinde bulunan ısıyı ayarlamaya yarayan iğnenin işlevini kaybetmesi
  • Peteklerin içlerinin kirlenmesi ve kireçlenmesi ile oluşan sistem içerisindeki parçaların bozulması

Kalorifer peteklerinden ses gelmesi, bazen peteklerin yapısında kullanılan malzemenin kalitesine bağlıdır. Çalıştırılan kalorifer, peteklerden ısınmaya başladığı zaman çok yüksek bir ses çıkartır. Bu ses gelen sıcaklığın etkisiyle genleşen peteklerden gelmektedir. Petekler genleşerek ısınır ve ayarlanan ısı seviyesine gelene kadar genişlemeye dolayısıyla ses çıkarmaya devam eder. Bu ses kalorifer peteklerinin tamamen ısınmasıyla son bulur. Bazı kişiler buna katlanmakta zorlanmazken bazıları aşırı derecede rahatsız olarak kalorifer peteklerini değiştirme yoluna giderler. Diğer neden ise, ısı ayarlayıcı iğnelerin bozulmasından kaynaklanır.  Kendi kendine ayar yapan bu iğneli vanalar termostatik vanalardır. Kalorifer ısıyı verdiği sırada gelen su ile ısı ayarını yapan iğneli vana, bazen suyun kuvveti sebebiyle bozularak, petek genleşmesinden daha az da olsa ona benzer bir ses çıkarır. Bu işlevini yitirmiş vanadaki iğne arızasını vana değişimi ile gidermek mümkündür. Kalorifer peteklerinden ses gelmesinin diğer bir nedeni ise zaman içinde oluşması doğal olan petekler içinde kireç ve pasın birikmesiyle oluşmaktadır. Burada yapılması gereken petek içlerinin temizlenmesidir. Kirecin ve pasın durumuna göre tazyikli su ya da kimyasal bileşenlerle bu sorunun çözülmesi mümkündür.

Yukarıda sayılan tüm çözüm yollarının tecrübe sahibi kişilerce yapılmasını belirtirsekyanlış bir şey söylemiş olmayız. Zira bu yollar çözüm odaklı olsa da bilinçsiz ve bilgisiz kişilerce yapılması yarar değil zarar verir.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Arayın