Kalebodur Tadilatı Yapılışı, Kalebodur Tadilatı Nasıl Yapılır - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Kalebodur Tadilatı Yapılışı 26 Temmuz 2016

Özellikle mutfaklarda ve banyolarda kullanılan kalebodurlarda zamanla belli başlı bazı sıkıntılar meydana gelmektedir. Bunlardan bir tanesi derz dolgusudur. Darbe aldığında kırılabilir, hasar görebilir veya kalebodurlar arasındaki boşluklar arasına doldurulan derz aşınabilir ve hiç de estetik olmayan bir görüntü oluşabilir. Sadece görüntüyle de kalmayıp araları aşınan kalebodurlar arasına su sızabilir. Bu durum alt kattaki evin tavanından su damlatmasına neden olur. Bu durum siz kalebodur tadilatı yapıp derzi onarana kadar devam eder. Kalebodur tadilatını gerçekleştirmek için ustalardan yardım alacağımız gibi kendimiz de onarabiliriz. Fakat kendimiz onarmaya kalktığımız takdirde çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Çünkü derz dolgusunu kalebodur boşluklarından taşırırsak kalebodura da zarar verebiliriz.

Kalebodur Tadilatı

Kalebodur Tadilatı Nasıl Yapılır

Derz dolgusu dışında kırılan kalebodurlar için de kalebodur tadilatı yapabiliriz. Aynı ölçülerde ve modelde aldığımız kalebodurları hazırladığımız harç ile alana yerleştirmek için kalebodur ustası olmamıza da gerek yok. Önemli olan tek şey detaylı bir şekilde dikkatle yapmamız gerektiğidir. Kırılan fayansları, küçük parçaları ve kalıntılar da dahil olmak üzere alandan sökmeliyiz. Kalebodurun zemine oturmasını engelleyecek hiçbir parça kalmamalı. Temizledikten sonra yapıştırıcı ve suyu kullanarak bir harç hazırlamamız gerekiyor. Hazırladığımız harcı kalebodurun her yerine sürerek alana yerleştirmeliyiz. Yerleştirdikten sonra yazının en başında bahsettiğim derz dolgusu işlemini uygulamalıyız ve temiz bir sünger yardımıyla kalebodurun üstündeki kalıntıları temizleyerek 8-9 saat kuru bir şekilde beklemeliyiz.

 

Kalebodur Tamiri

Kalebodur evimizde, iş yerlerimizde genellikle duvar ve yere döşediğimiz seramiklerdir. Mutfak ve banyo gibi alanlarda daha çok tercih edilir çünkü kolay temizlenebildiği gibi görüntü bakımından da göze hoş gelmektedir. Fakat kalebodurlar da belli bir zaman sonra deforme olabilir, kırılabilir ve kullanışsız hale gelebilir. Kalebodur tamiri yapmamız gerekir. İlk olarak kırılan kaleboduru yerinden çekiç ile kaldırmamız gerekir. Kırılan kalebodurun hiçbir parçasının zeminde kalmaması gerekir. Ayrıca dikkat etmediğimiz takdirde yanlış bir hareketle sağlam kalebodura da hasar verme ihtimalimiz bulunmaktadır. Kırılan kalebodurun altındaki kalıntıları da iyice temizledikten sonra aldığımız sağlam kalebodurun yapıştırıcı sürmeden uyumlu olup olmadığını test etmeliyiz. Eğer ölçülerde herhangi bir sıkıntı yoksa kaleboduru zemine oturtmak için yapıştırıcı harcımızı hazırlayabiliriz.

Kalebodur Tamiri

Kalebodur Tamiri Nasıl Yapılır

Kalebodura süreceğimiz harç yapıştırıcı ve suyun karışımından oluşur. Kalebodur tamiri konusunda sıkıntı yaşamak istemiyorsak aldığımız yapıştırıcının kalebodur için olduğuna emin olmalıyız. Sürülebilecek kıvama gelene kadar harcı karıştırdıktan sonra hazırladığımız harcı kalebodurun arkasına sürerek zemine yapıştırabiliriz. Yumruğumuzu hafifçe kalebodura vurarak kalebodur ile zemin arasında oluşan havayı alabiliriz. Son olarak aldığımız havalardan oluşan boşluklara dez macunu spatula yardımıyla doldurulur. Zemin üzerindeki kalıntıları ıslak ve temiz bir sünger ile yok ederek işlem uyguladığımız bölgeyi yaklaşık 8-9 saat kurumaya bırakmamız gerekir. Kalebodur tamiri her ne kadar uğraştırıcı bir iş gibi dursa da yapılamayacak bir şey değildir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ