Hela Patlağı - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Hela Patlağı 1 Ekim 2015

Hela Patlağı

Tuvalet borularındaki tıkanmalar zaman içerisinde borularda çatlaklara ve sonucunda patlamalara neden olur. Tıkanıklık açma işleminin zamanında yapılmaması bu durumun en önemli sebebidir. Tuvalet açma, klozet açma gibi işlemler kısmi olarak tıkanma anlaşıldığı zaman yapılırsa bu tipte patlak benzeri büyük problemlere yol açmayacaktır. Hela patlağı, borunun açık, görünen bir bölgesinde olabileceği gibi görünmeyen, duvar arkasında bulunan bir kısmında da olabilir. Görünen kısımlardaki patlakların tedavi edilmesi oldukça kolayken duvar arkası kısımlarda bulunan patlamaların tespiti ve sorunun çözümü cihazsız yöntemlerle oldukça zordur. Helalarda patlamayla sonuçlanan ve çözümü tıkanma işlemlerine göre maliyetli olan patlamaların birçok sebebi bulunmaktadır. Temelinde tıkanmaların sebebiyet verdiği boru patlamalarının sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Borulardaki tıkanmaların en temel sebebi tuvalet kağıtlarıdır. Tuvalet kağıtlarını tuvaletlere ya da klozetlere atmak, ilerleyen süreçte boru içerisinde kağıt birikmesiyle tıkanmalara sebep olacaktır. Birçoğumuz tuvalet kağıtlarının su içerisinde eridiğini düşündüğümüz için bu sebeple kağıtları tuvalete atarız. Aslında kağıdın tamamı su içerisinde erimez, muhakkak erimeyen kısımları kalır. Bu erimeyen kısımlar da zaman içerisinde birikerek borudaki geçişi engeller ve tıkanmalara, belli bir müddet sonra da patlamaya yol açar.
  • Borularda tıkanma ve nihayetinde patlama olmasının diğer bir sebebi de tuvalet ve klozet temizliği için kalitesiz ya da amaca uygun olmayan kimyasallar kullanmaktır. Bu kimyasallar, zaman içerisinde borularda aşınmaya neden olur ve bir müddet sonra boruda patlama meydana gelir.
  • Patlamalara sebebiyet veren bir diğer unsur ise tuvalet tesisatlarının eskimiş olmasıdır. Her eşyanın belli bir kullanım ömrü olduğu düşünüldüğünde uzmanlara göre de tuvalet borularının ömürleri kaliteye göre değişkenlik göstermekle birlikte 20 ila 30 yıl arasındadır. Kullanım süresi dolan borularda muhakkak ki belli bölgelerinde çatlamalar ve patlamalar olacaktır.

Hela Patlağı Tamiri

Hela patlaklarında öncelikli olarak patlamanın hangi bölgede kaynaklandığının tespiti çok önemlidir. Hela patlağı, borunun dışarıdan görünen bir kısmında oluyorsa bu problemin çözümü basittir; fakat patlama duvar arkası bir yerde meydana geldiyse bunun tespiti için muhakkak sızıntı cihazı kullanılmalıdır. Cihazla duvar üzerinde yapılacak kaçak tespiti sonrasında duvarın belli bir bölümünden yeterli miktarda açma işlemi yaparak sorun çözülebilir. Patlak tespitinin yanında tıkanıklığın da hangi bölgede meydana geldiği bulunmalıdır. Bunun için de kameralı yöntem kullanılmalıdır. Boru içerisinden uzatılacak kameralı cihazla sorunlu bölge ve sorunun hangi maddeden kaynaklandığı tespit edilebilir. Binaların kanalizasyon sistemlerine bağlayan kanalların içerisinde de tıkanmalar meydana gelebilir. Bunun için de kanal açma işlemi yapılması gerekmektedir.

Tıkanıklık açma işlemini zamanında yaptırmak bizi ileride gider sistemlerimizde oluşacak daha büyük problemlere karşı koruyacaktır. Tuvalet giderlerinizden akan madde miktarında azalma hissettiğiniz an tıkalı tuvalet açma işlemini yaptırmak için profesyonel bir tesisat firmasına başvurmalısınız. Tuvalet açma işleminin bu şekilde tam tıkanıklık oluşmadan yapılması, boru patlamalarının da önüne geçecektir. Ayrıca binaların kanallarındaki tıkanmalara karşı da kanal açma işleminin yapılması, bina gider tesisatının sağlığı için çok önemlidir. Profesyonel bir tesisat firmasından bu konuda destek almak, bina tesisatınızın ömrünü oldukça uzatacaktır.

Star tesisat, bina tesisat sistemlerinizle alakalı her türlü sorununuzda profesyonel kadrosuyla sizlerin yanında. Firmamız, tesisat problemlerini çözüme kavuşturma konusunda teknolojinin en son ürünlerini kullanmaktadır. Problemlerinizle ilgili detaylı analizler yapan ekibimiz, tesisat sorunlarının çözümünde sizlere kesin sonuçlar sunmaktadır. Firmamız, İstanbul’un iki yakasında da hizmet vermektedir. İstediğiniz zaman, İstanbul’un istediğiniz noktasından irtibat yollarımız aracılığıyla bizlere kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ