Gider Tıkandı - Star Tesisat - Star Tesisat
Su Kaçağı Bulma
İstanbul Avrupa
0(212) 435 10 10
Kalorifer Petek Temizliği
İstanbul Anadolu
0(216) 310 61 61
Tıkanıklık Açma
Bursa
0(224) 223 85 86
Whatsapp Üzerinden
Bize Yazın
0(532) 455 44 40

Gider Tıkandı 8 Ekim 2015

Gider Tıkandı

Günümüzde tesisatçılara danışılan ve yardım istenen en büyük problemlerden biri de Gider Tıkandı ne yapmalıyım gibi şikâyetler olmaktadır. Bu şikayetleri en aza indirebilmek ve giderlerin geleceklerini daha iyi bir yola sokmak biz kullanıcılar olarak halka ait bir sorumluluktur.

Gider nedir?

Kafa karışıklığına sebep olmamak adına hemen bir tanım ile başlayalım istedik.

 • Evin her bölgesine yayılmış halde bulunan ve içinden boruların geçtiği ve bizim mutfaklarda, tuvaletlerde ve banyolarda kullandığımız tesisat sisteminin genel olarak adı gider olarak tanımlanmaktadır. Hatta gider boruları da bu tesisat içindeki döşeli sistemin ta kendisidir.

Gider Tıkandı gibi şikayetler neden oluşmaktadır?

 • En çok karşılaşılan sıkıntılar başında geldikleri için artık tesisatçıların ezbere bildikleri birkaç sebep saymakla işe başlayabiliriz.
 • İlk olarak özellikle tuvallerde kullanılmış olan peçetelerin başka bir ihtimal düşünülmeden nasıl olsa götürür düşüncesi ile buradaki gider borularından aşağı atılmasıdır. Bu yapılan en büyük tehditlerden biridir.
 • Gider Tıkandı gibi bir şikayet ile gelmeden önce bize göre artık evlerinizde bulunan en ufak malzemeleri ve yabancı atıklarını, bunlar yemek artıkları da olabilir, mutfaktaki gider borulardan götürmemeye özen göstermelisiniz.
 • Siz her ne kadar farkında olmasanız da bu giderler içinde atılan bu en ufak yabancı cisim veya atık bile içeride birikmekte ve bir engel oluşturmaktadır.
 • Oluşan bu engeller sonucunda su akacak yol bulmakta sıkıntı çekmektedir ve işte burada Gider Tıkandı gibi şikayetler ile karşılaşılmaktadır.
 • Bir diğer önemli nokta ise nerede olursa olsun hiçbir yerdeki tesisata bağlı olan giderlere aşırı su yüklemesi yaparak tıkanıklığı geçirmek adına işlemler uygulanmamalıdır.

Aldığım tüm önlemlere rağmen Gider Tıkandı şikayetleri evimden eksilmiyor, neden?

 • Bunun için geçmiş yıllarda yapılan binaların tesisatlarının eskidikleri için artık bu kadar yükü kaldıramadıklarını ifade etmekle işe başlayalım. Yani yıllar birbirini sürüklerken aslında ev sadece dışarıdan değil içindeki sistemler ile de deformasyona uğramaktadır. Eski binalarda alınan tüm önlemlere hatta onarım işlemlerine rağmen Gider Tıkandı şikayetlerinin artması işte bu yüzdendir.
 • Buna keza yeni inşa edilmiş olan birçok binada da aynı şekilde hem de sıklıkla Gider Tıkandı gibi şikayetlerin meydana geldiğini gözlemlemekteyiz. Aslında eski binalar her ne kadar eski tesisat gider borularına sahip olsalar da yeni yapılmış olan bu binalarda da sağlam ve eski zamanlarda kullanılan kaliteli inşaat malzemelerinin kullanılmadığını fark etmekteyiz.
 • Bunun haricinde de siz her ne kadar önlem alıyoruz deseniz de gerçek anlamda tedbirler alınmadığı sürece evinizde Gider Tıkandı şikayetleri hem de artarak devam edecektir.
 • Bu önlemlerin yanında ayrıca düzenli periyotlar halinde kontroller hatta bakımlar da yaptırmalısınız ki yaşanacak olan sıkıntılar daha da azalsın.

Gider Tıkandı gibi şikayetler ile karşılaşınca ne yapmalıyım?

 • İlk olarak evde kendi yaptığınız tıkanıklık açma müdahalelerine son vermelisiniz. Çünkü sizin yaptığınız her hareket aslında farkında olmasanız da bilinçsiz davranışlar olmaktadır ve bu da tıkanıklığın daha da ileri bir safhaya sürüklenmesine sebep olmaktadır.
 • Bu gibi şikayetler ile karşılaşmamak için yeteri kadar önlem almanıza rağmen hala şikayetler oluşmaya devam ederse ki bunlar hiç eksilmeyecek şikayetlerdir, hemen bu konuda en uzman ve işinin gerçekten ehli olan ve resmi servislere bağlı olarak çalışan tesisat ustalarına ulaşmalısınız.
 • Bu ustalar bu işlemler için sadece eğitim almakta ve bunun üzerine yıllarca iş yapmaktadırlar. Hata payı çok az olan bir sistem düzeneği ile çalışmaktadırlar.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ