Helâ Patlaması - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Helâ Patlaması 28 Eylül 2015

Helâ Patlaması

Tuvaletinizde kısmi olarak tıkanıklık meydana geldiyse ve tıkalı bölgede tıkanıklık açma işlemi yapılmadıysa zaman içerisinde tesisat borusundaki yükün ve baskının artmasıyla birlikte borularda çatlama ve patlamalar meydana gelebilir. Tesisat sistemi içerisindeki maddelerin sıkışmasıyla meydana gelen tıkanmalara karşı işinin ehli tesisatçılardan tuvalet açma hizmeti almak gerekmektedir. Klasik tuvaletlerde meydana gelebilecek tıkanıklar, aynı şekilde klozetlerde de oluşabilir. Klozetler için de aynı şekilde klozet açma işlemi uygulanmalıdır. Tuvalet giderlerinde meydana gelen bu problemlerin temel sebepleri şunlardır:

  • Tuvalet kâğıtlarının gidere atılması sonucunda borular içerisinde biriken erimemiş kâğıt parçalarının zaman içerisinde birikmesiyle birlikte tıkanıklık oluşur. Oluşan tıkanıklıkla beraber tesisat sisteminiz içerisinde basınç oluşacak ve gider borularına yük binecektir. Boruları zorlayan basınç ve yük zaman içerisinde çatlamalara ve patlamalara neden olacaktır.
  • Tuvalet ve klozet temizliğinde bazen içeriği bilinmeyen tesisat sistemi için oldukça zararlı kimyasallar kullanılmaktadır. Bu kimyasalların içerdiği maddeler, binaların plastik olan tuvalet gideri sistemlerinde zaman içerisinde tahribatlar oluşturmaktadır. Oluşan tahribatlar, bir süre sonra çatlamalara ve patlamalara neden olmaktadır.
  • Eskiyen tesisat sistemleri, gider borularındaki çatlamalar ve patlamaların bir başka sebebidir. 20 yaşını doldurmuş binaların birçoğunun tesisat sistemlerinde zaman içerisinde problemler görülmeye başlanır. Yıllar içerisinde içerisinden tonlarca atık ve yabancı madde geçen gider borularında bu çatlamaların ve patlamaların görülmemesi neredeyse imkânsızdır.
  • Yanlış döşenmiş tesisat sitemleri ve kalitesiz malzemelerden oluşan sistemler de yine tuvaletlerinizde patlamalara yol açacaktır. Bu sebeple işin en başından tesisat sistemlerinizi işinin ehli firmalara döşetmeniz gerekmektedir.

Helâ Patlaması Nasıl Önlenir?

Tuvalet borularında meydana gelen tıkanıklar sonucunda meydana gelen boru patlamalarına karşı en çok sorulan soruların başında ‘‘helâ patlaması nasıl önlenir?’’ gelmektedir. Borularda patlama yaşanmadan önce zamanında uygulanan kanal açma işlemi daha büyük zararları önleyecektir. Fakat; zamanında önlem alınmamasıyla birlikte zaman içerisinde boru içerisinde biriken yabancı maddeler ve atıklar, boruda patlamaya neden olacaktır. Hela patlamasının önüne geçmenin birkaç  püf noktası bulunmaktadır. Bu noktalara dikkat ederseniz tesisat sisteminizde uzun vadede sıkıntı muhtemelen yaşamazsınız. Helâ patlamasını önlemeye yönelik olarak şunlara dikkat ediniz:

  • Tuvalet ve klozetlerinize kesinlikle tuvalet kâğıdı atmayın. Millet olarak genel alışkanlıklarımızdan birisi de tuvalet kâğıtlarını tuvalete ve klozete atmaktır. Aslında bu durum, tesisat sistemine en çok zarar veren etmenlerin başında gelmektedir. Borular içerisinde biriken tuvalet kâğıtları, zaman içerisinde birikerek boruyu tıkayacak hale getirmektedir. Bu durum da bir süre sonra borularda çatlaklar oluşturacaktır.
  • Bilmediğiniz kimyasalları tuvalet ve klozet temizliklerinde kesinlikle kullanmayın. Çünkü; bu tipte gider borularına zararlı kimyasal maddeler borularda tahribata yol açmaktadır ve bir süre sonra tesisat sisteminizde hela patlaması yaşamanıza neden olur.
  • Tuvaletinde tam anlamıyla tıkanıklık oluşmadan profesyonel bir tesisat firmasından destek alın. Kısmi tıkanıklığa zamanında müdahale, tesisat siteminizde oluşacak daha büyük problemleri önleyecektir.

Star Tesisat olarak tuvaletlerinizde meydana gelen sorunlara tıkanıklık açma işlemiyle müdahale ediyoruz. Tuvalet tıkanıklığı açma işlemini kameralı robotlarımızla sorunu tam olarak tespit ettikten sonra yapıyoruz. Zamanında uygulanan kısmi tıkanıklıklara karşı tuvalet açma işlemi, tam tıkanıklık oluşmasının önüne geçecektir ve tuvalet borularındaki patlama ve çatlamaları engelleyecektir. Kanal açma uygulamasında Türkiye’nin en teknolojik cihazlarına sahip firmamıza İstanbul’un her bölgesinden dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Tesisatla ilgili yaşadığınız her probleme karşı kalıcı çözümler üreten firmamız, alanında oldukça deneyimli ekibiyle haftanın yedi günü günün yirmi dört saati sizleri beklemektedir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ